Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 20 – 26 Nisan 2021

  Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında da sert düzeltme sonrası toparlanma süreci kısa sürdü. Altcoin yatırımcılarının gözdesi konumunda olan ETH fiyatındaki hızlı geri dönüş yatırımcıları sevindirirken hafta içinde volatil bir grafik çizildi.

  20 ile 26 Nisan tarihleri arasında Ethereum fiyatına etki eden gelişmeler ve önemli hareketlilikleri haftalık özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  20 Nisan Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin Ethereum da tıpkı diğer önde gelen kripto paralarda olduğu gibi sert düzeltme hareketinden olumsuz etkilenmişti. Son dört gündür kademeli düşüşe devam eden ETH fiyatında toparlanmanın başladığı ve büyük sıçrama yapıldığı gün 20 Nisan Salı günü oldu. ETH fiyatı 2.161 dolardan başladığı günün sonunda yüzde 7.94 oranında sıçrama yaparak fiyatını 2.332 dolarda günü kapamayı başardı. 

  Ethereum fiyatını yukarı taşıyan gelişmelerden biri de popüler ödeme firması Venmo’dan geldi. PayPal'e ait rakip ödeme şirketi Venmo, Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) dahil dört kripto para için alım satım hizmetlerini başlattığını duyurdu. Ether kullanıcılarının yakından takip ettiği bu gelişme piyasa üzerine olumlu yansıdı ve ETH fiyatındaki yükselişi destekledi

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği analistler de ETH fiyatının geleceği hakkında bazı önemli açıklamalarda bulundu. Analistlere göre piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin konumunda yer alan ETH’un artış grafiğini sürdürebilmesi için 2.190 dolarlık önemli seviyenin altına inmemesi gerekiyor. Haftanın ikinci işlem gününde yükseliş trendi başlatan lider altcoin, yatırımcılarının da yüzünü güldürmeyi başardı. 

  21 Nisan Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Yükseliş trendine giren Etheruem, kademeli yükseliş hareketlerini çarşamba gününde de devam ettirdi. Ether fiyatı, 21 Nisan tarihinde Bitcoin paritesinde yeşile döndü ve şubat başından beri görülmeyen seviyelere ulaştı. Kripto para yatırımcıları ETH/BTC paritesinde yakın bir dönem içinde güçlü bir ralli başlamasını bekliyorken, piyasalardaki hareketlilikler olumlu yönde ilerledi. 

  Geçmiş dönemde Ethereum işlem ücretlerindeki artış Binance Smart Chain'deki kullanıcı faaliyetlerinin artmasıyla beraber, BNB kripto para biriminin ETH karşısında ivme kazanmasına neden olmuştu. Bu rağmen özellikle son günlerde Ethereum fiyatındaki yükseliş ile birlikte Bitcoin ve BNB karşısında değer kazanması yatırımcıların yüzünü güldürdü. Gün içinde Ethereum fiyatının hızla artması Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyetini de geriletti.

  Bitcoin fiyatındaki sert düşüşün ardından konsolidasyon sürecine girmesi, Ethereum başta olmak üzere altcoin fiyatlarında hızlı yükselişi beraberinde getirdi. Kripto para veri analiz şirketi CryptoQuant verilerine göre ETH yükselişinin arkasındaki temel sebeplerden biri de altcoinlere gösterilen yatırımcı ilgisi oldu. Kripto para uzmanları kısa vadede ETH/BTC paritesinde yaşanacak bir kırılmanın altcoin piyasasında parabolik bir ralli başlatabileceğini düşünüyor.

  22 Nisan Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin perşembe gününe 2.360 dolar seviyesinde başladı. Gün içinde 2.642 dolara kadar ulaşan ve tüm zamanların en yüksek seviyesini görmen ETH bu seviyede tutunmayı başaramadı. Son dönemde rekor kıran altcoin projeleri arasında önde yer alan Ether fiyatındaki satış baskısı da rekorun gelmesinin ardından giderek arttı. Buna rağmen ETH fiyatı yüzde 1.71 yükselişle günü 2.400 dolar üzerinde kapamayı başardı

  Bir başka kripto para analiz firması Santiment verileri de Ethereum fiyatının rekor kırması arkasındaki sebepleri inceledi. Uzman analistlere göre, Ethereum 2.0 yatırma sözleşmesine stake edilen Ether miktarı yükseliyor. Borsalarda dolaşımda olan ETH arzının azalması da kripto paranın fiyatına yukarı yönde yükselmesine katkı sağladı. 

  Blockchain ağının işlem ücretlerindeki artış da yüksek ücretlere rağmen Ethereum üzerindeki faaliyetlerin artışı sürdürdüğünü gözler önüne serdi. Ancak bazı kripto para analistleri son dönemde hızlı bir yükseliş gösteren ETH fiyatındaki satış baskısının arttığını ve düzeltme hareketinin görülebileceği uyarısında bulundu.

  23 Nisan Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para uzmanları Ether fiyatı, türev piyasasındaki endişe verici verilere rağmen rekor yolunda ilerlemeye devam ettiğini belirtti. Uzmanlar, rekor likidasyonlara ve Ether fiyatına etkisine rağmen, vadeli işlemlerin açık pozisyonları bir önceki aydan daha iyi performans gösterdiğini açıkladı. Bu gelişmeler yaşanırken ETH fiyatında bir miktar geri çekilme hareketi gözlemlendi. 

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in 23 Nisan Cuma gününde düzeltme hareketine başlaması kripto para piyasasında yatırımcıları panik satışlarına sürükledi. Analistlerin işaret ettiği BTC fiyatındaki 50 bin doların altı olan psikolojik sınıra gelinmesi Ether fiyatındaki hızlı yükselişi de engelledi. Gün içinde volatil hareketler çizen Ethereum fiyatı 2.119 dolara kadar gerilese de kapanışı 2.367 dolarda yaparak yoluna devam etti.

  Yüksek ölçeklenebilirliğe sahip, merkeziyetsiz blockchain platformunun yeni Ethereum uyumlu wrapped token'ı, kripto para topluluğunun dikkatini çekti. Free TON blockchain ağı, platforma DApp (merkeziyetsiz uygulama) geliştiricilerini çekmeye başlamasıyla Ethereum kullanıcılarının da desteğini aldı. Ethereum ağına ve ağından ücretsiz bir şekilde transfer edilebilen Wrapped TON (WTON), gelişmeleri yakından takip edildi. 

  24 Nisan Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde hız kazanan düzeltme hareketi Ethereum fiyatını da olumsuz etkiledi. ETH fiyatı yüzde 6.39 oranındaki düşüşle karşılaşırken analistlerin kritik olarak gördüğü destek noktalarına kadar geriledi. Ethereum fiyatı cumartesi günü gerçekleşen düşüş hamlesinde 2.215 dolarla kapanışı yaptı. 

  Bu süreçte kripto para basınında yer alan bazı haberler Ethereum kullanıcıları ve yatırımcılarını gelecek adına umutlandırdı. Ethereum geliştiricileri, 1559 numaralı Ethereum Improvement Proposal’ın 14 Temmuz tarihinde gerçekleşecek fork ile hayata geçirileceğini açıkladı. Berlin fork’unu tamamlayan Ethereum, yaz aylarında gelmesi planlanan güncelleme ile Londra hard forkuna kilitlendi. 

  25 Nisan Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin ETH fiyatı pazar gününde bir önceki günkü sert düzeltme hareketinden çabuk toparlanma işaretleri gösterdi. Pazar gününe 2.217 dolarla açılış yapan ETH fiyatı gün içinde yüzde 4.54 oranında artış göstererek yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. ETH fiyatındaki rallinin ardından yeniden 2.316 dolar seviyesinde kapanış yaparak yükseliş trendinin içinde kaldığını kanıtlamış oldu. 

  Dünyaca ünlü kripto para analisti ve Crypto Trader programının sunucusu Ran Neuner de ETH fiyatı hakkında çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Ethereum’un bu bağlamda olması gereken değerin çok altında kalan kripto para olduğunu ifade eden analist, kafasındaki fiyatı 6.000 dolar şeklinde açıkladı. Ayrıca popüler analist Neuner, Bitcoin ve Ethereum’u karşılaştıranlara da tepki göstererek ikisinin aslında çok farklı olduğunu belirtti.

  26 Nisan Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki yükseliş hareketi yeni haftaya da hızlı bir başlangıç yaptı. Ether fiyatı piyasadaki olumlu gelişmelerin ve kripto para piyasasındaki genel yükseliş hareketi ile birlikte ralliye hız verdi. Günü yüzde 9.35 oranında değer artışı ile kapatan Ethereum fiyatı bu sayede 2.533 dolara kadar yükseldi

  Son 24 saat içinde 200 dolardan fazla değer kazanan ETH’nin bu hareketi yatırımcılarını sevindirdi. Piyasa analitiği araç kiti Messari, Ethereum tabanlı merkezi olmayan en iyi kredi platformlarının 2021’in ilk çeyreğinde büyük bir kilometre taşına ulaştığını açıkladı. Ethereum kripto para piyasasındaki yükseliş hareketini sürdüreceğine yönelik işaretler vererek daha fazla talep görmeye başladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle