Kripto Para

ABD’de BTC duruşması tamam! Sırada ne var?

  Kripto para madencilik işlemleri ve bu alanda tüketilen enerji konusu bir süredir ABD’nin gündeminde. Çin’den göç eden madencilerin uğrak adreslerinden biri haline gelen ABD’de, madencilik sektöründen 5 uzman isim ABD Komitesi’nin madencilik ile ilgili sorularını yanıtladı.

  Kripto para piyasaları, Mayıs ayında yaklaşık %50 oranında bir çöküşle karşılaştı. Piyasalarda Bitcoin (BTC) öncülüğünde görülen bu çöküşte, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklamaları ve hemen arkasından gelen Çin’in yaptırımları etkili oldu. Elon Musk Mart ayında Tesla’nın BTC ödemelerini kabul etmeye başladığını açıklamış ve ardından BTC madenciliğinde tüketilen enerjinin yol açtığı çevre kirliliğinden dolayı bu uygulamadan vazgeçildiğini duyurmuştu. Hemen arkasından Çin de ülkedeki madencilik operasyonlarını yasakladığını duyurmuştu.

  Uzmanlar ABD’de Komite Karşısına Çıktı

  Çin’in madencilik işlemlerini yasaklaması ile birlikte ülkedeki madenciler Rusya, Kazakistan, Kanada ve ABD gibi bölgelere göç etmeye başlamıştı. Madencilerin uğrak adreslerinden biri haline gelen ABD’de, bir süredir kripto para madenciliğinin tükettiği enerji tartışılıyordu. İş kanıtı (PoW) sisteminden hisse kanıtı (PoS) sistemine geçiş üzerinden başlayan tartışmalar, ABD Temsilciler Meclisi’ne taşınmıştı. Alınan kararla, madencilik sektöründen 5 uzman isim burada Enerji ve Ticaret Gözetim Alt Komitesi huzuruna çıkacak ve gelen soruları yanıtlayacaktı. Komitedeki duruşma gerçekleşti ve uzmanlar açıklamalarını sundu.

  Brian Brooks, Kıyaslama Yöntemiyle Sunum Yaptı

  Kripto para piyasalarının çok yakından takip ettiği ve açıklamaları büyük bir merakla beklenen Brian Brooks, Komite karşısında Bitcoin madenciliği ile diğer varlıkların tükettiği enerjileri kıyasladı. Eski Para Birimi Denetçisi Brooks “Kripto Para Biriminin Temizlenmesi: Blokchain’lerin Enerji Etkileri” konulu duruşmada, altın da dahil olmak üzere diğer varlıklar da göz önüne alındığında, Bitcoin madenciliğindeki enerji tüketiminin “ekonomik olarak verimli” olduğunu öne sürdü.

  Brooks, yaptığı açıklamalarında ayrıca Bitcoin madenciliğinde tüketilen enerji ile geleneksel küresel bankacılık işlemlerinde tüketilen enerjileri de kıyasladı. Deneyimli isim bu kıyaslamasında, bankacılık sisteminin tükettiği enerjinin, BTC madenciliğinden kabaca 2,5 kat olduğunu vurguladı.

  Prof. Ari Juels “Verimli Alternatif Enerjilere” İşaret Etti

  Komite karşısına Brian Brooks ile birlikte 4 isim daha çıktı. Soluna Computing’in kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan John Belizaire, açıklamalarında madencilik işlemlerinin “israf olmadığını” ve işlemlerin, yenilenebilir enerjiyle de yapılabileceğini ifade etti. Öte yandan Cornell Üniversitesi’nden Prof. Ari Juels, her ne kadar kripto paraları destekliyor olsa da Komite karşısında PoW sistemi yerine “verimli alternatif enerjiler” açıklamalarında bulundu.

  Steve Wright, Ari Juels’e Benzer Açıklamalar Yaptı

  Washington’daki Chelan County’den yakın bir zamanda emekli olan eski genel müdür Steve Wright da Komite karşısına çıkan isimler arasındaydı. Wright da açıklamalarında “kripto para üretimlerini mümkün olan en kısa sürede verimli sonuçlara doğru yönlendirecek mekanizmaların teşvik edilmesi” gerektiğini savunarak, Ari Juels’e yakın bir çizgide durdu. Uzman isimlerin sunumları sonrasında Komite’nin ne yönde karar alacağı merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle