Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 25 – 31 Ağustos 2021

  Ağustos ayının son haftasında kripto para piyasalarında, bir önceki haftaya göre Bitcoin (BTC) kanadında daha az hareketlilik oldu. Ancak altcoin piyasasına bakıldığında, ayın son haftasında ciddi fiyat hareketlilikleri olduğu görülüyor. Bu haftada altcoin piyasasında fiyatları etkileyen birçok önemli gelişme yaşandı. Bu gelişmelere bağlı olarak altcoin piyasası haftayı hareketli geçirdi.

  25 Ağustos ile 31 Ağustos tarihleri arasında altcoin piyasasında, önde gelen altcoinlerdeki fiyat hareketlerini ve gelişmelerini özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  25 Ağustos Çarşamba Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  25 Ağustos Çarşmaba günü, piyasa değeri ile en büyük 10 kripto para birimi arasında yer alan altcoinlerin fiyatına etki edebilecek sınırlı gelişmeler yaşandı. Bu tarihte, kripto para piyasası genel anlamda bir geri çekilme ile güne başladı. Altcoinlerdeki geri çekilmeleri etkileyen en önemli faktör ise Bitcoin’in (BTC) 50 bin dolar üzerinde başladığı haftada, Çarşamba günü 47 bin dolar seviyesine kadar geri çekilmesi oldu. BTC’deki ani geri çekilme, altcoinlerin de genel anlamda gerilemesine neden oldu.

  Önde gelen altcoinler arasında en önemli gelişmelerden biri Cardano (ADA) kanadında gerçekleşti. Piyasada görülen geri çekilmeye kadar görülen rallinin etkisi ile birlikte, toplamda 1 milyon dolar değere sahip olan ADA adreslerinin sayısında muazzam bir artış gözlendi. ADA fiyatındaki yükselişlere bağlı olarak bu adreslerin sayısı %173 oranında arttı. ADA adres sayılarındaki artış, ADA’nın 20 Temmuz’dan sonra bu tarihe kadar neredeyse %200 yükseliş elde etmesiyle gerçekleşti.

  ADA coin, 2,71 dolar seviyesinde başladığı günde en yüksek 2,79 dolar seviyesini, en düşük 2,60 dolar seviyesini gördü. ADA günü %0,60 dolar değer kazancı ile tamamladı.

  Daha önce DeFi tarihinin en büyük siber saldırısına maruz kalan Poly Network, kullanıcılarına varlıklarını iade etmeye başlayacağını açıkladı. Poly Network, 10 Ağustos’ta yaşanan saldırıda 611 milyon dolarlık zarara uğramıştı. Ardından saldırganlar, protokole çaldıkları varlıkları iade edeceğini açıklamış ve parça parça bu varlıkları geri vermeye başlamıştı.

  26 Ağustos Perşembe Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  26 Ağustos Perşembe sabahı altcoin pazarında önemli değer değişiklikleri görüldü. Perşembe günü, piyasa değeri bakımından en büyük 20 kripto para birimi arasında en çok değer kaybeden  altcoin %13’lük kayıpla Terra (LUNA) oldu. Listede LUNA’yı %8’lik kayıpla ADA, %7,25’lik kayıpla Dogecoin (DOGE) ve %7,21’lik kayıpla Solana (SOL) izledi. Öte yandan günün en çok kazandıran altcoinleri arasında, daha çok küçük ölçekli altcoinler yer aldı.

  Günün en çok kazandıran altcoinleri arasında ilk sırada %19,90’lık değer kazancıyla Revain (REV) yer aldı. REV’i listede %7,11’lik kazançla Tezos (XTZ), %3,42’lik kazançla Decentraland (MANA) ve %0,98’lik kazançla Decred (DCR) takip etti.

  26 Ağustos Perşembe günü, DeFi protokollerinde kilitli halde tutulan toplam değer, 22 Ağustos tarihinde görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 157,06 milyar dolar seviyesine ulaştı.

  Öte yandan Birleşik Krallık Mali Yürütme Kurulu (FCA), işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın “etkili bir denetim kapasitesi olmadığı ve kullanıcılarına yüksek risk oluşturduğu” yönünde bir uyarı metni yayınladı.

  27 Ağustos Cuma Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  27 Ağustos Cuma günü, piyasa değeriyle en büyük 10 kripto para arasında en önemli fiyat hareketleri Ripple’da (XRP) görüldü. Cuma günü XRP, gün açılışını 1,07 dolar seviyesinden yaptı ve gün içinde en yüksek 1,19 dolar seviyesini gördü. Gün içinde en düşük 1,05 dolar seviyesini gören XRP, günü %11,21 oranında değer artışı ile tamamladı.

  XRP’ye paralel şekilde değer kazanan altcoinlerden biri de Dogecoin (DOGE) oldu. Günü 0,2687 dolar seviyesinde açan DOGE, gün içinde en yüksek 0,2947 dolar seviyesini gördü. DOGE gün içinde en düşük 0,2655 dolar seviyesini gördükten sonra günü %9,69 oranında değer kazancı ile kapattı.

  XRP ve DOGE’un ciddi değer kazançları yaşadığı gün içinde Binance Coin (BNB) de nispeten sınırlı değer kazançlarıyla yatırımcılarını güldürdü. Günü 474 dolar seviyesinde açtıktan sonra gün içinde en yüksek 494 dolar seviyesini gören BNB, en düşük 467 dolar seviyesini gördü ve günü %3,50 oranında değer artışıyla tamamladı.

  Kripto para piyasalarında günün en önemli gelişmesi olarak, kripto para borsalarındaki stablecoinlerin kırdığı rekor dikkat çekti. Borsalardaki stablecoin miktarının değeri, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19,22 milyar dolara yükseldi. Bu yükseliş, analistler tarafından piyasada “olası ralli hazırlıkları” olarak yorumlandı.

  28 Ağustos Cumartesi Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  28 Ağustos Cumartesi günü altcoin piyasasında adeta bir kıyım yaşandı. Piyasaların kızıla boyandığı günde, ADA günü %3,39 oranında değer kaybıyla tamamladı. Öte yandan XRP aynı günü %3,93 oranında, BNB günü %1,72 oranında, DOGE ise günü %2,99 oranında değer kaybıyla kapattı. Değer kayıplarının görüldüğü hafta arasında, altcoin piyasasını yakından ilgilendiren en önemli gelişmelerden biri XRP kanadında yaşandı.

  8 aydan uzun süredir devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada Ripple önemli bir adım attı. Ripple avukatları, Yargıç Sarah Netburn’e bir mektup gönderdi ve SEC çalışanlarının kripto para işlemlerinin gösterilmesini talep etti. Mahkeme, daha sonrasında SEC’ye, bu talebe yanıt vermesi için 3 Eylül tarihine kadar süre tanıdı.

  29 Ağustos Pazar Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın kapanış gününde altcoin piyasasında, bir önceki güne göre pozitif hareketlerin olduğu görüldü. Ancak ADA, XRP, BNB ve DOGE arasında günü pozitif bölgede kapatmayı başaran tek altcoin ADA oldu. ADA 2,84 dolar ile başladığı günde en yüksek 2,93 dolar seviyesini gördükten sonra günü %0,25 oranda değer kazancı ile tamamladı. Aynı günde XRP günü %0,35 oranında, BNB %1,28 oranında ve DOGE ise günü %1,68 oranında değer kayıplarıyla kapattı.

  Pazar günü altcoin piyasasına önemli derecede etki edecek bir gelişme yaşanmadı. Ancak yerli kripto para borsası Bitexen, bir NFT platformu için EXEn odaklı airdrop uygulaması düzenleyeceğini duyurdu. “Babylons” isimli NFT platformu airdrop’u 5 Eylül 23.59’da başlayacak.

  30 Ağustos Pazartesi Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Hafta arasında piyasalarda görülen kıyım, haftanın açılış gününde de kendisini gösterdi. ADA, XRP, BNB ve DOGE, haftanın açılışını gününü negatif bölgede tamamladı. ADA 2,85 dolar ile açtığı günü %4,17 oranında değer kaybı ile tamamladı. Öte yandan XRP günü %3,55 oranında, BNB günü %4,11 oranında ve DOGE ise günü %3,17 oranında değer kaybıyla tamamladı. Kızıl grafiklerin hakim olduğu açılış gününde Solana (SOL) ise rekor kırarak ibreyi tersine çevirdi.

  Pazartesi günü, günün en önemli gelişmesi Solana’da yaşandı. SOL fiyatı ilk kez 100 dolar barajını aştı ve Pazartesi günü 103,06 dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı.

  NBA takımlarından Dallas Mavericks, ürün satışlarında Dogecoin için bir kampanya başlattığını duyurdu. Kulübün sahibi Mark Cuban, kulüp ürünlerinden tek seferde kripto para ile 150 dolarlık alışveriş yapanlara 25 dolarlık e-hediye çeki verileceğini duyurdu.

  31 Ağustos Salı Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasında 31 Ağustos Salı günü, verimsiz geçen hafta sonu ve Pazartesi günlerinin ardından bir kez daha toparlanmalar görüldü. Salı günü ADA, gün açılışını 2,73 dolar seviyesinde açtıktan sonra günü %1,28 oranında kazançla tamamladı. Ancak günün en çok dikkat çeken altcoinlerinden biri XRP oldu. XRP, 1,10 dolar ile başladığı günde, gün içinde %7,85 oranında değer artışı yaşadı.

  Altcoinleri etkileyebilecek en önemli gelişmelerden biri kurumsal yatırımcıların tercih ettiği kripto paralarda gerçekleşti. CoinShares verilerine göre kurumsal yatırımcılar son 1 haftalık süreçte altcoin tabanlı yatırım ürünlerine toplamda 24 milyon dolar aktardı. Böylece altcoin fonlarında 2 hafta üst üste yatırım artışı görülmüş oldu. Kurumsalların en çok tercih ettiği altcoin, Ethereum’un ardından Cardano oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle