Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 22 – 28 Haziran 2021

  Kripto para dünyasının en büyük ikinci varlığı Ethereum (ETH) fiyatındaki değişimler yakından takip ediliyor. Geride kalan haftada sert düzeltmeler yaşadıktan sonra hızlı toparlanma belirtisi gösteren lider altcoin, yatırımcısını sevindirmeye başladı. Son birkaç gündür pozitif görünümü koruyan ETH fiyatındaki geri dönüş hızlı oldu.

  22 Haziran ile 28 Haziran tarihleri arasında Ethereum fiyatına etki eden gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz.  

  22 Haziran Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta başında yüzde 15 oranında değer kaybeden Ethereum fiyatında salı gününde de düşüş trendi devam etti. Kripto para piyasasının genelinde yaşanan değer kaybı, altcoinlerde de acılı şekilde hissedildi. Ethereum fiyatı yüzde 0.77 kayıpla salı gününü 1.876 dolar seviyesinden işlem görerek kapadı. 

  Ethereum’da daha düşük gas ücretlerine rağmen DeFi kullanıcıları Polygon ağında kaldı. Polygon (MATIC) kullanan DeFi kullanıcıları, Ethereum’daki gas ücretlerindeki mevcut düşüşe rağmen sistemi kullanmaya devam ediyor. Bu gözlem altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı.

  Ethereum balinaları, dünyanın en değerli ikinci dijital varlığını piyasa oynaklığının ortasında önemli derecede hareket ettirmeye başladı. ETH fiyatındaki gerileme, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyesine kadar devam edince yatırımcıları tedirgin etti. 22 Haziran Salı günü gerçekleşen Ethereum transferi, Etherescan tarafından vurgulandı. En son piyasa oynaklığı sırasında, Ethereum balinaları tarafından yapılan transferlerin sayısı önemli ölçüde arttı.

  23 Haziran Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen hızlı toparlanma belirtileri altcoinlerde de hissedildi. En büyük 2. kripto para birimi olan Ethereum, basında yer alan olumlu haberlerin etkisiyle yükseliş trendine başladı. ETH fiyatı 23 Haziran Çarşamba gününde yüzde 4.89 oranında yükselerek 1.968 dolarla günü kapadı. 

  Lider altcoin Ethereum fiyatında yeniden 2 bin dolar barajının üzerine çıkma hedefi gündeme geldi. Gün içinde hızlı yükselen ETH en yüksek seviye olarak 2.043 dolarlı seviyelere tırmandı. Ancak artan satış baskısı ve kripto para piyasasının genelinde hissedilen belirsizlik ve korkular ETH fiyatının bu seviyede tutunmasına engel oldu. 

  İsrail Bankası’nın, Vitalik Buterin’in blokzinciri platformu Ethereum’u kullanarak dijital bir şekel çıkarmayı planladığı öğrenildi. Kripto para basınında yer alan haberlere göre İsrail Bankası, İsrail’in para birimi şekelin dijital bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planlıyor. Banka bunun için ikinci en büyük blokzinciri platformu Ethereum’u kullanmayı düşünüyor.

  24 Haziran Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum yatırımcılarının yüzünü güldüren gelişmeler perşembe gününde de ortaya çıktı. Lider altcoin ETH fiyatı yüzde 1.05 oranında yükselmesine rağmen 2 bin dolar barajına bir adım daha yaklaşmasıyla yatırımcılardaki heyecanı arttırdı. Kripto para analistleri, perşembe günü kapanışta 1.989 dolardan fiyatlanan Ethereum için yeniden yükseliş sinyalleri vermeye başladı.

  Ethereum’un en çok beklenen güncellemelerinden biri olan Londra güncellemesi, Ropsten test ağında etkinleştirildi. Güncelleme Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko tarafından bugün 10499401 sayılı blokta gerçekleştirildi. Bu sayede Londra güncellemesi Ethereum’un test ağlarında ilk kez hayata geçmiş oldu.

  25 Haziran Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Altcoin yatırımcılarının heyecanla başladığı yeni günde ETH fiyatı önce 2.017 dolara kadar yükselerek yatırımcılarını umutlandırdı. Fakat kripto para piyasasının genelinde yaşanan çöküş, ETH fiyatını da sert vurdu. Çin’den gelen olumsuz haberlerin etkisiyle Ethereum fiyatındaki satış baskısı da hızla arttı.

  Son 2 gündür kademeli yükseliş trendini sürdüren en büyük 2. kripto para birimi, 25 Haziran Cuma gününde diğer kriptolar gibi adeta çakıldı. ETH fiyatında yükseliş beklentisi varken gelen bu düzeltme yatırımcılara büyük panik yaşattı. Güne 1.989 dolarda başlayan ETH, yüzde 8.98 oranında kayıpla yeniden 1.810 dolarlı seviyelere geriledi. 

  Veri analiz firması CryptoQuant raporuna göre, Ethereum 2.0 kontratında kilitli olan ETH’lerin toplam sayısı 100 binin üzerine çıktı. Uzmanlar bu durumu, kilitlenen ETH miktarının aslında sirkülasyondaki ETH arzının yüzde 5’inden fazlasına denk geldiği şeklinde yorumladı.

  26 Haziran Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatında yükseliş bekleyen yatırımcı ve analistlerin görüşleri 26 Haziran Cumartesi gününde piyasaya yansıdı. Kripto para piyasasındaki sert düzeltmeler sonrasında toparlanma belirtileri hız kazandı. ETH fiyatı hafta sonuna yüzde 1.11 oranında değer artışı ile 1.830 dolardan fiyatlanarak başladı. 

  Glassnode raporuna göre ise Ethereum fiyatı çok daha sert bir düşüş yaşama potansiyeline sahip olsa da özellikle uzun vadeli Ethereum yatırımcılarının durumu dikkat çekiyor. Raporda, Kısa vadeli Ethereum yatırımcılarının ise ciddi zararda olduğu görülürken, uzun vadeli yatırımcıların hala kazançlarına devam ettiği belirtildi.

  27 Haziran Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatındaki hızlı yükseliş pazar gününde devam etti. Kripto para basınına yansıyan olumlu haberler ETH fiyatındaki değer artışını tetikledi. Neredeyse bir aydır böyle ciddi bir ralli yapmayan Ethereum’daki artış, yüzde 8.15 oranına kadar tırmandı

  Kurumsal yatırımcıların Ethereum’a ilgi duymasına yönelik haberlerin de etkisiyle ETH fiyatı yeniden 1.979 dolar seviyesine kadar geldi. Altcoin piyasasını yakından takip eden usta analistler, Ethereum için 2 bin dolar barajının yakın bir zamanda aşılacağını belirten açıklamalar yaptı. Bu beklenti altcoin yatırımcılarını da heyecanlandırdı. 

  BitInfoCharts verilerine göre Ethereum’daki ortalama işlem ücreti (gas ücreti) son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ethereum talebi düşük olduğu için ücretler düşük bir seviyede seyrediyor. ETH’nin fiyatının yükselişe geçmesiyle birlikte talebin artması da bekleniyor. Kripto para uzmanları Ethereum 2.0 güncellemesinin gelişinin ardından işlem ücretlerinin daha da düşebileceğini vurguluyor.

  28 Haziran Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Son dört gündür yatırımcısını sevindiren bir ralli yapan Ethereum, yeni haftanın ilk gününde piyasa genelindeki olumlu havadan yararlandı. ETH fiyatındaki yükseliş 5.21 oranında görülürken lider altcoin yeniden 2.083 dolarlı seviyelerden işlem görmeye başladı. Uzmanlar, Ethereum fiyatındaki yükselişin önümüzdeki günlerde devam edebileceğini hatırlattı.

  Ünlü kripto analisti Lark Davis, Ethereum’un önümüzdeki yıllarda patlama potansiyeli olduğunu ve bu sebeple şu anda oldukça düşük bir değere sahip olduğunu söyledi. Deneyimli analist ayrıca Ethereum’u PayPal ile kıyaslayarak da tüm dikkatleri üzerine çekti. Ethereum’un PayPal’a göre piyasa değeri açısından daha alt seviyede yer almasına rağmen, ödeme devini çoktan geride bıraktığını vurguladı. 

  Kripto para staking platformu olarak bilinen StakeHound, 38.178 ETH’yi yani yaklaşık 70 milyon doları bir daha ulaşılamayacak şekilde kaybettiğini açıklamıştı. FireBlocks isimli emanet ve güvenlik firması yüzünden gerçekleşen bu sorun mahkemelik oldu. StakeHound firmasının, Ethereum fonları kaybetmesi yüzünden eski ortağı FireBlocks şirketine dava açacağı öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle