Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 25 – 31 Temmuz 2022

  Kripto para piyasasında yaşanan toparlanma sinyalleri ile birlikte, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında olumlu hareketler takip edildi. Özellikle ABD Merkez Bankası FED’in faiz toplantısı sonrası küresel piyasalarda risk iştahının artması BTC fiyatına da olumlu yansıdı. Yatırımcılar geride kalan hafta boyunca BTC fiyatına etki eden gelişmeleri yakından takip etti.

  25 – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini bu haberimizde bulabilirsiniz.

  25 Temmuz Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Temmuz ayının son haftasında Bitcoin fiyatında inişli çıkışlı bir grafik çizildi. Haftanın ilk işlem gününe 22.582 dolardan başlayan BTC, sert satış baskısına yenik düştü ve yüzde 5.67 oranında değer kaybetti. 25 Temmuz Pazartesi gününde Bitcoin fiyatında kritik destek seviyesine doğru gerileme yaşanırken popüler borsalarda günün kapanışı 21.301 dolardan yapıldı. 

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ekonomi yönetimi olarak korkulacak gibi bir resesyon sinyali görmediklerini söyledi: “İstihdam artışında bir yavaşlama görmemiz olası. Bunun resesyon olduğunu düşünmüyorum. Resesyon ekonomide geniş çaplı bir zayıflık anlamına geliyor. Şu anda böyle bir şey gözlemlemiyoruz.” Bu açıklama sonrası kripto paralarda ve BTC’de risk iştahı arttı. 

  Yatırımcıların yakındna tanıdığı ARK Invest’in eski kripto para analisti Chris Burniske, BTC grafiğini yorumladı: “Bitcoin kapanışı yine 200 günlük hareketli ortalamanın altında oldu. Bu hafta bundan kaynaklı bir düşüş olacak mı göreceğiz.” Usta analist buna rağmen kripto para piyasasında elverişli bir durum gözükmediğini ifade etti. 

  26 Temmuz Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin yatırımcıları basına yansıyan gelişmeleri yakından takip ederken 26 Temmuz Salı gününde beklenen yükseliş gerçekleşmedi. Piyasada FED’in faiz politikasıyla ilgili endişeler hakim olmaya başladı. Ancak Salı gününde BTC konsolide olup yatay yönlü hareketini koruyarak 21.248 dolardan işlem gördü. 

  Lider kripto para birimi BTC, ayı piyasası döneminde 17.600 dolarlı seviyelere kadar gerilemişti. Buna rağmen ABD basınında yer alan haberlere göre en büyük teknoloji hisselerinden biri olan Apple‘a göre, BTC’de işlem hacmi iki katına çıktı. Apple’ın 30 günlük ortalama işlem hacmi 11,6 milyar dolar olurken, göre Bitcoin’in ise işlem hacmi 27,7 milyar dolar oldu. 

  Brezilya merkezli dev aracı kurum XP Inc. kripto para piyasasına giriş yaptığını duyurdu: “Yeterli yatırım profiline sahip müşterilerin önümüzdeki aydan itibaren şu ana kadar sadece çalışanlara açık olan Xtage platformuna girmelerine izin verilecek.” XP Inc. şirketi BTC ve ETH odaklı kripto para alım satım platformu kuracaklarını açıkladı. 

  27 Temmuz Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Bazı kripto para analistlerinin ve uzmanların beklediği yükseliş hareketi 27 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşti. Olumlu haber akışının ardından BTC yüzde 8.05 oranında değer kazandı. Lider kripto para birimi böylelikle 22.958 dolarlı seviyelere kadar tırmanarak yükseliş umutlarını sürdürdü. 

  ABD’de Bitcoin destekçisi senatörler Patrick Toomey ve Kyrsten Sinema, “Sanal Para Birimi Vergi Adaleti Yasası Tasarısını” tanıttı. Tasarıyla ilgili konuşan Toomey, “Bu yasa insanların bir fincan kahve satın almak gibi küçük işlemlerinde vergiden muaf tutulmasını sağlayacak ve böylelikle kripto para birimlerinin günlük ödeme yöntemi olarak daha kolay kullanmasına izin verecek.” ifadelerini kullanarak sistemi özetledi. 

  Kripto para veri analiz platformu Glassnode haftalık zincir içi veri bültenini yayımladı: “20 bin dolarlık bölgede bir aylık konsolidasyondan sonra, Bitcoin fiyatları çok beklenen bir rahatlama rallisi yaşadı. Kısa vadede ivme olumlu, ancak sağlam bir temel oluşturmak için zamana ihtiyaç duyulabileceğine dair uzun vadeli makro göstergeler tarafından baskı altında kalmaya devam ediyor.” Uzmanlar uzun vadede yükselişin devam edebileceğini belirtti. 

  28 Temmuz Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC grafiğinde görülen parabolik yükselişin ardından piyasadaki satış baskısı artmıştı. Ancak 28 Temmuz Perşembe gününde gelen olumlu sinyallerin etkisiyle BTC fiyatında yüzde 3.88 oranında artış daha yaşandı. Son 2 günde BTC’nin yüzde 10’dan fazla değer kazanması yatırımcıların yüzünü güldürürken kapanışı 23.850 dolardan yaptı. 

  ABD Emtia Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Benham, CFTC’nin yakın gelecekte kullanım alanının artacağını söyledi. Bu konuda sağlam adımlar attıklarını kaydeden Benham, BTC hakkında ise olumlu konuşmadı. Bitcoin’in CFTC’nin görev alanına giren bir emtia olması yatırımcılarda endişe yarattı. 

  Kripto para topluluğu tarafından da heyecanla beklenen ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı açıklandı. Bitcoin ve kripto paralar için büyük önem taşıyan faiz kararında 75 baz puanlık artış yapıldı. Beklentiler dahilinde gelen bu faiz artırımı sonrası BTC’deki yükseliş hareketi hız kazandı. 

  29 Temmuz Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin boğalarının ralliyi sürdürme gücü azalırken 29 Temmuz Cuma gününde piyasada belirsizlik görüldü. Gün içinde oynaklık azaldı ve 23.451 dolara kadar geri çekilme yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı 29 Temmuz Cuma gününde yüzde 0.32 değer kaybıyla 23.774 dolardan işlem gördü. 

  Bloomberg’in kıdemli emtia analisti Mike McGlone, kişisel sosyal medya hesabından BTC yorumu yaptı: “Bitcoin, 2022 yılının ikinci yarısında daha iyi performans gösterme eğilimini yeniden kazanıyor olabilir.” FED’in oluşturduğu agresif ortamda BTC’deki toparlanmaya dikkat çeken analistin bu görüşü toplulukta heyecan yarattı. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO'su Changpeng Zhao, BTC hakkında övgü dolu sözlerle bahsetti: “Trilyon dolar değere sahip olan hiçbir varlık, BTC’nin madencilik gücünden daha az enerji kullanarak mevcudiyetini sürdüremez. Bitcoin madenciliğinin, başka herhangi bir varlık türünü yönetmek için kullanılan diğer modellerden çok daha verimli olduğuna kesinlikle inanıyorum.”

  30 Temmuz Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC’deki yükseliş hareketinin yeniden alevlenebileceği ihtimali vardı. Ancak BTC boğalarının beklediği desteği görememesi sonucunda fiyat yine kademeli düşüşe devam etti. 29 Temmuz Cumartesi gününde yüzde 0.59 azalan BTC fiyatı 23.634 dolarlı seviyelere kadar geri çekildi. 

  Asya merkezli kripto borsası Babel Finance, 280 milyon dolar değerinde 8.000 Bitcoin (BTC) ve 56.000 Ethereum (ETH) kaybetti. Müşterilerin fonlarını kullanan borsa yetkilileri, BTC’nin 20 bin dolara sert düştüğü dönemde yanlış ticaret yaptığını kabul etti: “Bu sert düşüş birden fazla Ticaret Hesabının tasfiyesine yol açtı ve toplamda 8,000 BTC ve 56.000 ETH’lik kayıp yaşandı.”

  Bitcoin’i yasal para ilan etmesi ile tüm dikkatleri üzerine çeken El Salvador’un zararı kripto para basınında gündem oldu. Şu an elinde 2381 Bitcoin tutan ülkenin Ortalama Bitcoin alım maliyetine göre yüzde 50 oranında kayıp yazdığı ifade edildi. El Salvodor’un Maliye Bakanı Alejandro Zelaya ise bu politikayı savunmaya devam ederken BTC’de yeni bir alım süreci için sinyaller verdi. 

  31 Temmuz Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Temmuz ayının son işlem gününde BTC’de yeniden parabolik bir yükseliş olabileceği beklentisi vardı. Son 2 günde ayıların satış baskısına rağmen iyi dayanan Bitcoin’de ibrenin tersine dönmesi ve boğaların güçlenmesi bekleniyordu. Ancak 31 Temmuz Pazar gününde BTC yüzde 1.40 değer kaybıyla yatırımcısını tedirgin etti. Lider kripto para birimi BTC günün sonunda 23.303 dolara kadar geriledi. 

  ABD ekonomisinde resesyon fiyatlaması görülürken, Binance CEO’su “CZ”, MicroStrategy yöneticisi Michael Saylor ve Galaxy Investment’tan Mike Novogratz fikir birliğine vardı. Kripto paralarla ilgili çarpıcı açıklamalar yapan bu 3 isim, ABD’deki resesyon sebebiyle Bitcoin’in benimsenmesinin artıracağını beklentiler dahilinde gösterdi. Bu görüşler BTC destekçilerini sevindirdi. 

  Kripto para borsası HEX kurucusu Richard Heart, BTC geleneksel olarak her zaman yaklaşık yüzde 85 oranında değer kaybettiğini hatırlattı. Bu kapsamda hesaplamaya göre BTC’nin 17 bin dolar fiyatından dönmesi plan dahilindeydi. Heart, gelecekte FED para basmaya yeniden başladığı zaman BTC fiyatında yükselişler takip edilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle