Kripto Para

Venezuela’da Dijital Bolivar dolaşıma giriyor!

  Uzun zamandır mücadele ettiği çok yüksek enflasyon ile dünya gündemine gelen Venezuela’da enflasyona karşı somut adımlar atılacak. Venezuela, bu kapsamda ülkenin para biriminden altı sıfırı kaldıracak ve 1 Ekim’de Dijital Bolivar kullanıma sunulacak.

  Kripto para piyasalarının çok ciddi ölçülerde yaygınlaşması ile birlikte, dünyanın çeşitli ülkelerinde de bu alana yaklaşımlar değişmeye başladı. Daha önce kripto para piyasalarında sadece bireysel yatırımcılar vardı ve 2021 ile kıyaslandığında, piyasadaki yatırımcı sayısı oldukça azdı. Çok ciddi ölçüde artan yatırımcı sayısıyla genişleyen sektöre karşı ülkeler de kayıtsız kalamadı. Kripto paralar ile birlikte daha çok gündeme gelen merkez bankası dijital paraları (CBDC) da daha yoğun şekilde ağrılık kazandı.

  CBDC’ler ve Kripto Paralar

  CBDC’ler, üretildiği ülkenin dijital para birimidir. Bu da söz konusu dijital varlığı o ülkenin kontrolüne bağlar. Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar ise merkezsizdir ve herhangi bir ülke tarafından kontrol edilemez. Birçok ülkede bu nedenle kripto paralara karşı tavır alınırken CBDC’ler daha büyük bir önemle ele alınıyor. CBDC konusunda dünyada lider konumda ise 2014 yılından bu yana Çin bulunuyor. Çin’in yanında birçok ülke daha CBDC çalışmalarını hızlandırmış durumda. Bloomberg haberine göre bu ülkelerden biri de Venezuela oldu.

  Dijital Bolivar Şubat 2021’de Tanıtılmıştı

  Aslında Venezuela, dünyada CBDC konusunda ilk adımı atmış olan ülkelerden biri konumunda bulunuyor. Venezuela Merkez Bankası, Dijital Bolivar’ı Şubat 2021’de açıklamıştı ve duyuru da bankanın resmi Twitter hesabından yapılmıştı. Uzun yıllardır yüksek enflasyon ile mücadele eden Venezuela, Dijital Bolivar adımını da bu kapsamda atmıştı. Bloomberg haberine göre Venezuela enflasyonla mücadele için Dijital Bolivar adımlarını hızlandırmaya başladı.

  Venezuela’da Enflasyonla Mücadele

  Venezuela’nın para birimi 15 yıl içinde üçüncü kez adlandırılıyor. Enflasyonla mücadele için atılan bu adımların ardından gelen yeni adımda Merkez Bankası, hiçbir Venezuela vatandaşının dışlanmaması adına; dijital ve fiziksel Bolivar’ın bir arada olacağını ifade etti. Bunun yanı sıra Venezuela, Şubat 2018 döneminde devlet destekli kripto para olan Petro’nun satışlarını da başlatmıştı. 1 Ekim’de dolaşıma sunulacak olan Dijital Bolivar’ın enflasyonla mücadelede etkili olup olmayacağı takip edilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle