Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 17 – 23 Ağustos 2021

  Kripto para piyasası genelinde pozitif sinyaller görülmeye devam ederken son dönemde inişli çıkışlı bir grafik çiziliyor. En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) zaman zaman ciddi ralliler yaparak yatırımcısını sevindirdi. ETH fiyatındaki değişimleri yakından takip eden yatırımcı ve analistler, geride kalan haftada basına yansıyan haberleri de radarına aldı.

  17 Ağustos ile 23 Ağustos tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen gelişmeler ve önemli fiyat değişimlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  17 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider altcoin ETH, yeni haftada belirsizliklerle başlamasının hemen ardından salı gününde ufak çaplı denilebilecek bir düzeltme yaşadı. Gün sonuna doğru satışların hız kazanmasıyla birlikte ETH fiyatındaki değer kaybı yüzde 4.23 oranına kadar çıktı. Bu düzeltmeye rağmen iyi direnen ETH boğaları salı günü sonunda 3 bin doların üzerinde tutunmayı başardı. 

  Asya'nın kripto merkezi olarak da görülen Singapur'da yapılan bir ankete göre ülkede en popüler kripto para Ethereum çıktı. Kripto para yatırımcılarının verdiği oylara göre ETH birinci sıradayken ikinci sırayı Bitcoin aldı. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak kabul edilen Singapur’daki kripto yatırımcılarının yüzde 78’inde Ethereum varken, bu oran Bitcoin için ise yüzde 69 olarak açıklandı.

  18 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  ETH fiyatının 3 bin dolar seviyesinin üzerinde durması, bazı kripto para analistleri için yükseliş yönünde en büyük sinyallerden biriydi. Ancak 18 Ağustos Çarşamba günü ETH fiyatında beklenen yükseliş gelmedi. Gün içinde 3.124 dolara kadar tırmanan ETH fiyatında inişli çıkışlı bir performans sonrası yüzde 0.08 oranında artışla 3.016 dolarda kapanış yaptı.

  Yatırım şirketleri VanEck ve ProShares, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptıkları Ether vadeli işlem sözleşmelerine bağlı ETF başvurularını geri çektiklerini açıkladı. Dünyaca ünlü yatırım şirketlerinin bu hamlesi ETH piyasasında beklenen yükselişi engelleyen faktörlerden biri oldu. Bloomberg’in ETF analisti Eric Balchunas, başvuruları geri çekme kararının SEC ile yapılan görüşmenin ardından alınmış olabileceğini söyledi. 

  Ethereum'un kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin'in Dogecoin Vakfı'nın yönetim kuruluna girmesinin yankıları sürüyor. Konuyla ilgili konuşan baba Dmitry Buterin, oğlunun yönetim kuruluna girmesinin kripto para için olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi. 

  19 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Analistlerin ve ETH yatırımcılarının uzun bir süredir bekledikleri yükseliş hamlesi nihayet perşembe gününde geldi. En büyük ikinci kripto para birimi Ether, yüzde 5.57 oranında değer kazanmasıyla yatırımcılarının yüzünü güldürdü. ETH fiyatındaki bu artışta hem kripto para piyasası genelinde yükseliş görülmesi hem de basına yansıyan olumlu haberler etkili oldu. 

  Ethereum’un London hard forku ve EIP-1559 güncellemesi ile başlayan olumlu hava, kripto para sektörünün geneline yansıdı. Anonim bir analist uzun vadede Ethereum fiyatının ulaşabileceği noktaya işaret ederek aslında bu seviyelerin alım noktaları olduğunu söyledi. Popüler analist Ethereum fiyatının uzun vadede 20 ila 40 bin dolar seviyesine kadar çıkabileceğini düşündüğünü belirtti. 

  Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto para ve DeFi sektörüne yönelik açıklama yaparken önemli bir noktaya dikkat çekti. Buterin, mevcut oylama mekanizmalarının hatalı olduğunu ve “ne kadar tokenin varsa o kadar oy hakkın var” uygulamasının büyük bir sorun yaratabileceğini kaydetti.

  20 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  ETH yatırımcılarının yüzünü güldüren yükseliş rallisi cuma gününde devam etti. 20 Ağustos gününe 3.184 dolardan başlayan Ether fiyatı günün sonunda yüzde 3.12 değer kazanarak 3.284 dolardan kapanış yaptı. Bu gelişmelerin ardından analistler ve kripto para uzmanları kısa vadede düzeltme gelebileceği konusunda yatırımcılara tavsiye ve uyarılarda bulundu.

  Popüler kripto para veri izleme firması Glassnode son raporunda kripto para borsalarındaki Ethereum miktarındaki değişimlere dikkat çekti. Yapılan açıklamada borsalardaki ETH bakiyeleri bu hafta dolaşımdaki arzın (yüzde 13) tüm zamanların en düşük seviyesine ulaşarak 15,3 milyon ETH’ye eşdeğer bir düşüş gösterdiği vurgulandı. 

  21 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonunda ETH fiyatındaki düşüş sinyalleri yatırımcıları ters köşe yaptı. Hızlı bir ralli yapması beklenen lider altcoin fiyatında yüzde 1.83 oranında kayıp yaşanması yatırımcıları şaşırttı. Bu gelişmeyle birlikte 21 Ağustos Cumartesi günü kapanışta ETH fiyatı 3.223 dolardan işlem gördü. 

  Kripto para sektörünün en tanınan isimlerinden birisi olan Lark Davis, son röportajında lider altcoin Ethereum hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Deneyimli analist Ethereum'un uzun vadede 5 haneli seviyeye ulaşabileceğini ifade etti. Popüler kripto uzmanı, Ethereum fiyatının artan talep ve azalan arz sayesinde daha da hareketlenebileceğini ve 10 bin dolar seviyesine kadar çıkabileceğini söyledi.

  22 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde ETH fiyatındaki belirsizlikler devam etti. Bir süredir belirli aralıkta gidip gelen lider altcoin fiyatındaki değişimler traderları memnun etse de yatırımcıların beklediği yükselişi getirmedi. ETH fiyatı pazar gününde yüzde 0.46 gibi kısıtlı bir değer kazanımıyla yeniden 3.238 dolardan işlem gördü. 

  Bitcoin’in yükseliş yönlü hareketinden olumlu şekilde etkilenen Ethereum, söz konusu yükselişini bir miktar durdurdu. Kripto para borsalarında tutulan ETH miktarı mevcut duruma kadarki en düşük seviyelerine gerilerken bu durumun fiyat için oldukça olumlu olduğu belirtildi. 

  Ethereum 2.0 staking platformunda 200 binden fazla yeni Ethereum stake edilmeye başlandı. Stake edilen toplam miktar son olarak 7.092.551 ETH seviyesine kadar ulaştı. Bu da 23,5 milyar dolarlık bir değere tekabül ediyor.

  Ethereum ağındaki toplam doğrulayıcı sayısı da arttı. Platform, geçen haftadan bu yana 5 bin 495 yeni doğrulayıcı ile tanıştı. Toplam doğrulayıcı sayısı şu anda 214.490 seviyesine çıktı.  Kripto para uzmanlarının paylaştığı bu verilere göre Ethereum ağında stake etmenin mevcut yıllık getirisi (APR) %5,9 oranına yükseldi. 

  23 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasının genelinde görülen olumlu hava ETH fiyatına da pozitif yansıdı. En büyük kripto paralardan biri olan ETH yatırımcısını memnun edecek seviyede yüzde 2.49 oranında değer artışıyla yeni haftaya girdi. Ethereum fiyatı bu hamleden sonra 3.319 dolara kadar tırmandı. 

  Analistlere göre Ethereum 3 bin 300 dolarlık direncin üzerine yerleşti ve yükselme potansiyeline de sahip konumda yer aldı. Anonim analistler ETH/USD grafiğinde 3 bin 340 dolar civarında dirençle oluşan önemli bir yükseliş bayrağı oluştuğunu ve bunun takip edilmesi gerektiğini aktardı. Kanal direncinin ve 3 bin 350 doların üzerinde net bir kırılmanın, daha fazla kazanç sinyalleri vereceği belirtildi. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle