Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 5 – 11 Eylül 2022

  Kripto paralarda yeniden yükseliş yönlü hareketler takip edilirken yatırımcıların yüzü gülmeye başladı. Eylül ayının ilk günlerinde 19.700 dolarlı seviyelere kadar gerileyen Bitcoin (BTC) yükselişe geçmesiyle yatırımcıları sevindiriyor. Lider kripto para birimi BTC fiyatını olumlu etkileyen haber akışı yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

  5 – 11 Eylül 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  5 Eylül Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Bir süredir belirsizlik hakim olan kripto para piyasasında yatırımcıların beklediği yükseliş bir türlü gerçekleşemedi. Uzmanlar piyasaya yeni para girişi olması gerektiğini ifade ederken, yükseliş beklentisinin azalması BTC’de satış baskısını arttırdı. 5 Eylül Pazartesi gününde Bitcoin fiyatı yüzde 1 kayıpla 19.793 dolardan işlem gördü. 

  En büyük kripto para borsası Binance kurucusu Changpeng Zhao, BTC fiyatındaki düşüşü yorumladı: “Bazı insanlar kripto fiyatlarının düşmesini istiyor. Ama çok daha fazlası bunu istemiyor.” Bu yorumu ile her düşüşte BTC satın alan yatırımcılara dikkat çeken CZ, sosyal medyada çok konuşulan isimlerden biri haline geldi.

  Yerli kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği popüler analist Selcoin, BTC’deki gerilemeyi değerlendirdi. BTC’de destek ve direnç belirlemek hakkında paylaşımda bulunan analist, “Bunun yerine 1-2 rakam ile aydınlanmak mümkün. Lakin bunların da yüzde 100 sonuç vermesi garanti değil. Ancak şu aşamada en önemli seviye 19715 dolar ve 18684 dolar.” açıklamasını yaptı.

  6 Eylül Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto paralardaki olumsuz havanın devam etmesi 6 Eylül Salı gününde satışların hız kazanmasına yol açtı. BTC boğalarının kontrolü kaybetmesinden sonra yüzde 5.09 kayıpla 18.786 dolarlı seviyeler fiyatlandı. Bu düşüş sonrası BTC’de yeni bir hikaye arayışı olması analistlerin dikkatinden kaçmadı.

  On-chain verilerini raporlayan Glassnode, uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin elindeki toplam BTC miktarında tarihi zirveye yakın olduğunu duyurdu. Glassnode analistlerinden gelen bu paylaşım kripto para basınında geniş yankı buldu. Uzun vadeli BTC yatırımcıları her düşüşü fırsat bilerek Bitcoin toplamaya devam ediyor.

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, son paylaşımında BTC dahil kripto piyasasında yaşanan sert düşüşe şaşırdığını itiraf etti: “Kripto hakkında evrensel bir gerçek şu ki, piyasaların gerçeklikten kopmuş olmasıdır. Piyasaya baktığımızda sadece bir kırmızı deniz görüyoruz. Burada şunu unutmamak gerekir makro faktörler her zaman kazanır.”

  7 Eylül Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Uzun bir süredir düşüş trendine devam eden Bitcoin’de piyasanın yeniden hareketlenmesiyle birlikte olumlu sinyaller görüldü. 7 Eylül Çarşamba gününde Bitcoin yüzde 2.65 oranında artarak dünkü kayıplarının yarısını geri almayı başardı. Kriptolardaki toparlanma belirtisinden güç alan BTC günü 19.281 dolarda kapattı. 

  Kripto para yatırımcılarının takip ettiği ünlü analistlerden Feeney Factor’un kurucusu Patrick Feeney, BTC hareketlerini yorumladı: “Enflasyonla birlikte Bitcoin bir teknoloji hissesi gibi hareket ediyor, Bitcoin’nin dijital altın olması gerekiyordu, ama son zamanlarda işler pek de öyle gitmiyor.” Analistin bu görüşleri toplulukta yeni bir tartışma yarattı.

  KPMG analistleri, merkeziyetsiz finans devriminin piyasadaki tüm olumsuzluklara rağmen ayakta kalacağını söyledi. Bu yüzden Bitcoin fiyatında yükseliş beklentisini yenileyen analistler toplulukta heyecan yarattı. Lider kripto para birimi olumlu sinyallerle yükselişine devam edince yatırımcıları memnun etmeye başladı.

  8 Eylül Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para basınında gündeme gelmeye başlayan olumlu gelişmeler, piyasadaki hareketliliği arttırdı. Satış baskısına rağmen seviyesini korumayı başaran Bitcoin 8 Eylül Perşembe gününde yatay hareketle dikkat çekti. Lider kripto para birimi günün sonunda popüler borsalarda 19.317 dolardan fiyatlandı.  

  Kripto sektörünün temsilcilerinden Pantera Capital CEO’su Dan Morehead yatırımcıları heyecanlandıran açıklamalarda bulundu: “Üç büyük ayı piyasası döngüsünden geçtik. Aslında Haziran ayında görülen en düşük seviye ile dibe ulaştığımızı düşünüyorum ve bir sonraki boğa piyasasına geçiyoruz. Boğa piyasasına geçişteki yol bazı zorluklarla dolu olabilir ya da bu geçiş biraz zaman alabilir ama sanırım bir boğa rallisinin bir sonraki ayağına geçiyoruz.”

  Popüler finansal BTC hizmetleri şirketi Swan Bitcoin, TradFi kapsamında yeni ürününü tanıttı. Swan Advisor Services ismindeki yeni ürün, finansal danışmanların müşterileri için BTC satın alabilecekleri bir platform sunuyor. Bu gelişme sektör açısından olumlu değerlendirildi. 

  9 Eylül Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüren gelişme 9 Eylül Cuma günü yaşandı. En büyük kripto para birimi Bitcoin yüzde 10.60 oranında değer kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. BTC’deki parabolik yükseliş hareketi yatırımcıları heyecanlandırırken piyasaya yüklü miktarda giriş yapıldığı görüldü. BTC fiyatı günün sonunda 21.365 dolarlı seviyelere ulaştı. 

  ABD regülatörü SEC Başkanı Gary Gensler, olumlu açıklamasıyla gündeme geldi. Bitcoin’i denetlemek için CFTC’ye yetki vermesini destekleyeceğinin sinyalini verdi: “Yatırımcılar, gelişeceğini düşündükleri yatırımlar ile tam fikir sahibi olmadıkları yatırımlar arasında sıralama yapmalarına yardımcı olmak için açıklamayı hak ediyor.”

  Anonim kripto para analisti Rekt Capital, Bitcoin analizinde heyecanlandıran ifadeler kullandı: “Ayı sezonunun sonu yaklaşıyor. BTC, sonbahar veya kış aylarında dibi gördükten sonra yükselişe geçebilir. Yükseliş ile, 2023’te yeni bir boğa piyasası başlayacak.” Basındaki olumlu haberler BTC fiyatındaki yükselişi destekledi. 

  10 Eylül Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin’deki satış baskısı yüksekti. Buna rağmen BTC boğaları dünkü yükseliş hareketini korumayı başardı. Volatilitenin yüksek olduğu 10 Eylül Cumartesi gününde Bitcoin bir ara 21.139 dolara kadar geri çekildi. Ancak kısa sürede toparlayan BTC yüzde 1.33 değer kazanarak günü 21.650 dolardan kapattı.

  Dev borsa Binance CEO’su CZ, kripto para regülasyonları hakkında dikkat çekici paylaşımda bulundu: “Acemi düzenleyiciler: En katı düzenleyici olmak istiyoruz. Profesyonel düzenleyiciler: Tüketicileri korurken ekonomik büyüme istiyoruz. Neyse ki, bu yıl hiç acemi biriyle tanışmadım.”

  Unlü kripto analisti Michael van de Poppe, kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüren yükseliş sinyallerini yorumladı: “Bitcoin 2.000 dolar değer kazandı. Altcoinler, BTC’yi arkadan takip edecektir. BTC’nin 20.000 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olabilmesi lazım.” Analistin kritik uyarısı yatırımcılardan büyük ilgi gördü. 

  En büyük Bitcoin destekçilerinden biri olarak tanınan Morgan Creek Digital’in ortaklarından Anthony Pompliano tartışmaların odağındaki isim oldu. Pompliano’nun sosyal medyadaki Bitcoin lazer gözünü ve BTC yazısını kaldırması toplulukta tartışma yarattı. Bu gelişmeler sosyal medyada Pompliano’nun elindeki tüm Bitcoin’i sattığı şeklinde yorumlandı. 

  11 Eylül Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC’deki satış baskısı artmasına rağmen pozitif sinyaller görüldü. Kripto paralarda olumlu hareketler takip edilirken Bitcoin yüzde 0.85 artışla üst üste yükseliş trendini korumayı başardı. 11 Eylül Pazar gününde BTC yeniden 21.834 dolara kadar tırmanarak yatırımcılarını yeni hedefler için umutlandırdı.

  Dev kurumsal Bitcoin yatırımcısı MicroStrategy, 500 milyon dolara kadar A sınıfı hisse senedi satıp daha fazla Bitcoin satın almak için harekete geçti. SEC’e rapor sunan şirket yetkilileri onay alması halinde daha fazla BTC alım haberiyle gündeme gelebilir. Bu gelişme kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  Sektördeki en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden CleanSpark, Mawson Infrastructure Group’un bir madencilik tesisini satın aldı: “Yeni tesis konusunda oldukça hevesliyiz. Büyümeye devam ediyoruz, hissedarlarımız için de yeni değerler üretiyoruz.” Bu duyuru sonrası yatırımcıların Bitcoin’deki yükseliş umutları arttı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle