En büyük 9. kripto para artık Filcoin

  Son dönemlerde kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelen Filecoin (FIL), bu ilginin meyvesini toplamayı başardı. Merkezi olmayan bir depolama ağı olarak hizmet veren FIL, sürdürdüğü yükselişler ile top 10 kripto para arasında Litecoin’i (LTC) geçerek 9. sıraya yükseldi.

  Merkezi olmayan depolama ağı olarak kullanıcılarına hizmet veren Filecoin, son günlerin dünyada en popüler kripto para birimlerinden biri haline geldi. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) geniş bir fiyat bandında sıkışıklık yaşaması, bazı altcoinlere yaradı. Bitcoin’in geniş aralıkta konsolidasyon yaşaması ile birlikte BTC’ye akan sermayenin bir kısmı altcoinlere akmaya başladı. Bu altcoinlerden biri olan Filecoin son 24 saat içinde değerini %40 oranında artırmayı başardı.

  FIL elde ettiği yükseliş ile piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasındaki konumunu 9’unculuğa yükseltti. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre FIL, listede Litecoin’i geçmeyi başardı.

  FIL’in Aylık Performansı Göz Dolduruyor

  Son haftalarda birçok altcoin ciddi yükselişler elde ederek dikkat çekmeyi başarmıştı. Ancak Filecoin, bu süreçlerde genelde çift haneli oranlarda yükseliş elde ederek daha popüler hale gelmişti. Son olarak, 24 saatte değerini %40 oranında artırmayı başaran FIL, 220 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı.

  Rekorun hemen ardından hafif bir düzeltme yaşayan FIL, öte yandan son 1 haftalık süreçte de %152 oranında değer kazanmış oldu. Ayrıca FIL’in son 1 aylık performansı ise adeta dudak uçuklatıyor. FIL son 30 günde değerini %465 oranında artırdı. FIL’in atağı ile birlikte tekrar listede 10. sıraya gerileyen Litecoin ise hala 3 yıl önceki tüm zamanların rekorundan %45 aşağıda işlem görüyor.

  FIL Nasıl Bir Hizmet Veriyor, Kimler Tercih Ediyor?

  Filecoin kullanıcılarına en temel anlamda merkezsiz bir veri depolama ağı olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar, ağı kolaylaştırmak ve ölçeklendirmekten sorumlu olan bilgisayarlarda, depolama madencilerine FIL ile ödeme yapar.

  FIL daha çok, hükümet sansürlerinden ve kısıtlamalarından kaçınmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca alışılmış yedekleme yönteminin zorlukları ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar da genelde FIL kullanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle