Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 10 – 17 Mart 2021

  Altcoin piyasasında hareketli bir hafta geride kalırken, önde gelen altcoinlerdeki fiyat değişimi yakından takip edildi. Kripto para piyasasında genel olarak ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanacak faiz kararı bekleniyor. 

  Perakende ve kurumsal kripto para yatırımcıları açısından durgun geçen ve zaman zaman yükselişler yaşanan 10 – 17 Mart haftasında Binance Coin (BNB), Cardano (ADA), Polkadot (DOT) ve Ripple (XRP) gelişmelerini özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  10 Mart Çarşamba Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Piyasa değerine göre en değerli ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan tokenlarda dikkat çekici bir değişime sebep olacak önemli bir haber akışı görülmedi. Çarşamba gününe damgasını vuran haber Ripple (XRP) yatırımcılarını yakından ilgilendirdi. Ripple ile en büyük finansal ortaklıklardan birini yapan MoneyGram şirketinin yollarının resmen ayrıldığı açıklandı. MoneyGram ile ortaklığını sonlandırdığını açıklayan Ripple’ın bu haberi kripto para basınında geniş yankı buldu. XRP fiyatı bu haberin etkisiyle 0.48 dolardan başladığı Çarşamba gününde yüzde 4.83 oranında kayıp yaşadı. 

  Son dönemde yükseliş ivmesi ile dikkat çeken Cardano (ADA) fiyatında da yüzde 5.35 oranında kayıp yaşandı. Cardano fiyatındaki düşüşte bir önceki gün yaşanan yükselişin yarattığı satış baskısı etkili oldu. Polkadot (DOT) ile ilgili olumlu haberlerin olmaması fiyatın yüzde 1.61 oranında değer kaybetmesine yol açtı ve 37.5 dolara geriledi. Aynı gün içinde Binance Coin (BNB) fiyatında yüzde 5 oranında düşüş yaşandı. Uzmanlar bu düşüşte kripto para piyasasındaki genel gerilemenin etkili olduğunu söyledi. 

  11 Mart Perşembe Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Perşembe gününde altcoin piyasasında en fazla yükseliş gösteren altcoinlerden biri de Dogecoin (DOGE) oldu. Her ne kadar en değerli ilk 10 kripto para birimi listesinde yer alamasa da ünlü isimlerin desteğini alan DOGE yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Mark Cuban yaptığı açıklamasında, popüler altcoin Dogecoin (DOGE) fiyatında patlama yaşanacağını söyledi. CoinFlip’in kripto para ATM’lerinde Dogecoin’e yer vereceğini açıklaması DOGE fiyatında yükseliş hareketini hızlandırdı. 

  Perşembe günü önde gelen altcoinlerden Binance Coin (BNB) fiyatında rekor denilebilecek artışlar görüldü. Dünyanın en popüler kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun açıklamalarından yükselişe geçen BNB fiyatı gün içinde 295 dolara kadar çıksa da günü 278 dolarda kapadı. Diğer büyük altcoin fiyatlarında önemli bir değişim görülmezken hepsi günü kayıpla tamamladı. 

  12 Mart Cuma Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Cuma gününe damgasını vuran gelişmeler arasında SEC’in mahkemeye sunduğu yeni dilekçe dikkat çekti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) menkul kıymet davası açtığı Ripple aleyhindeki dilekçesinde Ripple kurucularının XRP yatırımcılarını yanlış yönlendirmekle suçladı. Bu haberlerin kripto para basınında yankı bulmasının ardından XRP fiyatı günü yüzde 2.69 oranındaki değer kaybıyla 0.43 dolarda kapadı.

  Binance Coin (BNB) fiyatında rekor seviyede düşüş gerçekleşti. Binance CEO’su Changpeng Zhao, uzun zamandır beklenen müjdeli haberini açıkladı. BNB fiyatında yükselişe sebep olan duyurusunu nihayet açıklayan CZ’nin söyledikleri yatırımcıların beklentileri ile uyuşmayınca BNB fiyatında yüzde 9.19 oranında kayıp yaşandı. Öte yandan Cardano (ADA) fiyatında da yüzde 8 oranındaki düşüş yatırımcıları tedirgin etti. 

  13 Mart Cumartesi Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Milyar dolarlık FD7 Ventures şirketinin ADA ve DOT fiyatı hakkındaki açıklaması altcoin piyasasında bir miktar hareketlilik yaşattı. Şirketin uzman ekibi, kısa zaman içinde Bitcoin ile Ethereum, Cardano ve Polkadot arasındaki fiyat farkının azalacağını söylemesi altcoin yatırımcılarının ilgisiyle karşılaştı. Bu haberin etkisi ile Cardano (ADA) fiyatında yüzde 6.71 oranında artış görüldü. 

  Ayrıca lider kripto para birimi Bitcoin’in yeni bir fiyat rekoru kırdığı bu günde bazı altcoinlerde de yüksek seviyelere ulaşılması yatırımcıları sevindirdi. BNB fiyatında yüzde 4.13, DOT fiyatında yüzde 3, XRP fiyatında da yüzde 4 artış yaşandı. Kripto para uzmanları bu artışın, kripto para piyasasına olan ilgiyle yakından alakalı olduğunu söyledi. 

  14 Mart Pazar Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Yeni bir ATH gören lider kripto para biriminin sert bir şekilde satış işlemlerine başlaması altcoin piyasasında da panik yarattı. Önde gelen kripto para birimlerinden BNB, ADA, DOT ve XRP fiyatlarında düzeltme hareketi görüldü. Güne damgasını vuran altcoin haberleri arasında Binance borsasına ABD’de soruşturma başlatıldığı iddiası öne çıktı. Çin merkezli dünyanın en popüler kripto para borsasının ABD’li regülatörler tarafından soruşturmaya alındığı haberi BNB fiyatını da olumsuz etkiledi.

  Altcoin yatırımcılarının takip ettiği Elon Musk, 14 Mart Pazar günü yaptığı sosyal medya paylaşımlarında yine Dogecoin’e parantez açtı. Dünyanın en zengin isimlerinden olan Musk, ABD merkezli Coinbase borsasının DOGE tokenı listelemesi gerektiğini söyledi. Bu haberin ardından beklentilerin yükselmesi ile birlikte DOGE fiyatında kısmi bir yükseliş gözlemlendi. 

  15 Mart Pazartesi Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Mizuho Securities tarafından yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin azımsanmayacak bir kısmı Bitcoin ve kripto para sektörüne akabileceği haberi, kripto para piyasasını yeniden hareketlendirdi. ABD vatandaşlarına verilecek olan 400 milyar dolarlık fonlamanın araştırıldığı bu raporda fonun en az yüzde 10’unun kripto paralara yatırılacağı düşünülüyor

  Bu gelişme kripto para topluluğunda heyecan yaratsa da gelen altcoin fiyatlarına da olumlu yansımadı. BNB, ADA, DOT ve XRP fiyatında kademeli düşüş devam etti. Kripto para uzmanları, yaşanan bu düşüşte 17 Mart tarihinde açıklanacak FED faiz toplantısı kararının etkili olduğunu söyledi. 

  16 Mart Salı Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  Cardano profesyonel yatırımcılar tarafından kullanılan bir platform olan Bloomberg Terminaline eklendi. Cardano’nun kurumsal benimsenmesinin önünü açması için bu hamlenin önemli olduğunu düşünülüyor. Bu gelişmenin kripto para basınında geniş yankı bulması ADA fiyatında adeta rekor yükselişi beraberinde getirdi. Güne 1 dolar civarında başlayan ADA, Salı günü işlem süresi içinde tam yüzde 21.18 oranında değer kazanarak fiyatını 1.24 dolara yükseltmeyi başardı. 

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, Bitcoin fiyatının 10 milyon dolara kadar çıkmasının kendisini şaşırtmayacağını söyledi. Bu açıklama BTC fiyatına olumlu yansırken BNB fiyatında da yüzde 1.60 oranında artışa neden oldu. XRP ve DOT fiyatında yüzde 3’ün üzerinde artış görüldü. 

  17 Mart Çarşamba Haftalık Altcoin Borsa Özeti

  ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak faiz kararına odaklanılan günde altcoin piyasasında genel anlamda durgun bir gün yaşanıyor. Coinbase borsası, Cardano (ADA) tokenı listeleyeceğini duyurdu ancak bu haber bile fiyatın yükselmesinde yeterli görülmedi. Altcoin piyasasında dikkat çeken NEM, uzun zamandır beklenen Symbol güncellemesini bugün yayınladı. Önde gelen altcoinlerde ADA, BNB ve DOT fiyatında düşüş yaşanırken, XRP fiyatı an itibarıyla yüzde 1 oranında artışla yatırımcısını sevindirdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle