Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 1 – 7 Ağustos 2022

  Kripto para piyasasında belirsizlikler devam ederken Bitcoin (BTC) fiyatını etkileyen önemli gelişmeler öne çıkıyor. Yatırımcıların yakından takip ettiği kripto para piyasasında BTC’de konsolidasyon süreci devam ediyor.

  Lider kripto para birimi BTC fiyatında etkili olan 1 – 7 Ağustos 2022 tarihleri arasındaki önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  1 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatındaki yatay görünüm dikkat çekti. Basına yansıyan gelişmeler, BTC fiyatında hareketlilik yaratmazken volatilitenin düşük olması gözlerden kaçmadı. 1 Ağustos 2022 Pazartesi gününde BTC fiyatı yüzde 0.14 düşüşle 23.271 dolardan işlem gördü. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Morgan Creek Capital Management CEO’su Mark Yusko, BTC geleceğini yorumladı: “Kripto kışının bittiğini ve baharın geldiğini iddia edeceğim. Zira Bitcoin’deki son iki döngüye bakarsanız, baharın başladığı ve kışın bittiği o döngünün gün sayısıyla aynıyız. Ancak bahar aylar sürebilir. Baharın gelmesi hemen bir boğa rallisine başlayacağız anlamına gelmiyor.”

  Dijital varlık yöneticisi CoinShares tarafından yayınlanan BTC raporunda çarpıcı veriler öne çıktı: “Uzun süre sonra kripto para fonlarına ilk kez üst üste beş hafta pozitif giriş görüldü” ifadeleri ile tanıtılan raporda Temmuz ayında kripto para fonlarına 474 milyon dolarlık net giriş oldu.

  2 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Ağustos ayında yükseliş momentumunu koruyamayan Bitcoin fiyatında satış baskısı giderek arttı. 2 Ağustos Salı gününde BTC ayılarının baskısıyla fiyatta yüzde 1.21 oranında düşüş görüldü. Böylelikle güne 23.271 dolarda başlayan Bitcoin günün sonunda 22.988 dolara kadar geri çekildi.

  Zincir üstü analitik firması Santiment, Bitcoin’in Ağustos ayında her iki yöne de hareket etme ihtimalinin olduğunu dikkat çekti. Deneyimli analistlerin “Fiyatlar yükseldikçe ve token dolaşımı biraz azaldıkça nötr sinyal ile BTC Ağustos her iki yönde de hareket edebilir.” görüşü yatırımcılarda heyecan yarattı.

  ABD merkezli bankacılık devi Bank of America, kripto paralarla ilgili raporunun temmuz sayısını açıkladı. Raporda “Risk varlıkları yükseldikçe yatırımcılar piyasaya girmeye başlıyor. Sıkı arz ve sürekli döviz net çıkışları, yatırımcıların HODL’ye devam ettiğini gösteriyor.” ifadesi dikkat çekerken yatırımcıların ellerindeki BTC’leri tutmaya devam ettikleri hatırlatıldı.

  3 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para analistlerinin değerlendirmelerine göre BTC’de konsolidasyon dönemine girildi. Yeniden yükseliş için güç toplamaya çalışan Bitcoin’de 3 Ağustos 2022 Çarşamba gününde yüzde 0.73 oranında bir düşüş yaşandı. En büyük kripto para birimi BTC’de bu düşüş sonrasında yeniden 22.820 dolarlı seviyeler fiyatlandı. 

  Sektörün önde gelen BTC madencilik şirketlerinden Marathon Digital, BTC teminatlı 100 milyon dolarlık kredi aldığını duyurdu. Marathon Digital, sene başında rezervlerinde 8.595 adet Bitcoin olduğunu ve Ekim 2020’den bu yana hiç satmadıklarını açıklamıştı. Bu haber BTC yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı.

  Güney Kore merkezli on-chain analitik şirketi CryptoQuant, tam 8 yıldır hareketsiz duran BTC cüzdanının yeniden harekete geçtiğini raporladı. “Emekli bir madenci, 8 yıldır atıl durumda olan 1.100 BTC’yi taşıdı! Bu paraları kim nereye ve neden gönderdi?” Kripto para topluluğunda bu transfer hakkında büyük bir tartışma başladı. 

  4 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana kademeli olarak düşen BTC’de 4 Ağustos Perşembe günü satış baskısı devam etti. Lider kripto para birimi Bitcoin güne kayıpla başlarken yüzde 0.91 oranında değer kaybetti. Günün sonunda BTC fiyatı 22.612 dolara kadar gerileyerek yatırımcılarına endişe yarattı.

  Veri odaklı bir risk sermayesi şirketi olan Telstra Ventures, son paylaşımında BTC, ETH ve SOL verilerini kıyasladı: “Ethereum ve Bitcoin en aktif katılımcılar olmaya devam etti. Solana biraz daha geriledi ama fiyattaki düşüşün gösterdiği kadar değil.” Bitcoin’de olumlu sinyaller görülmesi toplulukta heyecan yarattı.

  Kurumsal dünyada en büyük BTC boğası olarak bilinen Michael Saylor MicroStrategy CEO’luğundan ayrılacağını açıkladı. Saylor, şirketin İcra Kurulu Başkanı olacak ve yönetim kurulundaki görevi devam edecek. Buna rağmen MicroStrategy kasasındaki BTC’lerin satılacağına yönelik endişeler gündeme geldi. 

  5 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında beklenen yükseliş hareketi 5 Ağustos Cuma günü kendini gösterdi. Bir süredir düşüş trendini koruyan BTC bir günde yüzde 3.08 artarak son günlerdeki kayıplarını tek seferde telafi etti. Yatırımcıların yakından takip ettiği haberlerin etkisiyle Bitcoin fiyatı 23.308 dolara kadar tırmandı. 

  Kripto para destekçisi olarak bilinen SkyBridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci, Bitcoin’in dip yaptığını söyledi: “Bitcoin’de 17.500 dolar civarındaki seviyenin mevcut döngü için en düşük seviye olduğunu ve bu seviyenin altına düşeceğini düşünmüyorum.” Scaramucci’nin pozitif açıklamalarıyla birlikte BTC’de yükseliş sinyallerinin görülmesi yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti.

  Dünyanın en büyük yatırım şirketi kabul edilen Blackrock, kurumsal yatırımcılara kripto para satın almayı kolaylaştıracak bir yatırım ürünü hazırladı. Dev fon yönetim şirketi ile Coinbase Prime arasında yeni bir ortaklık kurulurken bu sayede Blackrock nitelikli kurumsal yatırımcılarına doğrudan kripto para maruziyeti sağlayacak.

  6 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin fiyatındaki inişli çıkışlı hareketler etkisini gösterdi. Dünkü yükseliş sonrası BTC’de artan satış baskısı 6 Ağustos Cumartesi günü öne çıktı. Basında yer alan haberlerin de etkisi ile Bitcoin’de yüzde 1.56 oranında kayıp yaşanırken 22.944 dolarlı seviyeler fiyatlandı. 

  Geçmiş dönemde BTC destekçisi olduğu halde sonradan kripto paralara karşı görüşler ortaya atan Nassim Nicholas Taleb BTC topluluğuna korku pompaladı. Taleb, MicroStragy’de Saylor’un CEO’luktan istifa etmesini şirketin “asla BTC satmayacağız” stratejisine bir çivi daha çaktığını söyledi. Taleb, şirketin elindeki 129 bin adet BTC’nin her an satılabileceğini söyleyerek yatırımcıları korkuttu.

  Kripto para karşıtı ABD senatörü Elizabeth Warren, Wall Street bankalarına kripto para pazarına girişi azaltmaları gerektiğini söyledi. Warren bu sektörde, tüketicileri ve bankacılık sistemini koruyan alternatif kripto para yaklaşımı geliştirilmesi gerektiğini hatırlattı. Bu açıklamalar kripto para topluluğunun tepkisini çekti. 

  7 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC’de volatilite düşse de grafikteki inişli çıkışlı hareketler devam etti. 7 Ağustos Pazar gününde en büyük kripto para birimi Bitcoin yüzde 1 civarında değer kazandı. Yatırımcıları heyecanlandıran bu yükseliş sonrası BTC fiyatı 23.175 dolara kadar tırmandı.

  Arcane Crypto isimli araştırma firması, Bitcoin madencilerinin yeniden ellerini güçlendirmeye başladıklarını duyurdu: “Bitcoin fiyat artışı madencilik gelirlerinin artmasına neden oldu. Haziran ve Temmuz aylarında çevrimdışı bulunan bazı madenciler muhtemelen cihazlarını yeniden açtı.” Madencilerin yeniden oyuna girmesi BTC destekçilerini sevindirdi. 

  Popüler altcoinlerden Dogecoin kurucusu Justin Taylor, Bitcoin’in tartışmalı fiyat performansıyla adeta dalga geçti. BTC’nin inişli çıkışlı grafiğinin başarılı bir ilerleme olmayacağını söyleyen Taylor, DOGE’un sıfırdan başlayıp büyüdüğünü hatırlattı. Bu görüşler kripto para topluluğundaki tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle