Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 2 – 8 Ağustos 2022

  Kripto para piyasasında resesyon fiyatlaması sonrasında konsolidasyon süreci devam ederken yatırımcılar basına yansıyan gelişmeleri yakından takip ediyor. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatında da dikkat çekici gelişmeler yaşanıyor. Geçen hafta inişli çıkışlı bir grafik çizen Ethereum grafiğinde kritik seviyeler test edildi.

  2 – 8 Ağustos 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  2 Ağustos Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde düzeltme yaşayan Ethereum’da 2 Ağustos Salı gününde konsolidasyon süreci devam etti. Gün içinde 1.560 dolarlı seviyelere kadar gerileyen ETH, günün son saatlerinde toparlanma sinyalleri göstererek yüzde 0.08 artıya geçti. Bu hareketlilik sonrası popüler borsalarda Ethereum 1.631 dolarlı seviyeden işlem gördü. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği Ethereum geliştiricileri, Merge aktivasyonu için geçici tarih olarak 19 Eylül’ü duyurdu. Bu haberin ardından ETH’nin piyasa hacminde, NFT’lerinde ve gas ücretlerinde olumlu gelişme yaşandı. ETH’deki toparlanma sinyalleri 2 Ağustos haftasında da yatırımcıların dikkatlerinden kaçmadı. 

  Bitfinex ve Tether‘in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, Ethereum 2.0 güncellemesini desteklediklerini açıkladı. Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Ardoino, bu açıklamasıyla ETH topluluğunun beğenisini kazandı. Gelişmelerin ETH için olumlu devam etmesi piyasadaki havayı etkiledi.

  3 Ağustos Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  Yatırımcıların yükseliş beklentilerine rağmen Ethereum fiyatındaki durgunluk piyasadaki etkisini iyice göstermeye başladı. Lider altcoin ETH fiyatı 3 Ağustos Çarşamba gününde yüzde 0.82 oranında değer kaybı yaşadı. Gün içinde pozitif sinyaller ile birlikte 1.682 dolara kadar tırmanan Ethereum, bu fiyatta tutunamayınca satış baskısı yaşadı ve 1.618 dolardan kapanış yaptı. 

  ABD merkezli bankacılık devi Bank of America ise Ethereum raporunda Ethereum’un ölçeklenebilirliğine ve rakiplerine değindi. Raporda DeFi ve NFT‘ler söz konusu olduğunda Ethereum ağının son derece aktif olarak kullanıldığı belirtildi. Güncelleme sonrasında ETH’nin popülerliğinde artış olacağı belirtildi. 

  ABD’nin en popüler borsalarından Coinbase Prime, kurumsal müşterilere özel olarak Ethereum staking hizmeti başlatacağını duyurdu. Dev kripto para alım satım platformundan gelen bu açıklama, kripto para basınında geniş yankı buldu. ETH topluluğu bu haberi olumlu karşıladı.

  4 Ağustos Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  En büyük ikinci kripto para birim Ethereum fiyatında düşüş trendi devam ederken yatırımcılar piyasayı endişeyle takip etti. 4 Ağustos Perşembe gününde ETH’de yüzde 0.69 kayıp yaşanırken fiyat gün içinde oynaklık bakımından dikkat çekici hareketler yaptı. Kripto para basınına yansıyan haberlerle birlikte Ethereum Perşembe gününde 1.606 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Fairlead Strategies kurucusu ve analist Katie Stockton, ETH fiyatında düşüş hedefine dikkat çekti. Deneyimli analiste göre, günlük grafik MACD histogramı sıfırın altına düşerek momentumda düşüşe işaret ederse ETH fiyatında 1.000 dolara bir düşüş yaşanabilir. Bu haber ETH’de yatırımcıları tedirgin ederken grafikteki seviyeler yakından takip edildi. 

  Ethereum rakibi ağ Tezos’un kurucu ortağı Arthur Breitman, ETH’de heyecanla beklenen Merge güncellemesinin başarı olmayacağını söyledi. Merge güncellemesinin yıllar önce gerçekleşmesi gerektiğini, bu nedenle de gecikmiş yükseltme için basında neden bu kadar çok yer verildiğini anlamadığını söyleyen Breitman ETH topluluğunun tepkisini çekti. 

  5 Ağustos Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum’da dikkat çekici fiyat hareketlilikleri görülürken beklenen yükseliş hareketi 5 Ağustos Cuma gününde geldi. Bir süredir aşağı yönlü hareketler yapan ETH, Cuma gününde yüzde 8.14 oranında değer kazanarak yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Ethereum fiyatındaki bu artışla birlikte piyasa üzerinde satış baskısı artmasına rağmen toparlanma sinyalleri güç kazandı. 

  ABD merkezli CME Group, avro cinsinden Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerini başlatacağını duyurdu. CME Group yetkilisi Tim McCourt, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem sözleşmelerinin Ağustos ayında piyasaya sürüleceğini kaydetti. Bu gelişme ETH’de yükseliş hareketini destekledi. 

  Altcoin piyasasında dikkatleri üzerine çeken Solana tabanlı NFT pazaryeri Magic Eden, Ethereum duyurusu ile gündeme geldi. Magic Eden’in kurucu ortağı Zhuoxun Yin, Ethereum’a genişleme duyurusu sonrasında “Ethereum’da bir gecede zirveye çıkacağımızı düşünmüyoruz. Bu pazara alçakgönüllülükle giriyoruz ve uzun bir süre inşa süremiz olacak.” ifadelerini kullandı. 

  6 Ağustos Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Ethereum fiyatını etkileyen haberlerin etkisi piyasadaki ağırlığını hissettirdi. 6 Ağustos Cumartesi gününde ETH fiyatında yüzde 2.73 oranında kayıp yaşanırken dünkü yükseliş sonrası bir miktar kar realizasyonu takip edildi. Buna rağmen ETH’nin yükseliş eğilimini koruması yatırımcılarda heyecan yaratmaya devam etti. 

  Kripto para açıklamaları ile dikkat çeken BitMEX'in Eski CEO’su Arthur Hayes, ETH ile ilgili kafasındaki senaryoları açıkladı. “Proof of Stake başarılı olursa ve ABD piyasa duruşunu genişleme yanlısı olarak değiştirirse; Ethereum’un Merge etkisiyle 5 bin dolara çıkabilir.” Bu beklenti ETH yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti.

  Önde gelen kripto para odaklı şirketlerden SkyBridge Capital kurucusu Anthony Scaramucci, ETH geleceğini yorumladı: “Fonlarımıza nakit girişi artarken BTC ve ETH’nin net alıcılarıyız. Çünkü bunların temelde düşük değerde olduğunu ve teknik olarak aşırı satıldığını düşünüyoruz.” Scaramucci’nin bu görüşleri kripto para topluluğundan beğeni aldı.

  7 Ağustos Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Ethereum’da volatilite düştü ve piyasayı etkileyen haberler önem kazandı. Ağustos ayının ilk haftasını yükseliş sinyalleri ile kapatan Ethereum’da 7 Ağustos Pazar gününde yüzde 0.59 oranında artış gözlemlendi. Bununla birlikte popüler borsalarda Ethereum fiyatı 1.700 dolarda kapanış yaparak dikkatleri üzerine çekti. 

  Bitboy Crypto’nun kurucusu Ben Armstrong, çok konuşulan paylaşımlarına bir yenisini daha ekledi. BTC’nin eski gücünü kazanamayacağını söyleyen ünlü analist, “Bitcoin hakimiyeti bir daha asla %50’nin üzerine çıkmıyor. Yaşamak için ne güzel bir zaman! Portföylerinizde ETH, XRP ve ADA yoksa, yanlış yapıyorsunuz demektir.” açıklamasıyla Ethereum topluluğunun desteğini aldı. 

  Dev banka Citibank analistleri, Ethereum Merge güncellemesiyle ilgili açıklamalar yaptı: “PoS’a geçiş, ETH’yi nakit akışlarıyla daha verimli bir varlığa dönüştürecek bu bağlamda da Ethereum hem getiri sağlayan hem de deflasyonist bir varlık olacak. Ayrıca birleştirme sonrası ETH, enerji harcamasının yüzde 99,95 oranında azalması beklendiğinden, nispeten enerji verimli ve çevre dostu bir kripto varlığı olarak görülebilir.” Bu rapor ETH yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti. 

  8 Ağustos Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum’da yeniden pozitif sinyaller takip edildi. Lider altcoin ETH, 8 Ağustos Pazartesi gününde piyasa genelindeki olumlu havadan etkilenerek yüzde 4.59 oranında arttı. Ethereum’daki bu değer artışı sonrasında fiyat 1.778 dolarlı seviyelere kadar tırmanarak yatırımcıları sevindirdi.

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği isimlerden Sam Bankman-Fried Ethereum'un en güçlü rakibini Solana olarak gösterdi. FTX kripto para borsası CEO'su, ETH ve SOL coinin gelecekte daha sık karşı karşıya geleceğini açıkladı. Bu açıklamalar altcoin topluluğunda yeni bir tartışma yarattı. 

  En büyük ikinci Ethereum madencilik havuzu f2Pool, Proof of Stake dönemiyle ETH madenciliğinin resmen sona erdiğini açıkladı. Heyecanla beklenen güncelleme hakkında açıklama yapan madencilik devinin bu görüşü toplulukta tedirginlik yarattı. Ancak genel anlamda Merge sonrasında Ethereum’da artışın devam etmesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle