Kripto Para

Youtube üzerinden kripto dolandırıcılığına dikkat!

  Büyüyen kripto para piyasalarındaki büyümeye paralel olarak son dönemlerde artan dolandırıcı sayısı ve dolandırıcılık yöntemlerine karşı araştırmalar devam ediyor. Google Tehdit Analiz Grubu (TAG) tarafından paylaşılan raporda, Youtuber’lara karşı devam eden oltalama saldırıları dikkatleri çekti.

  2021 yılında kripto para piyasaları, Aralık 2020’de başlayan sert yükselişlerle birlikte devasa noktalara ulaştı. Yılın ilerleyen dönemlerinde bu büyüme zaman zaman yerini dev geri çekilmelere bırakmış olsa da son çeyrekte piyasalar yine muazzam seviyelere ulaştı. Kripto para piyasalarındaki bu eşsiz büyüme, beraberinde dolandırıcı sayısında ve dolandırıcılık yöntemlerinde de artış getirdi. Google Tehdit Analiz Grubu’nun (TAG) paylaştığı yeni bir raporda, Youtuber’lara karşı devam eden oltalama saldırıları dikkatleri çekti.

  İddiaya Göre Saldırganlar Rusça Konuşulan Bir Forumda Faaliyet Gösteriyor

  TAG tarafından paylaşılan raporda işaret edilen dolandırıcılık yöntemi, bir ya da birden çok Youtube kanalının hedef alınmasıyla yapılıyor. Bu dolandırıcılık yönteminde siber saldırganlar, genellikle söz konusu Youtube kanalını ele geçiriyor ve kripto para dolandırıcılıklarının yayınlanması amacı doğrultusunda satılması ile sonuçlanıyor. TAG tarafından paylaşılan ilgili raporda, siber saldırganların Rusça konuşulan bir platformda faaliyet gösterdikleri iddia edildi.

  Raporda Yer Verilen Açıklama

  TAG raporunda, saldırıların arkasında Youtuber’ların kanallarını sahte işbirliği fırsatları sunup ele geçiren siber saldırganların olduğu ifade edildi. Rapora göre bu saldırganlar, Rusça konuşulan bir forumda bir araya gelerek faaliyet gösteriyor. Saldırılarda ele geçirilen Youtube kanalları ya yüksek fiyat veren kişilere satılıyor ya da bu kanallardan kripto para dolandırıcılıkları ile ilgili yayınlar yapılıyor. Raporda konuya ilişkin yer alan ifadeler şöyle:

  “Ele geçirilen kanalların büyük kısmı, kripto para dolandırıcılıklarını yayınlamak için isim değiştiriyor. Bu kanallar, hesap alım-satım piyasalarında abone sayılarına bağlı olarak 3 ile 4 bin dolar aralığındaki fiyatlara alıcı buluyor.”

  Kanallar Nasıl Ele Geçiriliyor?

  İddialara göre Youtube kanalları, kanal sahiplerinin bilgisayarlarında fark ettirmeden çalışabilen çerez hırsızlık yöntemi ile ele geçiriliyor. Daha sonra rapora göre bu kanalların isimleri, profil fotoğrafları ve kanala ait içerikleri değiştiriliyor ve bu kanallar büyük teknoloji şirketlerini ve büyük kripto para borsalarını taklit edecek şekilde dizayn ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle