Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 20 – 26 Eylül 2022

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararına ilişkin fiyatlamalar takip edilirken geride kalan haftada kripto paralarda önemli hareketler görüldü. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatını etkileyen gelişmeler kripto para basınında geniş yankı uyandırdı. Yerli yatırımcıların kripto cüzdanlarında önemli bir paya sahip olan ETH’de Merge sonrasındaki gelişmeler yakından takip edildi.

  20 – 26 Eylül 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  20 Eylül Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başında pozitif sinyaller gösteren Ethereum’da 20 Eylül Salı günü satış baskısı arttı. Kripto para piyasası genelinde yaşanan düzeltme hareketiyle birlikte ETH’de yüzde 3.83 oranında kayıp yaşandı. Dünkü kazançlarını geri veren Ethereum fiyatı günün sonunda 1.323 dolarlı seviyelere kadar gerileyerek yatırımcılarını endişelendirdi. 

  Kripto paralarda dip seviyelerini gösteren Rainbow grafiği, Ethereum’da kritik seviyeleri ön plana çıkardı. Usta analistlerden oluşan Blockchain Center ekibi, Ethereum Rainbow grafiğini yorumladı: “Gökkuşağı Grafiği, günlük oynaklığı göz ardı ederek uzun vadeli fiyat hareketlerine bakmanın eğlenceli bir yolu olmayı amaçlamaktadır. Renk bantları logaritmik bir hareketi takip eder.” ETH fiyatının kritik seviyelerde olması yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor.

  Lider altcoin Ethereum’un Proof of Work mekanizma hard fork’u olan ETHPoW, siber saldırıya uğradı. Saldırgan önce Gnosis zincirinin omni köprüsü üzerinden 200 WETH aktardı ve ardından aynı şeyi PoW zincirinde tekrar ederek fazladan 200 ETHW aldı. Bu gelişme ETH fiyatındaki geri çekilmeyi tetikledi.

  21 Eylül Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Küresel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da FED’in faiz fiyatlaması etkisini göstermeye devam etti. Faiz kararı öncesinde satış baskısına yenik düşen Ethereum, 21 Eylül Çarşamba gününde yüzde 5.71 oranında değer kaybetti. Kritik seviyelere gerilemesi ile yatırımcılarını korkutan en büyük ikinci kripto para birimi ETH, günün sonunda 1.247 dolardan işlem gördü. 

  Ethereum ağında uzun süredir beklenen Merge güncellemesi sonrası pozitif veriler gelmeye devam ediyor. ETH fiyatı beklentilerin altında kalsa da popüler DeFi analistlerinden Korpi son paylaşımında ETH arzının hızla artmaya devam ettiğini söyledi. Rapora göre Ethereum Merge güncellemesinden bu yana, ağda net olarak 3.000 adet yeni ETH tokenı üretildi.

  Ethereum’un fiyat hareketlerini değerlendiren Citi Bank analistleri yüksek beklentilere rağmen volatilitenin düşük kalmasının nedenlerini sıraladı: “Merge ile birlikte Ethereum artık PoW sistemini kullandığı zamana göre yüzde 99,95 daha fazla enerji verimli hale geldi. ETH’de artık madenciler de yok. Bu da Ethereum’un getiri sağlayan bir varlık haline geldiği anlamına geliyor. Hatta bu getiri, bazı geleneksel finansal araçlardan daha yüksek.”

  22 Eylül Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para yatırımcılarının merakla beklediği FED’in faiz kararı beklentilere paralel gelince Ethereum fiyatında hızlı bir yükseliş hareketi görüldü. 22 Eylül Perşembe günü sonunda yüzde 6.31 oranında sıçrama kaydeden lider altcoin ETH böylelikle kritik seviyeleri geride bıraktı. Basında yer alan olumlu haberlerle birlikte Ethereum’da yeniden 1.326 dolarlı seviyeler fiyatlandı. 

  Ethereum geliştiricisi Micah Zoltu, ağdaki Şanghay yükseltmesinden sonra stake edilen ETH’lerin geri çekilmesini söyledi: “Ethereum.org’a göre, Şanghay yükseltmesinin ardından para çekme işlevi etkinleştirilecektir. Ancak bu doğru değil. Şangay yükseltmesi stake edilen ETH’lerin çekilmesini sağlamayacak. Şu anda, ETH yalnızca stake sözleşmesine yatırılabilir ve geri çekilemez.”

  Altcoin yatırımcılarının yakından tanıdığı isimlerden finans uzmanı Max Keiser, ETH hakkında sert açıklamalar yaptı. BTC destekçisi olarak tanınan eski yatırımcı, dolaşımdaki mevcut ETH arzının esasında daha yüksek olduğunu ve mevcut rakamları gerçeği yansıtmadığını iddia etti. Bu açıklamaların ardından ETH topluluğundan tepki sesleri yükseldi.

  23 Eylül Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Volatilitenin artış gösterdiği 23 Eylül Cuma gününde en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatında inişli çıkışlı hareketler takip edildi. Gün içinde en düşük 1.264 doları gören ETH kısa sürede toparlandı ve kayıplarını geri aldı. Günü yüzde 0.11 artıda kapatmayı başaran Ethereum boğaları böylelikle 1.327 dolarla fiyat üzerindeki pozitif görünümü korudu.

  Merkeziyetsiz uygulama takip platformu DappRadar, Ethereum tabanlı NFT uygulamalarındaki çarpıcı verileri gözler önüne serdi. Haftalık NFT hacim lideri, Bored Ape Yatch Club (BAYC) olurken, NFT koleksiyonu olan Ethereum Name Service (ENS), 6. sıraya kadar geriledi. ENS talebindeki azalma altcoin fiyatlarına da yansıdı.

  Altcoin dünyasının tanınmış isimlerinden Solana (SOL) Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, geçen haftanın en önemli olayı Ethereum Merge güncellemesini değerlendirdi: “Ethereum Merge, ağın ölçeklenebilirliğini gerçekten geliştirmiyor. Bu bağlamda Ethereum’un ölçeklenebilirlik konusunda kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu düşünüyorum.”

  24 Eylül Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Ethereum ve kripto para piyasası genelinde satış yönlü hareketler takip edildi. 24 Eylül Cumartesi gününde lider altcoin ETH’de yüzde 0.83 oranında kayıp yaşandı. Buna rağmen analistlerin belirttiği kritik destek seviyesi olan 1300 doların üzerinde tutunmayı başaran Ethereum 1.317 dolardan kapanış yaptı. 

  Kripto para veri analitik platformun Cumberland raporuna göre, Nasdaq ile ETH arasındaki korelasyonu dört ayın en yüksek seviyesi 0,765’e yükseldi. Cumberland analistleri, Merge sonrası makroekonomik faktörler yüzünden kısa vadede fiyatta düşüş yaşandığını söyledi. ETH’deki günlük kayıplar bu raporun basında geniş yankı bulmasından sonra geldi. 

  Bir beyaz şapkalı hacker, Ethereum ölçeklendirme ağı olan Arbitrum’un son güncellemesindeki açığı keşfederek devasa boyuttaki bir felaketi önlemiş oldu. Yaklaşık 530 milyon doların üzerinde bir paranın çalınma riskini ortadan kaldıran hacker, ETH topluluğunun adeta kahramanı seçildi. Bu gelişme yatırımcılar arasında sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. 

  25 Eylül Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum’da haftalık kapanışın hangi seviyeden yaşanacağı merak konusu oldu. Geniş bir yatırımcı kitlesine sahip olan ETH, haftanın son işlem gününde negatif sinyaller verdi. 25 Eylül Pazar gününde ETH fiyatı yüzde 1.73 oranındaki kayıpla 1.294 dolara kadar geriledi. Usta analistler Ethereum’da yükselişin yeniden başlaması için 1.300 dolar seviyesinden geçen kritik direncin üzerinde kapanışa ihtiyaç olduğunu hatırlattı. 

  Merge sonrası yeni PoS sisteminde hisse sahiplerine dağıtılan ETH miktarındaki düşüşün ETH arzını azaltması ve böylelikle fiyatın yukarı çıkması bekleniyordu. Ancak beklentilere paralel ilerlemeyen Ethereum fiyatı yatırımcıları tedirgin etti. Eski madencilerin, ekran kartlarını satışa çıkarırken bir yandan da ellerindeki ETH’leri sattıkları iddia edildi. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Bloomberg analistleri, ETH grafiğini yorumladı: “Teknik analize dayalı kanıtlar daha fazla olumsuzluğa işaret ediyor. Düşüş Göreceli Güç Endeksi’nde aşırı satım bölgesine sürüklendi. Aşırım satım göstergesi 30’un altına düştü. Tarihsel olarak bu durum piyasanın en büyük ikinci kripto parası için iyi bir işaret değil.”

  26 Eylül Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasında toparlanma sinyalleri takip edildi. Ethereum’da yüzde 3.31 artışın takip edildiği 26 Eylül Pazartesi gününde yatırımcıların yüzü güldü. Günün kapanışında 1.337 dolardan işlem gören ETH’de yatırımcılar yeni ralliler için umut tazeledi. Ethereum’un bu yükselişinde kripto para basınında öne çıkan gelişmeler etkili oldu.

  ABD merkezli dev banka JP Morgan, son raporunda ETH blok zincirinde gördüğü tüm potansiyel olumsuzlukları listeledi: “Merge birleşmesi ETH blok zincirinin daha az merkeziyetsiz olmasına yol açtı. Çünkü ETH arzının büyük çoğunluğu belirli bir grubun elinde.” Analistlerin arz ile ilgili bu iddiası Ethereum topluluğunda yeni bir tartışma yarattı.

  Altcoin yatırımcılarının gözünü diktiği Ethereum’un bir sonraki güncellemesi Surge, şimdiden gündem oldu. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, “Surge güncellemesi, Ethereum’un yol haritasındaki bir sonraki kilometre taşı olacak. Merge güncellemesinin aksine, Surge güncellemesi tek bir olay olarak değil, parça parça gerçekleşecek.” açıklamasıyla dikkat çekti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle