Kripto Para

ETH’den Cardano ağına ilk proje transferi!

  Ethereum katili olarak bilinen Cardano ağı ile Ethereum ekosistemi arasındaki rekabet kızışıyor. SingularityNET, dün aldığı snapshot’ın ardından Ethereum sözleşmesini feshedip, Cardano blockchain ağına geçmeye hazırlanıyor…

  Merkeziyetsiz bir yapay zeka platformu olan SingularityNET geliştiricileri tarafından alınan bu karar, kripto para basınında geniş yankı buldu. Bu sene akıllı sözleşmeleri bünyesine ekleyen Cardano ağı, bu sayede rakibi Ethereum’dan ilk payını kapmış olacak. Ethereum EIP-1559 gibi tasarılar ile iyileştirmelere hız verirken ilk kaybını yaşamış oldu.

  Ethereum sözleşmesini feshedip Cardano blockchainine göç etmesi beklenen SingularityNET için bu hamlenin nedenleri de açıklandı. Yüksek işlem ücretleri ve düşük işlem hızı ile eleştirilen Ethereum, son dönemde üst üste güncellemeler geçiren Cardano ağı ile müşteri kaybetmeye başladı. 

  Cardano Alonzo Güncellemesi Etkili Oldu

  27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Alonzo güncellemesi, Cardano test ağında hayata geçti. Ethereum ekosisteminin kurucularından biri olan Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano, Alonzo sayesinde akıllı sözleşmeleri bünyesine katacak. Akıllı sözleşme desteğini alması Cardano ağını sektörde daha popüler bir hale getirecek

  İlk olarak 2015 yılında piyasaya sürülen Cardano ekosistemi Byron, Shelley, Goguen, Basho, Voltaire gibi farklı dönemlerden geçerek gelişimini ilerletti. Sektöre “Ethereum katili” olarak da adından söz ettiren Cardano, söz konusu rekabette elini güçlendirecek ilk hamleyi SingularityNET kazancıyla yaptı. 

  Gelişmiş Bir Blockchain Avantajı 

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu transfer hakkında Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson ile SingularityNET’in CEO’su Dr. Ben Goertzel özel bir toplantı yaptı. Gelecekte Cardano ekosisteminin projeksiyonu hakkında konuşan Goertzel, Ethereum sözleşmesinin neden feshedildiğini de açıkladı. 

  Eski platformu SingularityNET Phase 2 ile güncelleme hazırlığında olduklarını söyleyen ünlü yönetici şunları aktardı: “Eski platformumuz, Ethereum blockchaininin herkesçe bilinen eksiklikleri sayılmazsa gayet iyi çalışıyor. Phase 2’da birçok iyileştirme olacak ve bunlardan biri, çok daha gelişmiş bir blockchain olan Cardano olacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle