Kripto Para

Çin’de milyarlarca dolarlık kripto paraya el konuldu!

  Kripto para piyasalarına açtığı savaşla 2021 yılı genelinde gündemde olan Çin’de, bu kez de kara para aklama faaliyetlerinde kullanıldığı ifade edilen 1,7 milyar dolarlık dijital varlığa el konuldu. İlgili bakanlık tarafından yapılan açıklamada, kara para aklama ile ilgili 259 davanın çözüldüğü belirtildi.

  Kripto para piyasaları 2021 yılının ilk çeyreğinde beklenmedik değer artışlarıyla karşılaştı ve ralli, Mayıs ayı ortalarına kadar devam etti. Ancak Mayıs ayında Çin, kripto para piyasalarına karşı bir savaş açtı ve ilk darbeyi de ülkedeki madencilere vurdu. Bu adım sonrasında Çin yasaklama adımlarına devam etti ve Eylül ayında kripto paralar ile ilgili tüm işlemleri yasakladı. Atılan yasaklama ve kısıtlama adımlarıyla gündeme gelen Çin’de, bu kez de kara para aklama faaliyetlerinde kullanılan 1,7 milyar dolarlık dijital varlığın ele geçirildiği duyuruldu.

  Çin’de 11 Milyar Yuan Değerinde Dijital Varlığa El Konuldu

  Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı, 14 Ocak tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. Bakanlık söz konusu toplantıda “kripto para ile kara para aklama” ile ilişkili 259 davanın çözüldüğünü belirtti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu 259 davadan toplamda 11 milyar Yuan değerinde, yani 1,7 milyar dolarlık dijital varlık ele geçirildiği ifade edildi. Toplantıda, Kamu Güvenlik Bakanlığı Siber Güvenlik Departmanı Müfettişi Kong Changqing, kripto para ile kara para aklamaya ilişkin, kamu kurumlarının aldığı güvenlik önlemlerini de açıkladı.

  Müfettiş Konuya İlişkin Açıklamada Bulundu

  Kripto paralar ile kara para aklama faaliyetlerinde toplamda 11 milyar Yuan değerinde dijital varlık ele geçirildiğini duyuran Kong Changqing, konuya ilişkin açıklamasında “259 ilgili davayı çözdük ve 11 milyar Yuan değerinden fazla dijital varlığa el koyduk. Önemli bir atılım gerçekleştirdik” sözlerini dile getirdi. Bakanlığın ilgili davalardan ele geçirdiği 11 milyar Yuan değerindeki dijital varlıkları ne yapacağı ya da nerede kullanacağı henüz bilinmiyor.

  Çin ve Kripto Paralar

  Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, küresel boyutlarda fiat para birimlerinin, kara para aklama faaliyetlerinde kripto para birimlerinden daha çok kullanıldığını ortaya koyuyor. Ancak Çin, kripto para konusunda tavrını çok net bir şekilde ortaya koyarak, kripto paralara tümden karşı olduğunu gösterdi.  Öte yandan Çin, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarında da önemli bir yol kat ederek dijital Yuan’ı geliştirdi ve cüzdan uygulamasının testlerini başlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle