Kripto Para

Kara para aklama konusunda AB vites yükseltiyor!

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda ılımlı ancak kripto paralar konusunda temkinli ve kısmen karşıt bir tutum sergileyen Avrupa Birliği (AB), kripto para alanında kara para aklama konusuna ilişkin yeni çalışmalar düzenliyor. Bu konuda düzenleme adımları atan AB, Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi (AMLA) kurmayı planlıyor.

  Kripto para piyasalarının çok geniş sınırlara ulaşması ile birlikte 2021 yılında dünyanın pek çok bölgesinden ülkeler kripto paralara karşı tavırlarını belirledi ya da belirlemeye devam ediyor. Bu konuda Avrupa Birliği (AB) ise temkinli ve karşıt bir tavır sergileyerek daha önce dikkat çekmişti.

  Örneğin Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, daha önceki açıklamalarında kripto paraların kara para aklamak için uygun zemin hazırladığını dile getirmiş, bu konunun çözülmesi gerektiğini savunmuştu. AB, şimdi ise bu açıklamalara paralel olarak kara para aklama eylemlerine karşı hazırlıklar yapıyor.

  Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi Kurulacak

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda altyapı çalışmalarını hızlandıran ve Dijital Euro’yu 2025’e kadar piyasaya sürmeyi planlayan AB, Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi (AMLA) kurmayı planlıyor. Reuters haberine göre AB, kripto paralara şeffaflık getirmek ve kara para aklamayı engellemek için bir ofis açacak. AB kanadından gelen bu haberler, daha önce yapılan açıklamalar ile örtüşüyor.

  AB’de Şu An İçin Belirleyici Bir Düzenleyici Yasa Yok

  Reuters tarafından 10 Temmuz tarihinde verilen habere göre AB, kripto para borsalarında işlem yapan kullanıcıların verilerine ulaşmak istiyor. Bu nedenle de AB, bu platformlara yönelik erişilebilirlik getirilmesini istiyor. Haberde ayrıca, şu anda dijital varlık transferlerinin, finansal hizmetler bünyesindeki AB yasalarına uygun şekilde gerçekleşmediği de belirtiliyor. Haberde konuya ilişkin olarak “Kural eksikliği, kripto para kullanıcılarını kara para aklama ve terörü finanse etme risklerine maruz bırakıyor” ifadeleri yer alıyor.

  Haberde belirtilen nedenlerden dolayı AB’nin AMLA ajansını kuracağı ifade ediliyor. AB’de şu an kripto para alanına yönelik kapsamlı bir düzenleyici politika ya da yasa bulunmuyor. Şu an için AB, üye ülkelerin yasal regülatörlerinin belirlediği yasa ve kurallara güvenmekle yetiniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle