Kripto Para

OpenSea karıştı! Güvenlik ihlali iddiaları büyüyor

  Dünyanın en büyük NFT (non fungible token) pazaryeri platformu olan OpenSea’de işler karışmışa benziyor. Sosyal medyada birçok kullanıcı, OpenSea’de satışa çıkarılan ürünlerinin olması gerekenden çok daha az fiyatlara satıldığını iddia ederek diğer yatırımcıları uyarıyor. Öte yandan PeckShield, OpenSea’den 300’den fazla Ethereum’un (ETH) çalındığını bildiriyor.

  Geçtiğimiz haftalarda 3,5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan, dünyanın en büyük NFT (non fungible token) pazaryeri platformu olan OpenSea, son günlerde çığ gibi büyüyen kullanıcı şikayetleri ile anılıyor. Siber güvenlik şirketi PeckShield, yakın tarihli bir raporunda OpenSea platformundan, güvenlik açıkları nedeniyle 300’den fazla Ethereum (ETH) çalındığını bildirdi. Öte yandan özellikle Twitter üzerinde birçok kullanıcı, çeşitli şikayetlerini dile getirerek olası güvenlik zafiyetleri konusunda diğer kullanıcıları uyardı ve bu yöndeki paylaşımlar güncel olarak da devam ediyor.

  OpenSea Güvenlik Hataları ve Şikayetlerle Karşı Karşıya

  Siber güvenlik şirketi PeckShield, yakın tarihli bir raporunda OpenSea üzerinden, güvenlik ihlalleri nedeniyle yüzlerce Ethereum çalındığını bildirdi. Bu raporun yanı sıra yine yakın bir tarihte OpenSea platformu bir hata ile karşılaştı. Söz konusu hata, kullanıcıların popüler ve güncel olan NFT ürünlerinin, eski fiyatlar ile satışa çıkarılmasına neden oldu. Bu hatadan faydalanan birçok kullanıcı da başta Bored Ape Yacht Club koleksiyon ürünleri başta olmak üzere, birçok NFT’yi eski liste fiyatları ile satın aldı ve güncel fiyatlardan satışa çıkardı.

  İddialara Göre Bir Hesap Düşük Fiyatlardan NFT’leri Topluyor

  Yaşanan hatalar ve PeckShield raporu sonrasında Twitter, adeta kullanıcı şikayetleri ile dolup taştı. Son günlerde çok sayıda kullanıcı Twitter üzerinden OpenSea pazaryerinde görülen hataları bildirdi. Twitter’da konuya ilişkin paylaşımlarda bulunan “Helloimmorgan” isimli kullanıcı, OpenSea platformunda “NFT Recovery Bot” isimli bir hesabın, düşük fiyatlardan listelenen NFT’leri çok daha yüksek fiyatlara satmak üzere topladığını bildirdi.

  Listelenmeyen NFT’lerin Satıldığı İddia Ediliyor

  “Helloimmorgan” isimli kullanıcı ayrıca OpenSea’nin, NFT’lerini kaybeden yatırımcılara ulaştığını ancak yatırımcılara bir tazminat ödemeden önce karmaşık ve imza isteyen birçok belge gönderdiğini iddia etti. Bir diğer yandan Twitter’da “wadsofcrypto” isimli bir kullanıcı da kendi başına gelen bir durumu aktardı. Bu kullanıcı ise kendisine ait olan ve “henüz listelenmeyen” bir NFT ürününü, 3,5 ETH karşılığında satıldığını gösteren bir ekran görüntüsü paylaştı. OpenSea’den konuya ilişkin bir açıklama gelmesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle