Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 12 – 18 Temmuz 2022

  Kripto para piyasasında belirsizlikler devam ederken yatırımcıları sevindiren yükseliş hareketleri dikkat çekiyor. Son dönemde parabolik yükselişlerle yatırımcılarına büyük kazanç fırsatları sunan Ethereum (ETH) olumlu görünümünü koruyor.

  12 – 18 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  12 Temmuz Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasası genelinde yaşanan sert düşüş hareketinin ardından altcoinlerde de dalgalanma yaşandı. Lider altcoin ETH pazartesi günkü düşüş sonrası 12 Temmuz Salı gününde de yüzde 5.28 oranında değer kaybetti. Böylelikle 2 günde yüzde 10’dan fazla gerileyen ETH’de yeniden 1.038 dolarlı seviyeler fiyatlandı. Uzmanlar bu seviyenin Ethereum için kritik olduğunu hatırlattı. 

  Bitcoin destekçisi olan Michael Saylor, ETH hakkında yaptığı değerlendirme ile dikkatleri üzerine çekti. Ethereum’u, değiştirilebilir olma niteliği yüzünden bir emtia olarak görmediğini açıklayan Saylor, topluluktan tepki çekerek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Saylor’un bu paylaşımı sosyal medyada büyük bir tartışma yarattı.

  Kripto para analiz şirketi Glassnode son raporunda, 13 milyondan fazla Ethereum‘un Eth 2.0 stake sözleşmesine kilitlendiğini duyurdu. Ethereum için yeni bir dönüm noktası olarak kabul edilen bu gelişme sonrası piyasadaki yükseliş beklentisi arttı. Eth 2.0 staking’in Kasım 2020’de başlatıldıktan sonra dikkat çekici bir ilerleme kaydettiği görüldü. 

  13 Temmuz Çarşamba Ethereum Borsa Özeti 

  Son iki gündür düşüş yönlü hareketler ile yatırımcılarını korkutan Ethereum, yeniden toparlanma sinyalleri gösterdi. Kripto para piyasasında risk algısının artmasıyla birlikte ilk sıçrama yapan projelerin başında Ethereum geldi. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatı 13 Temmuz Çarşamba günü yüzde 7.44 oranında arttı. Bu sayede dünkü kayıpları silen ETH fiyatı borsalarda 1.115 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Ethereum altyapısını kullanan NFT para piyasası platformu Omni siber saldırıya uğradı. Omni, genellikle Bored Ape Yacht Club gibi popüler koleksiyonlara NFT stake etme imkanı tanımaktaydı. Kullanıcıların Ethereum (ETH) kazanmalarını sağlayan bu platformun patlamasından sonra yüklü miktarda ETH’nin çalındığı bilgisi paylaşıldı. 

  Saldırı sonrası protokolden 1.300 WETH’den (1.4 milyon dolar) fazla para çekilmesi kaçınılmaz oldu. Omni, platform hala beta test modunda olduğu için saldırının herhangi bir müşteri fonunu etkilemediğini açıkladı. Fakat çalınan ETH’ler yüzünden piyasadaki satış baskısını arttı.

  14 Temmuz Perşembe Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum’daki pozitif görünüm 14 Temmuz Perşembe gününde devam etti. Kripto para basınına yansıyan haberlerin etkisi ile birlikte ETH fiyatındaki yükseliş yüzde 6.89 oranına çıkarak yatırımcıları sevindirdi. Bu sayede kritik destek seviyesi üzerinde yükselmeyi başaran Ethereum, yeniden 1.192 dolarlı seviyelerden fiyatlandı. 

  Kripto paraları yasaklamaya yönelik sert uygulamalara imza atan Çin’de yeniden kritik bir anket yapıldı. Weibo şirketi tarafından yapılan ankete 22000'den fazla Çinli kripto para yatırımcısı katıldı. Bu ankette yatırımcılara Ethereum satın almak için en doğru seviyelerin hangileri olduğu soruldu. 

  Ankete katılan Çinli kripto para yatırımcılarının yüzde 8’i, Ethereum fiyatının 1000 dolara ulaştığı zaman alım yapacağını açıkladı. Ankette yüzde 26 katılımcı ise ETH 800 dolara düşünce alım yapacaklarını duyurdu. Öte yandan ankete katılanların yüzde 40’ı ise ETH 500 dolara düştüğünde satın alacağını bildirdi. Bu seviyeler ETH topluluğunda tartışma konusu oldu. 

  15 Temmuz Cuma Ethereum Borsa Özeti 

  ETH öncülüğünde başlayan altcoin rallisi son günlerde kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam etti. 15 Temmuz Cuma gününde lider altcoin Ethereum fiyatı yüzde 3.21 oranında değer kazandı. Beklentilerin altında kalsa da ETH’de pozitif görünümün devam etmesi yatırımcıları umutlandırdı. Günün sonunda ETH’de 1.231 dolar görüldü. 

  Kripto piyasalarında konsolidasyon hareketi devam ederken Ethereum aktif adresleri, son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı. Ethereum’un aktif adres sayısı 2021’in sonu ve 2022’nin başında artarak 9 milyona ulaşsa bile, mevcut verilere göre bu sayı 6 milyona kadar geriledi. Ancak ETH yatırımcıları yükseliş umudunu yitirmedi.

  Ethereum çekirdek geliştiricilerinin yaptığı testler başarılı sonuçları ile dikkat çekti. Ethereum Merge’den önceki son testlerden birisi daha olumlu sonuçlandı. Ünlü ETH geliştiricisi Ben Edgington açıklamasına göre Ethereum Merge güncellemesi Eylül ortalarında, muhtemelen 19 Eylül tarihinde gerçekleşecek.

  16 Temmuz Cumartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasası genelinde pozitif sinyaller olması dikkat çekti. Basına yansıyan olumlu gelişmelerle birlikte Ethereum fiyatındaki yükseliş devam etti. 16 Temmuz Cumartesi gününde parabolik hareket çizen ETH’de yüzde 10.16 artış yaşandı. Bu gelişmenin ardından borsalarda Ethereum 1.356 dolar seviyesinden fiyatlandı. 

  Etherem kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum 2.0 geçişi hakkında önemli açıklamalar yapmıştı. 2022 yılının ilk yarısında bu geçişin tamamlanacağını belirtse de bu süre bir çok defa uzatılmak zorunda kaldı. Proof of stake sisteminin Ethereum ağını daha ölçeklenebilir hale getirmesi planlanıyor. Ayrıca enerji tüketimini yüzde 99,95 oranında azaltması bekleniyor.

  ETH yatırımcılarını heyecanlandıran gelişmeler yaşanırken Merge yani birleşme ile ilgili detaylar topluluk üyelerinin dikkatinden kaçmadı. Ethereum Merge’de mevcut ana Ethereum ağının POS sistemi ile birleşmesi anlamına gelen bu süreç için heyecanlı bekleyiş sürerken piyasa hareketlendi. ETH’de yüzde 10’un üzerinde gelen artışın arkasında bu güncelleme haberleri etkili oldu.

  17 Temmuz Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Ethereum’da yükseliş hareketlerinin ardı arkası kesilmezken, beklenen satış baskısı haftanın son işlem gününde geldi. 17 Temmuz Pazar gününde son 4 gündür kademeli yükselen Ethereum değer kaybetti. Ancak değer kaybının yüzde 1.34 oranın kalması ETH boğalarının ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi Lider altcoin Ethereum haftayı 1.337 dolarlı seviyede kapattı. 

  Deneyimli analist Peter Brandt Ethereum fiyatında görülen en son yükselişin “son derece düşük hacimde” gerçekleştiğini ifade etti. Hafta sonu yaşanan ralli bu yüzden saman alevi gibi parladı yorumunu yapan analistin bu açıklaması bazı ETH yatırımcılarının tepkisini çekti. 

  ETH fiyatındaki son yükseliş, uzun bir süredir heyecanla beklenen “Merge” etkinliğinin Eylül ayında gerçekleşebileceğine dair iddialarla birlikte geldi. Güncelleme ile birlikte ETH ağı, madencilik gücüne dayanan Proof of Work mekanizması yerine çok daha enerji tasarrufu sağlayan Proof of Stake mekanizmasına geçiş yapacak. 

  18 Temmuz Pazartesi Ethereum Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde Ethereum boğaları yeniden piyasadaki kontrolü ele aldı. 18 Temmuz Pazartesi gününde ETH fiyatında yüzde 18.46 gibi hızlı bir yükseliş gerçekleşti. Bir süredir yatırımcılarını düşüşe alıştıran Ethereum’da parabolik bir sıçrama gelmesi herkesi heyecanlandı. ETH fiyatı günün sonunda 1.584 dolara kadar yükseldi. 

  Oscar ödüllü Amerikalı ünlü rapçi Juicy J, Ethereum (ETH) fiyat yükselişini tweet olarak paylaştı. Ünlü rapçi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ETH’deki yükselişe dikkat çekti ve altcoin yatırımcılarının beğenisini kazandı. Juicy J ayrıca, geçtiğimiz Ağustos ayında Dogecoin hakkında bir şarkı yazacağını dile getirmişti.

  Hafta sonunda ve yeni haftada yükseliş hareketleri ile Ethereum değeri 1500 doların üzerine çıkarken, balina sayısında da artış yaşandı. Kripto para veri analiz firması Santiment raporuna göre 1000 ila 100.000 ETH arasında bulunduran cüzdanların sayısı, Mayıs’ta dip yaptıktan sonra birkaç haftada keskin bir artış yaşadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle