Kripto Para

Kripto düzenlemeleri Ekim’de G20 gündeminde!

  Kripto düzenlemelerine yönelik küresel bir adım atılması için sonunda tarih verildi! G20 ülkelerinden hazine yetkilileri ve merkez bankacılarından oluşan Finansal İstikrar Kurulu, Ekim ayına kadar kripto para piyasalarına düzenleme getirecek.

  Kripto düzenlemeleri G20 gündemine giriyor! Reuters tarafından duyurulan habere göre Finansal İstikrar Kurulu (FSB), bu yıl Ekim ayına kadar küresel çapta kripto düzenlemeleri kamuoyu ile açıklamak için düğmeye bastı. Düzenlemeler ile ilgili kamuoyuna paylaşılan tek detay ise düzenlemelere ilişkin “sağlam” betimlemesi oldu!

  “Sağlam” Düzenlemeler Yolda!

  Reuters’in bugün duyurduğu son dakika gelişmesine göre G20 ülkelerinin hazine yetkileri ile merkez bankası temsilcilerinden oluşan FSB, sonunda kripto düzenlemelerine eğildi! Ekim ayına kadar uluslararası arenada etkili olacak düzenleme “sağlam” kodu ile ele alınırken FSB, “Bir piyasa oyuncusunun başarısızlığı, yatırımcılara potansiyel olarak büyük kayıplar dayatmanın ve davranış risklerinin kristalleşmesinde kaynaklanan piyasa güvenini tehdit etmenin yanı sıra, riskleri kripto varlık ekosisteminin diğer bölümlerine de hızla iletebilir” ifadeleri ile düzenlemeye ilişkin küçük ipuçları verdi.

  Stablecoin’ler Öncelikli!

  Özellikle Terra çöküşü ile stablecoin düzenlemelerinde ihtiyaç tüm yasa koyucuların önceliğine dönüşürken, FSB de oluşan bu kargaşada kılavuz sunmaya odaklanmayı planlıyor. FSB, “FSB, Ekim ayında G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Başkanlarına, stablecoin’lere ve diğer kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar hakkında rapor verecek.” ifadeleri ile stablecoin konusuna eğileceklerinin altını çizdi.

  FSB’nin Yasal Yaptırımı Var Mı?

  Kripto sektörüne yönelik düzenlemeler öneren FSB her ne kadar stablecoin’lerden piyasa güvenine kadar geniş bir alana hitap etse de esasen yasa yapma yetkisine sahip değil. Ancak G20 üyesi ülkelerin FSB tarafından düzenlemelere uyma taahhüdü verebileceklerinin de altını çizmek gerekiyor.

  FSB, uluslararası arenada pek çok kurumla işbirliği içerisinde. FSB ayrıca Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ile önümüzdeki yıla kadar küresel bir düzenleme planı yayımlamak için de çalışıyor. Düzenlemelere yönelik baskı yapmak adına pek çok fırsatı bulunsa da FSB bu konuda temkinli! Özellikle yasaların sektörün yenilikçi doğasına zarar vermesinden çekinen FSB, bu doğanın desteklenmesi gerektiği savunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle