Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 22 – 28 Kasım 2021

  Bir süredir konsolide olmaya devam eden en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) yatırımcılarının beklentisine karşılık veremedi. Geride kalan haftada en büyük kripto para birimi fiyatında zaman zaman toparlama sinyalleri verse de ciddi satışlarla karşılaştı. Kripto para basınında Bitcoin boğa rallisini başlatacak haberler gelmeyince inişli çıkışlı grafik devam etti.

  22 Kasım ile 28 Kasım 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatında yaşanan önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  22 Kasım Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde BTC fiyatı yüzde 4.10 oranında kayıpla başladı. Haftaya 58.719 dolarda başlayan Bitcoin gün içinde gelen olumsuz haberler ile birlikte satış yedi. Lider kripto para biriminde 22 Kasım Pazartesi günü kapanışı 56.300 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği kripto kredi protokolü Celsius Network, yeni duyurusu ile heyecan yarattı. Şirket, Kuzey Amerika’daki Bitcoin madenciliği faaliyetleri için 300 milyon dolar daha yatırım yapacağını duyurdu. Bu hamle ile birlikte Celsius Network, kripto para sektörüne bu yıl gerçekleştirdiği toplam yatırımı 500 milyon dolara çıkarttı.

  Euronews Next haberinde, Çin madencilik göçünden iyi bir pay kapan Norveç, Avrupa Bitcoin madencilik yasağını desteklemeyi düşündüğü belirtildi. Bölgesel kalkınma bakanı Bjørn Arild Gram, “kripto madenciliği ile ilgili zorlukları ele almak” için potansiyel önlemler aradıklarını söyledi.

  23 Kasım Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Dünkü düşüşten sonra tepki alımları gecikmedi ve BTC fiyatında kademeli bir yükseliş hareketi görüldü. 23 Kasım Salı gününde Bitcoin yatırımcılarının alıcı yönündeki talepleriyle birlikte yüzde 2.25 oranında bir değer artışı görüldü. Böylelikle BTC’nin spot fiyatı borsalarda yeniden 57.573 dolar seviyesine yükseldi. 

  Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’daki bir görevle ilgili sonuç bildirisinde ülkeyi bir kez daha uyardı. Bildiride Bitcoin’in finansal ve tüketici riskleri nedeniyle bir para birimi olarak kullanılmaması gerektiği belirtildi.

  Yatırımcıların yakından takip ettiği popüler kripto para traderı Tone Vays, Bitcoin’in (BTC) yıl sonuna kadar yüzde 75 oranında yükselme şansının düşük olduğunu söyledi. BTC maksimalistlerinden büyük eleştiri alan bu açıklamalar toplulukta yeni bir tartışma yarattı. 

  24 Kasım Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir performans ortaya koyan Bitcoin fiyatında satış baskısı 24 Kasım Çarşamba gününde devam etti. En büyük kripto para birimi BTC fiyatı gün içinde en yüksek seviye olarak 57.890 dolara kadar tırmansa da ayılar baskın geldi. Kapanışta BTC fiyatı 57.171 dolardan işlem gördü. 

  ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı açıklamaların ardından Bitcoin (BTC) düşüşe geçti. Jerome Powell’ı Fed başkanlığına tekrar aday gösteren Biden kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Powell’ın kripto düzenlemelerindeki rolüne dikkat çekmişti.

  Kripto şirketi Fold, BTC ödüllü Pokémon GO benzeri bir oyun piyasaya sürdü. Fold şirketi, oyunun resmi olarak piyasaya sürüldüğünü ve Pokémon GO yaratıcısı Niantic ile aynı amaç için ortaklık kurulduğunu duyurdu.

  25 Kasım Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bir süredir yükseliş beklentilerine karşılık veremeyen Bitcoin fiyatında yukarı yönlü hareket 25 Kasım Perşembe günü geldi. Kripto para basınında yer alan olumlu haberlerin etkisiyle BTC fiyatında yüzde 3 civarında bir değer artışı görüldü. Bununla birlikte yeniden hafta başındaki fiyat olan 58.900 dolarlı seviyeler konuşulmaya başlandı. 

  ABD merkezli bankacılık devi Morgan Stanley, üçüncü çeyrekte Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla bazı fonlarını Bitcoin’e eklediğini açıkladı. Dev bankanın BTC fonlarına ağırlık vermeye başlaması, yıl sonu boğa rallisinin bir işareti olarak algılandı. Ancak bu haber Bitcoin fiyatı üzerinde etkili olamadı. 

  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, ülkeye göçen Bitcoin (BTC) madencilerine gerekli enerjiyi sağlamak için nükleer santral inşa edilmesini teklif etti. Tokayev “Gelecekte bir nükleer santralin inşası hakkında popüler olmayan bir karar vermek durumunda kalacağız” ifadelerini kullanırken bu gelişme yatırımcıları da heyecanlandırdı.

  26 Kasım Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi BTC fiyatındaki yükselişin devam etmesini bekleyen boğalar, büyük bir satış dalgasıyla karşılaştı. Opsiyon piyasasında çok sayıda long pozisyonun tasfiye olduğu 26 Kasım Cuma gününde çok sert düzeltme yaşandı. Kripto para piyasası genelinde sert düşüşler görülürken BTC fiyatı yüzde 8.83 oranındaki değer kaybıyla kısa sürede 53.730 dolara kadar geriledi. 

  Küresel yatırım bankası JPMorgan analistleri, kripto paralar ve potansiyelleri hakkında bir rapor yayınladı. Söz konusu raporda, Ethereum’un önümüzdeki yıllarda Bitcoin’i geride bırakabileceği ifade edildi. Bu rapor BTC ile ETH arasındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. 

  En büyük kripto para biriminin sert düşüşüyle beraber tasfiyeler saatlik ölçekte 300 milyon doların üzerine fırladı. Hızla değer kaybı yaşanmasının ardından piyasanın geri kalanı da kırmızı alana döndü. Sadece bir saat içinde, Bitcoin 3000 dolardan fazla değer kaybetti ve 13 Ekim’den bu yana ilk kez 55.000 doların altına düştü.

  27 Kasım Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde dünkü düşüşten sonra tepki alımları gecikmedi. Toparlanma sinyalleri veren BTC fiyatında yüzde 1.93 oranında artış yaşandı. Ancak bu artış analistler için boğa sinyalli olarak tanımlanmamasıyla yatırımcıları endişelendirdi. 27 Kasım Cumartesi gününde BTC, 54.765 dolardan fiyatlandı. 

  ABD’li merkezli bankacılık devi Goldman Sachs, Fed’in Ocak ayından itibaren varlık alımlarının azaltılmasını (tapering) hızlandırabileceğini açıkladı. Yayınlanan rapora göre Goldman ekonomistleri, Fed’in 2022’de üç ve 2023’te ise iki faiz artırımı yapacağını düşünüyor. Piyasaya sokulan bu teşviklerin öngörülenden hızlı bir şekilde ortadan kalkması ise Bitcoin’i strese sokabilir.

  Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego, yatırımcıların paralarını Bitcoin’e (BTC) yatırmasını tavsiye etti. Meksika’nın en zengin üçüncü insanı olan Salinas, Fed’in kontrolsüz bir biçimde dolar basması nedeniyle BTC satın alınması gerektiğini vurguladı.

  28 Kasım Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin yüzde 4.61 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Lider kriptodaki bu artış Bitcoin yatırımcılarına umut verirken yükseliş için güç toplama sinyali olarak gösterildi. BTC fiyatı haftayı böylelikle 57.291 dolar seviyesinde kapadı. 

  El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Twitter üzerinden yaptığı son paylaşımda ülke kasasına Bitcoin (BTC) satın aldıklarını açıkladı. Daha önce de 400, 150 ve 420 adet Bitcoin aldıklarını açıklayan Bukele, bu sefer 100 BTC satın aldıklarını duyurdu. 

  Singapur merkezli fon yöneticisi Fintonia, ülkenin düzenleyici otoritesinden (MAS), kurumsal yatırımcılara yönelik iki Bitcoin fonu için onay aldı. Şirket, Fintonia Bitcoin Physical Fund ve the Fintonia Secured Yield Fund adlı iki Bitcoin fonu ile dijital varlık fonlarına yönelik artan talebi karşılayacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle