Kripto Para

Çin polisi milyonlarca XRP’ye el koydu!

  Kripto para işlemlerinin tümden yasaklandığı Çin’de polis ekipleri, 47 bin üyesi bulunan bir sahte Ripple grubuna yönelik operasyon düzenledi. Binlerce kişiden toplamda 8 milyondan fazla XRP ele geçirildi ve operasyonlarda 7 kişi de tutuklandı.

  Çin, Mayıs 2021’de kripto para piyasalarına yönelik yasaklama adımları atmaya başladı. İlk olarak kripto madencilerine yönelik atılan bu adımlar, daha sonra tüm kripto para işlemlerini kapsadı. Böylece Eylül 2021 döneminde Çin’de, kripto para işlemleri tamamen yasaklandı. Ancak ülkede yine de “yasadışı” yollardan insanların kripto para işlemlerini sürdürdüğü biliniyor. Çin hükümeti de bu nedenle her fırsatta insanlardan bu tür faaliyetleri bildirmelerini istiyor. Yasa dışı kripto işlemlerine yönelik operasyonlarını sürdüren Çin polisi, bu kez de bir sahte Ripple grubuna yönelik operasyon gerçekleştirdi.

  Polisler XRP’lere de El Koydu

  Çin polisi, Çin’in Gansu eyaletinin Baiyn şehrinde bir sahte Ripple grubuna yönelik operasyon düzenledi. Polis ekipleri “piramit şeması oraganizasyonu” olarak tanımlanan gruba yönelik operasyonlarında 7 kişiyi tutukladı. Polisin operasyon düzenlediği “Ripple UnionPay Community” (Ripple Birliği Topluluğu) isimli grubun 47 binden fazla üyesinin olduğu tespit edildi. Gelen açıklamalarda grubun, çeşitli üyelik kampanyaları ve ödül vaatleri ile yaklaşık 8,4 milyon XRP topladığı belirtildi. Polisler, operasyonda birçok ekipmanın yanında bu coin’lere de el koydu.

  Organizasyon 1 Yıldır Faaliyet Gösteriyordu

  Kolluk kuvvetleri tarafından operasyona ilişkin yapılan açıklamada, organizasyon yöneticilerinin, Çin’in popüler mesajlaşma uygulaması olan WeChat üzerinden üye aldıkları ifade edildi. Ayrıca yöneticilerin, bu organizasyonu Mart 2021’den bu yana, yani yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü de belirtildi. Kripto işlemlerinin yasaklandığı ülkede “yasa dışı kripto para işlemleri yaptıkları” gerekçesi ile tutuklanan şüphelilere ne tür cezalar verileceği merak konusu oldu.

  Çin Dijital Yuan Çalışmalarını Sürdürüyor

  Bilindiği gibi Çin, kripto para işlemlerini yasakladı ancak Dijital Yuan için çalışmalarını son hızla sürdürüyor. Merkez bankası dijital parası (CBDC) konusunda tüm dünyanın bir adım önünde olan Çin, son olarak Dijital Yuan’ı, Pekin’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda kullanmıştı. Dijital Yuan’ın yaygınlaşması için kullanılan bu sistemle birlikte, Çin halkının “takip sistemi” ve “harcama limiti” gerekçeleri ile Dijital Yuan’a sıcak bakmadığı iddiaları de gündeme geldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle