Kripto Para

Ripple davasında yeni gelişme

  Tetragon şirketinin Ripple’a açtığı dava 5 mart tarihinde reddedilmişti. Şirket ret kararının ardından temyiz için yeniden mahkemeye başvurdu. Ripple için en büyük varlık ortağı olan Tetrago’ya karşı yeni bir zafer kazandı. Delaware Yüksek Mahkemesi Tetragon şirketinin temyiz talebini reddetti.

  Ripple şirketinin 2019 yılında gerçekleşen C serisi finansman turunda, Tetragon şirketi 175 bin dolar ile en büyük katkı sağlayan şirket olmuştu. Varlık şirketi Tetragon ile Ripple arasında imzalanan anlaşma SEC davası ile beraber sekteye uğramış ve Tetragon Ripple’ın hisselerini geri almasını istemişti. İki şirket arasında yapılan anlaşmada SEC’nin XRP’yi menkul kıymet olarak kabul etmesi durumunda Ripple’ım hisselerini geri alacağına dair madde bulunuyordu.

  Tetragon şirketi Ripple ile yaptığı anlaşmada XRP’nin menkul kıymet olmasına ilişkin maddeyi öne sürerek şirketin hisselerinin geri alması için mahkemeye başvuruda bulunmuştu. 5 Mart 2021 tarihli mahkeme sonucunda ise XRP’nin menkul kıymet olduğuna ilişkin belirsizliğin sürmesi nedeniyle şirketin talebi reddedilmişti. Tetragon bunun üzerine temyiz yoluna gitti.

  Tetragon şirketinin temyiz talebi reddedildi

  Mahkeme kararı sonrasında Tetragon temyiz yoluna gitti. Ancak şirketin bu başvurusu da reddedildi. Delaware Yüksek Mahkemesi’ne yapılan temyiz başvurusunda şirket Ripple’a karşı yeniden mağlup oldu. Delaware Yüksek Mahkemesi temyiz kararının reddedilmesi ile ilgili açıklamasında XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına SEC’nin değil, mahkemenin karar vermesi gerektiğini belirtti. ABD Bölge Mahkemesi’nin XRP ile ilgili vereceği karar ise henüz belli değil. Ripple ve SEC arasındaki dava çekişmeli biçimde devam etmekle beraber son süreçte konu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Davanın brifing programı belli oldu.

  SEC ve Ripple davasında savunma tarihleri belli oldu

  SEC’nin bölge mahkemesine gönderdiği yeni mektupta Ripple şirketinin üst düzey yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen ile savunma tarihleri konusunda anlaşma sağlandığı açıklandı. Ripple şirketi davanın reddedilmesine ilişkin ilk savunmasını 12 nisan tarihinde gerçekleştirecek. SEC için savunma tarihi ise 14 mayıs olarak belirlendi. Dava süreci ile ilgili belli tarihlerin açıklanması, netlik kazanması açısından olumlu bir hamle oldu.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle