Kripto Para

Kendisini BTC’nin kurucusu ilan eden Wright davayı kazandı!

  Kripto para piyasalarında birçok kişinin “sahtekar” olarak baktığı, kendisini Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ve ilan eden Craig Wright, Bitcoin’in teknik dokümanı ile ilgili açtığı bir davayı kazandı. Wright, söz konusu davayı Bitcoin.org’un anonim kurucusu Cobra’ya karşı kazandı.

  Bitcoin (BTC) 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. O tarihten bu yana soğuk cüzdanlarda ve kripto para borsalarında işlem gören Bitcoin, eşsiz fiyat hareketlilikleri yaşadı. Ancak Nakamoto, hiçbir zaman kimliğini açıklamadı. Anonim bir şahıs olan Nakamoto’nun ölüp ölmediği bile bilinmiyor. Bu nedenle, 12 yıllık süreçte kendisinin Nakamoto olduğunu iddia eden birçok kişi piyasada adından söz ettirdi. Bu isimlerden en popüler olanı Craig Wright ise Bitcoin teknik dokümanlarına ilişkin bir davayı kazanarak dikkatleri çekti.

  Wright, Bitcoin.org’un Kurucusuna Dava Açtı

  Craig Wright, kripto para piyasalarında kendisini Satoshi Nakamoto olarak ilan ettiği için daha önce “sahtekar” olarak suçlanmıştı. Wright, bu konuda fikir birliği büyük oranda korunmaya devam ederken Bitcoin.org’un anonim kurucusu Cobra’ya karşı yasal bir dava kazandı. Bitcoin teknik dokümanlarına ilişkin açılan bu davanın ardından Bitcoin.org, artık siteden BTC ile ilgili tüm teknik dokümanları kaldırmak zorunda kaldı. Haberi Wright’ı temsil eden hukuk firması Ontier LLP duyurdu.

  Wright Davayı Nasıl Kazandı?

  Ontier LLP tarafından aktarılan bilgilere göre Craig Wright, Bitcoin Whitepaper konusunda telif hakları ile ilgili yasal bir davadan zaferle çıktı. Wright, Bitcoin.org ile Bitcoincore.org sitelerinden, BTC ile ilgili teknik inceleme verilerinin kaldırılmasını talep etti. Sitenin anonim kurucusu olan Cobra başta bu talebi reddetti ve Wright da Cobra’ya dava açtı. Davadan dolayı Cobra’nın gerçek kimliğini açıklaması gerekiyordu. Ancak Cobra bunu reddetti ve duruşmaya katılmadı. Bu nedenle de Craig Writght, davanın hükmen kazanan tarafı oldu.

  Ontier LLP’nin Konuya İlişkin Açıklamaları

  Ontier LLP Kıdemli Yardımcısı Simon Cohen, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Bu süreçte Wright’a destek veren Cohen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bu Dr. Wright’ın whitepaper telif hakkının yargısal doğrulanmasını elde etme arayışında çok önemli bir gelişmedir. Herhangi bir savunma gelmediği için bugün varsayılan olarak zaferi elde etmesine rağmen, İngiliz mahkemesinin yine de Cobra’yı whitpaper’ın Birleşik Krallık’ta ulaşılabilir hale getirmesini engellemek dikkate değer.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle