Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 7 – 13 Temmuz 2021

  Lider kripto para birini Bitcoin fiyatında yaşanan son 1 haftalık değişimler, altcoin piyasası üzerinde doğrudan etkili oldu. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi listesi içinde yer alan altcoin fiyatlarında ciddi iniş çıkışlar yaşandı. Popüler altcoin projelerinde yaşanan değişimler, kripto para analistleri tarafından yakından takip edilirken, altcoin yatırımcılarının beklentileri karşılıksız kaldı.

  7 Temmuz ila 13 Temmuz 2021 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarında etkili olan gelişmeler ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  7 Temmuz Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde toparlanma belirtileri görülürken Binance Coin (BNB) fiyatı yüzde 2.39 oranında artış gösterdi. Çarşamba gününde yatırımcısını umutlandıran bir diğer kripto para birimi olmayınca popüler projelerin fiyatlarındaki düşüşler kaçınılmaz oldu. ADA, XRP ve DOGE fiyatındaki düşüşler yüzde 4 oranına kadar yükseldi. 

  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto ödeme şirketi Ripple arasındaki yasal dava beklenenden uzun sürdü. Analist Martin Valk, davanın “biraz soğuduğunu” iddia ederek, davanın topluluk için bir durgunluk olduğunu söyledi. XRP fiyatı da bu durgunluktan olumsuz etkilendi.

  Dogecoin bu haftanın yeni en düşük seviye olan 0.2138 doları kaydetti. Analistler DOGE’nin yakında alçalan trendi kırmayı başaramazsa fiyat daha da düşmeye devam edebileceğini söyledi. Öte yandan Elon Musk’ın Dogecoin ve kripto para piyasası üzerindeki etkisinin azalması da fiyatın düşmesinde önemli bir faktör olarak gösterildi. 

  8 Temmuz Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında sert düzeltme hareketi 8 Temmuz Perşembe gününde ağırlığını hissettirdi. Önde gelen altcoin projelerinin hepsinde ciddi oranda düşüşler meydana geldi. Güne negatif görünümde başlayan BNB, ADA ve DOGE fiyatındaki kayıplar yüzde 5’in üzerine kadar çıktı. En az değer kaybeden popüler altcoinler arasında XRP öne çıktı. 

  eToro’da Amerikalı kullanıcılar arasında favori konumunda olan Cardano (ADA) sahiplerinin sayısı giderek artıyor. Merakla beklenen Alonzo hard forku gecikmesine rağmen ADA yatırımcılarının popülerliğinde azalma olmadı. Özellikle Cardano’ya yönelik kurumsal talep son birkaç ayda önemli ölçüde artış gösterdi. 

  Komisyonsuz bir şekilde hisse alım-satımı yapmaya olanak sağlamasıyla yatırımcıların ilgi odağı haline gelen platform Robinhood’un başı belaya girdi. Altcoin yatırımcılarının en çok kullandığı finans platformu olan Robinhood’un kripto para bölümü NYDFS tarafından en az 15 milyon ABD doları cezaya çarptırılabilir. 

  9 Temmuz Cuma Altcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen altcoin projelerinde 9 Temmuz Cuma gününde yükseliş hareketleri görüldü. Dün yaşanan sert düzeltmenin ardından popüler altcoin fiyatlarında yükseliş trendi başladı. Günün en çok kazandıran altcoini ise yüzde 5.71 oranında yükselerek önceki günün kayıplarını silen Dogecoin (DOGE) oldu

  Avukat Jeremy Hogan, önde gelen kripto varlıkların menkul kıymet olup olmadığını belirleyen ABD Howey Testi uygulamasına başladı. Daha önce Bitcoin, Ethereum, Binance Coin, Tether ve Ethereum için de aynı testi yapmıştı. Avukat Hogan bu sefer Cardano, DOGE, Uniswap, Polkadot ve XRP’yi ele aldı.

  Hogan’a göre hem kullanıcı tabanı hem de değer açısından en büyük kriptolar arasında ADA ve DOGE yer aldı. Bu verilere göre Cardano için ADA sahipleri SEC’in radarına girmeyecek kadar güvenli yatırımcılar olarak tanımlandı. 

  Terra ve Harmony tam kapsamlı bir ortaklık duyurusu yaptı. İki önemli proje, DeFi’yi kitlesel olarak benimsemek için güçlerini birleştirdiğini açıkladı. Bu duyuru kripto para camiasında dikkat çekti. 

  10 Temmuz Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında bu hafta yüksek volatilite ve dalgalı seyir dikkat çekti. En büyük kripto para biriminin fiyatındaki belirsizlik popüler altcoin projelerine de yansıdı. 10 Temmuz Cumartesi gününde altcoin fiyatlarındaki değişim yatırımcıların dikkatini çekerken ADA, DOGE ve XRP fiyatlarındaki kayıplar yüzde 1’in üzerine çıktı. Günün en az kayıp yaşayan kripto para birimi ise Binance Coin (BNB) oldu.

  Dogecoin ağında yakın zamanda yapılacak bir yükseltme gündemdeyken, Elon Musk yeniden sahneye çıktı ve tüm dikkatleri üzerine çekti. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Bitcoin ve Ether işlem maliyetlerinin yüksek ve hızlarının yavaş olduğunu söyleyerek Dogecoin’in avantajlı yönlerinden bahsetti. Bu açıklamalar DOGE yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti.

  11 Temmuz Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Daha önceki haftalarda pazar günü sert düşüşlerin görüldüğü kripto para piyasasında bu hafta yükseliş trendi ile yatırımcıları şaşırttı. En büyük kripto para biriminde dikkat çeken toparlanma altcoin fiyatlarına da olumlu yansıdı. Yatırımcısının yüzünü güldüren seviyelerde yükseliş yaşayan BNB, ADA, XRP ve DOGE fiyatlarındaki değerlenmeler sınırlı kaldı

  Popüler blok zinciri izleme hesabı Whale Alert tarafından yayınlanan paylaşımda ABD merkezli en büyük dijital borsa Coinbase 38,4 milyon dolar değerinde XRP transfer etti. Nasdaq’ta listelenen San Francisco merkezli Coinbase borsasının son yirmi saat içinde büyük miktarda XRP transfer edilmesiyle gündeme gelmesi kripto para yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı.

  12 Temmuz Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününe düşüş sinyalleri ile başlayan popüler altcoinler, yatırımcısını üzmeye devam etti. En değerli altcoin projeleri arasında gösterilen BNB ve XRP fiyatlarındaki düşüş diğerlerine göre az seviyede kaldı. Ancak Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) fiyatlarındaki gerilemeler yatırımcısını tedirgin etmeye yetti. 

  Defi varlıkları arasında en önemlilerinden biri sayılan Aave, dünyanın en büyük kripto borsalarından Binance’da günlük 383 milyon dolarlık işlem hacmiyle dikkat çekti. DeFi sektöründeki kripto varlıkları, piyasadaki volatiliteye bağlı olarak hızlı bir şekilde cazibe merkezleri haline geldi.

  Christopher Larsen ile birlikte Ripple kurucu ortağı ve şirketin teknoloji sorumlusu olan Jed McCalep, şirketten ayrıldığı günden bu yana XRP satışı yapıyor. Jed McCaleb, son üç hafta içinde 150,7 milyon XRP satmasıyla yine altcoin yatırımcılarının radarına takıldı. Ünlü yöneticiyi yakından izleyen analistler McCaleb’ın “tacostand” kripto para hesabında 590 milyon XRP daha kaldığını vurguladı.

  13 Temmuz Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasının genelinde görülen düşüş hareketleri 13 Temmuz Salı gününde de devam etti. Piyasadaki belirsizlikler yüzünden artan volatilite özellikle DOGE ve ADA fiyatlarını vurdu. Kripto para yatırımcıları altcoinlerden geride kalan haftada bekledikleri yükseliş performansını bulamadı. 

  DOGE hayranlığı ile kripto para topluluğunun popüler ismi haline gelen Tesla CEO’su Elon Musk, yeni bir öneriyle gündeme geldi. Ünlü milyarder, son paylaşımında Tesla arabalarının yanından Shiba Inu cinsi köpeğin her geçişinde Dogecoin oluşmasına izin verecek bir özelliğin olabileceğini söyledi.

  Cardano, yakın zamanda Cardano Developer Portal’ın lansmanını gerçekleştireceğini duyurmuştu. Yeni projesinin özelliklerini anlatan ve ne işe yaradığını açıklayan paylaşımlar yapan Cardano ekibi, altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gördü. Cardano, Twitter üzerinden kullanıcıların bu özellikler hakkında bilinmesi gereken her şeyin yer aldığı kılavuzu yayınladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle