Kripto Para

Yerli olmayan kripto paralar İran’da yasaklandı!

  Kripto para sektörü hakkında sık sık düzenlemeler yapan İran Merkez Bankası, yeni bir yasaklama ile gündeme geldi. Buna göre yurt dışındaki kripto para madencileri tarafından üretilen kripto paraların ülkedeki kullanımı kısıtlandı…

  Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre İran Merkez Bankası, yurt dışındaki kripto para madencilerinin ürettiği kripto paraların ülkedeki kullanımını yasaklıyor. Belirtilen tarihten sonra sadece İran’daki tesislerde üretilen kripto paralar ile alım satım ve tutma işlemleri yapılabilecek.

  İran resmi basın organlarında da geniş yer verilen haberde, kripto para yatırımı veya ticareti yapmak isteyen İran vatandaşlarının sadece ülkede kazılmış varlıkları kullanabileceği belirtildi. Buna göre İran sınırları içinde yer almayan kripto para madencilik tesislerinden çıkan kripto paralar ülkede kullanılamayacak.

  Sermaye Kontrolü Amaçlı Hamle

  İran Merkez Bankası tarafından duyurulan bu karar, kripto para basınında da dikkat çekti.  Konuyla ilgili ilk değerlendirmeleri yapan avukat Fatemeh Fannizadeh, bu kararın sermaye kontrolü amaçlı verildiğini belirtti. İran’dan yurt dışına sermaye kaçışı önlemek için İran Merkez Bankası’nın böyle bir hamleye başvurduğunu söyleyen avukatın açıklamaları dikkat çekti:

  “İran, kripto paraları zaten regüle etti. Anladığım kadarıyla madencilik yasal bir sektörken, alım-satım yapmak yasak. Bu karar, İran’ın ülkede üretilmiş coinler için daha agresif bir ihraç politikası izleyeceğini gösteriyor. Ayrıca madencilik için teşvikte bulunacağını ve riyalin değer kaybettiği atmosferde, sermaye kaçışı ile mücadele edeceğini de gözler önüne seriyor.”

  Benzer Karar TCMB’den Gelir Mi?

  İran Merkez Bankası, geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamasında banka ve döviz bürolarının ülkede lisanslı bir şekilde çalışan kripto para madencileriyle iş yapmasına izin vermişti. Buna göre finans kuruluşları, İran merkezli ve lisanslı BTC madencilerinin ürettiği kripto paraları ithal malların ödemesinde kullanabilecek

  ABD’nin İran ambargosunu delmesine yönelik bir hamle olarak değerlendirilen bu gelişme dikkatlerden kaçmadı. Öte yandan İran’ın kripto paraların nerede üretildiği nasıl tespit edeceği ise merak konusu oldu. Benzer hamlenin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından verilip verilmeyeceği de merak ediliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle