Kripto Para

Yasaklara rağmen Bitcoin ticareti artıyor

  Bitcoin kullanımının yasak olduğu Fas’ta Bitcoin işlemleri ise her geçen gün artıyor. Ülkede kripto para kullanmak ve ticaretini yapmak yasak olmasına rağmen açıklanan veriler bu yıl Bitcoin’de eşler arası ticaretin zirveye ulaştığını gösteriyor.

  2020 yılının ortalarından bu yana tüm dünyada kripto para ilgisi inanılmaz bir yükseliş içinde. Kripto para işlemlerinin yasak olduğu Fas’ta da Bitcoin ile yapılan işlemlerin hacmi bu yıl zirveye ulaştı. Fas’ta hizmet veren Bitcoin ticaret platformu LocalBitcoins bu yıl açıkladığı işlem hacmi oranı ile tüm zamanların rekoruna ulaşıldığını gösterdi. LocalBitcoins platformunun verilerine göre şirketin kullanıcı kayıtlarında 2019 ile 2020 yılları arasında yüzde 30’un üzerinde artış gerçekleşti. Bu dönemde 700’den fazla hesap oluşturuldu. Şirketin pazarlama direktörü Jukka Blomberg yaptığı açıklama ile 2021 yılının şubat ayında platformda 900 bin dolar değerinde Bitcoin alım ve satım işlemi gerçekleştirildi.

  Fas’taki kripto para yasaklarına rağmen ülkede Bitcoin ticareti yapan platformların hacimlerinde 2017 yılı ile 2021 yılı arasında yüzde 215 oranında büyüme görüldü. Eşler arası ticaretin yasaklara rağmen yıllar içinde sürekli artış göstermesi ise şaşkınlık yarattı.

  Fas’taki mali düzenleyiciler kripto paralara şüphe ile yaklaşıyor

  Fas’ta eşler arası Bitcoin ticaretinde 2017 yılından bu yana görülen artış şaşkınlık yarattı. Ülkede Bitcoin ticareti 2017 yılında yasaklanmıştı. Fas Döviz Bürosu 2017 yılında yaptığı açıklama ile sanal para işlemlerinin döviz düzenlemelerine aykırı olduğunu açıklamıştı. Bu nedenle ülkede sanal para işlemleri yapanlara para cezası ve çeşitli yaptırımlar uygulanacağı açıklanmıştı. Bununla beraber ülkedeki yatırımcılar Bitcoin işlemlerini sürdürüyor.

  Fas’taki mali düzenleyiciler son dönemlerde tüm hükümetlerin tartışma konusu haline gelen CBDC’ler ile ilgili araştırma yapıyor. Buna rağmen hükümet kripto paralara oldukça önyargılı.

  Insaf Nori: Fas’ta Bitcoin ticareti finansal özgürlük merakı sebebi ile artıyor

  Kripto para şirketi Decred’in Orta Doğu topluluk yöneticisi Insaf Nori, Fas’taki banka kullanım oranlarına dikkat çekerek, neden kripto paraya ilginin arttığını açıkladı. Fas’ın bölgedeki en az banka kullanan ülke olduğuna dikkat çeken Nori, insanların finansal özgürlük için kripto paralara yöneldiklerini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle