Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 13 – 19 Temmuz 2022

  Kripto para piyasasında son dönemde görülen yükseliş hareketleri, popüler altcoin fiyatlarına da olumlu yansıdı. Geçtiğimiz hafta genellikle yukarı yönlü fiyatlamalar dikkat çekerken basındaki haberler de kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edildi.

  13 – 19 Temmuz 2022 tarihleri arasında işlem hacmine göre ilk 10 listesinde bulunan popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  13 Temmuz Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana sert satışlar gören altcoin piyasasında 13 Temmuz Çarşamba günü yön değişti. BNB, XRP ve DOGE fiyatlarındaki artış yüzde 3-4 civarında kalırken bazı altcoinlerde daha büyük sıçramalar yaşandı. Basında yer alan haberlerin etkisi ile ADA coin yüzde 5, Sol coin ise yüzde 6.95 oranında değer kazanarak yatırımcılarını sevindirdi.

  En büyük dijital varlık yönetim şirketlerinden Grayscale portföyüne ekleyeceği altcoinleri “değerlendirilen varlıklar” başlığı altında yayımlamaya başlamıştı. Grayscale tarafından yatırım yapılması planlanan altcoinlerin yayınlanmasından sonra piyasada hareketlilik başladı. Bu projeler arasında Helium (HNT) yer alması dikkatlerden kaçmadı. 

  Balina hareketlerini izleyen WhaleStats raporuna göre, ShibDoge toplam 685 milyon dolarlık hacimle ilk 1000 Ethereum (ETH) balinası arasında en çok tutulan kripto para oldu. ETH balinalarının yüklü miktarda tuttuğu ShibDoge altcoini yatırımcıların da ilgisini çekmeye devam ederek fiyatını yükseltti.

  14 Temmuz Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası genelinde takip edilen toparlanma sinyalleri popüler altcoin fiyatlarına epey olumlu yansıdı. 14 Temmuz Perşembe gününde BNB, XRP ve DOGE fiyatlarındaki kademeli yükseliş sürdü. ADA coin yüzde 1’in altında kalarak yatırımcısını hayal kırıklığına uğratırken günün en fazla kazandıran altcoini yine yüzde 6’dan fazla değer kazanan SOL coin oldu. 

  Ethereum ölçeklendirme platformu altcoini Polygon (MATIC), yatırımcılarını sevindiren haberler basına yansıdı. Ünlü medya kuruluşu Walt Disney Company ile ortak olan MATIC coin bu sayede Web3 altyapısını ölçeklendirmeye hazırlandığını duyurdu.

  Yatırımcılardan büyük ilgi gören alım satım uygulaması Robinhood, 14 Temmuz’da yaptığı bir duyuruya göre Uniswap’in yerel altcoini UNI’nin listelendiğini açıkladı. UNI coini listelemeye başlayan Robinhood platformunun ardından altcoin fiyatında yukarı yönlü hareketlenmeler arttı. 

  15 Temmuz Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Altcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren fiyat hareketlilikleri yakından takip edilirken ADA coin konsolide olarak yatırımcılarının beklentilerini karşılayamadı. 15 Temmuz Cuma gününde satış baskısı artan altcoinler arasında BNB, XRP, SOL ve DOGE pozitif tarafta kalmayı başardı. Usta analistler, boğaların henüz güç kaybetmediğini belirterek yeni rallilere hazır olunması gerektiğini hatırlattı. 

  Popüler araştırma şirketi Finder, son anketinde, katılımcıların Cardano’nun (ADA) fiyatı hakkındaki görüşlerini özetledi. Anket sonuçlarına göre katılımcılar, Cardano’nun 2022 yılını 0,63 doları seviyelerinde kapatmasını bekledi. Bu görüşler ADA coin yatırımcılarının tepkisini çekti.

  Tezos‘un (XTZ) kurucu ortağı Kathleen Breitman, kripto piyasasını sarsan iflas olaylarının esasında faydalı olduğunu söyledi: İşe yaramayan ve sadece teoriye dayalı projelerde çok fazla sallantı gördük. Sürdürülebilir bir protokol veya iş yapmazsanız bu sayı her zaman artacaktır.”

  16 Temmuz Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde usta analistlerin beklentisine paralel bir fiyatlama görüldü. Popüler altcoinler dünkü satış baskısına iyi direnç gösterdi ve 16 Temmuz Cumartesi gününde yeniden sırçama yaptı. BNB ve XRP coinlerde yüzde 4 civarında gerçekleşen artışlar SOL coinde yüzde 5.98 seviyesini gördü ve yatırımcılarını sevindirdi. DOGE ise beklentilerin uzağında kaldı. 

  Deneyimli kripto para analisti Michael van de Poppe AVAX, ETH ve FTM kripto paralarının geleceğini yorumladı: “Önümüzdeki 6-8 hafta içinde AVAX‘ın 40-45$’a, FTM 0,50$’a ve ETH 1,750-2.000$’a çıktığını görmek mantıklı.” Bu fiyat tahminleri altcoin yatırımcılarında heyecan yaratmaya yetti.

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, son röportajında BTC boğası Michael Saylor’u hedef aldı. Michael Saylor’ın Cardano’yu bir menkul kıymet olarak adlandırmasına sert yanıtlar veren Hoskinson, ADA topluluğunun desteğini aldı. Bu açıklamalar sosyal medyada geniş yankı buldu.

  17 Temmuz Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde altcoinlerde beklenen satışlar geldi. Ancak satış hacminin düşük seviyede kalması yatırımcıları yeniden umutlandıran bir detay oldu. XRP, ADA, SOL ve DOGE coin fiyatlarındaki kayıplar yüzde 2 civarında kalırken BNB ise yüzde 1 kayıpla günü kapatmayı başardı. Kademeli düzeltmenin ardından yatırımcılarda yükseliş için umutlar tazelendi. 

  Kripto para girişim projesi Flowcarbon, emisyonları dengelemek istediğinde yakılabilecek tokenlar oluşturmak için kripto para birimlerini karbon kredileriyle birleştiriyor. Bu platformun işlemlerinde kullanılan token Goddess Nature Token (GNT) olarak piyasaya sürüldü. Flowcarbon’a yatırım yapan a16z ortağı Arianna Simpson, “Uzun vadeli bir bakış açısıyla yatırım yapıyoruz ve piyasaya olan güvenimiz tam” ifadelerini kullandı.

  XRP Ledger kurucu ortağı ve Stellar (XLM) kurucusu Jed McCaleb, XRP satışına son verdiğini duyurdu: “Düşünecek olursanız, hepsini satmam gerçekten aptalca olur, yani ya XRP gerçekten coin başına 589 dolara çıkarsa? ZENGİN olabilirim!” McCaleb kalan 5 milyon XRP’yi ailesi için güvence olarak ayırmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  18 Temmuz Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde yatırımcıların umutlarını yeşerten fiyat hareketleri dikkat çekti. Kripto para piyasasında yeniden risk iştahının artması ile birlikte popüler altcoin fiyatları hızlı yükseldi. 18 Temmuz Pazartesi gününde BNB, XRP ve DOGE fiyatları yüzde 6-7 civarında artarak yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Ancak günün en fazla sıçrama yapan altcoinler arasında ADA coin yüzde 9.82, SOL coin ise yüzde 13.02 artarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  2016 yılında piyasaya sürülen Ethereum hard fork’u Ethereum Classic (ETC), kripto para piyasasında ciddi bir ivme kazandı. Ethereum 2.0 güncellemesi öncesi büyük talep gören ETC coin yatırımcılarına haftalık bazda iyi kazançlar verdi. Güncelleme sonrası ağda madencilik işlemlerinin geçersiz olacağı için diğer ETH tabanlı kripto paralarda ralli başladı. 

  Popüler kripto para analisti Lark Davis, SOL coin fiyatında yükseliş beklediğini duyurdu: “SOL coin, dünkü reddetmeden sonra tekrar 50 günlük MA’nın üzerine çıkmaya çalışıyor. Başarılı olursa, bir sonraki kilit direnç alanları 42 dolar, 45 dolar ve 48 dolar olarak görünüyor.” Bu yorumlar SOL coin yatırımcılarında heyecan yarattı. 

  19 Temmuz Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Son dönemde yatırımcıları heyecanlandıran fiyatlamalar dile beğeni toplayan altcoin projelerinde yükseliş devam etti. 19 Temmuz Salı gününde popüler altcoinlerden BNB, XRP, SOL ve DOGE fiyatlarında yüzde 1-2 civarında kademeli yükselişler takip edildi. Geçtiğimiz haftalarda sert satışlarla karşılaşan SOL coin ise yüzde 4.89 artarak haftalık bazda kazançlarını katlamayı sürdürdü.

  Shiba Inu (SHIB) baş geliştiricisi Shytoshi Kusama, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kripto para topluluğunda tepki topladı. LTC, EOS ve XRP hakkında “zombi coin” yorumu yapan Kusama, kısa sürede LTC destekçileri arasında sevilmeyen adam ilan edildi. Her iki altcoin fiyatındaki hareketlilik yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  Ripple CTO’su David Schwartz, XRP tokeni yerine şirketin hissesini aldığından dolayı pişman olduğunu söyledi: “O zamanlar paraya ihtiyacım vardı ve XRP borsalara girdiğinde, onu satın alabilirim diye düşündüm. Bu yüzden XRP coini Ripple’dan almak için gerçekten bir sebep yoktu.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle