Kripto Para

Dijital Euro’nun çıkması dört yıldan fazla sürebilir

  Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, finans dünyasına yeni açıklamalarda bulundu. Dijital Euro ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Lagarde, kripto paralarla ilgili konuştu…

  Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Avrupa Merkez Bankası (AMB) da dijital merkez bankası para birimleri çıkarma sürecine devam ediyor. Bloomberg TV kanalına röportaj veren Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, konuşmasında kripto para birimlerine değindi. Lagarde, dijital Euro çalışmaları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

  Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın bu yılın ortalarında dijital Euro çıkarma kararı hakkında net bir sonuç ortaya koyacağını ifade etti. Bu süreçte karar vermenin zorluğundan ve sıkıntılı olduğundan bahseden Lagarde, dijital Euro çıkarmanın dört yıl sürebileceğini aktardı. AMB Başkanının bu açıklamaları kripto para basınında da geniş yankı buldu.

  Dijital Euro Çıkarmanın Zorlukları

  Finans dünyasının yakından takip ettiği Bloomberg TV kanalına konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, dijital Euro çıkarmanın zorluklarından bahsetti: “Doğru yaptığımızdan emin olmalıyız, bunu Avrupalılara borçluyuz. Benim görüşüme göre gerçekçi bir yaklaşımla bakarsak, dijital Euro çıkarmamız dört yıl hatta biraz daha fazla sürecek.”

  Avrupa Merkez Bankası, daha önce dijital Euro çıkarma konusunda Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan detaylı bir anket gerçekleştirmişti. Bu anket sonuçları hakkında detaylı bilgiler paylaşan Lagarde, sekiz bin piyasa katılımcısının fikirlerinin sorulduğunu ve öğrenildiğini belirtti. AMB Başkanı, söz konusu dijital Euro anketi sonuçlarının yakın bir zamanda analiz edilip yayınlanacağını söyledi.

  CBDC’ler Hakkında Açıklama

  Avrupa Merkez Bankası’nın bazı finansal aracılar eşliğinde CBDC başlatması hakkında endişe duyduklarını söyleyen Lagarde, bu konuda da dikkat çekici ifadeler kullandı. AMB Başkanı, dijital merkez bankası parası olan CBDC’lerin yeni ekosistemle ve nakit parayla birlikte var olmaya devam edeceğini aktardı

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle