Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 21 – 27 Mart 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki olumlu sinyaller geride bıraktığımız hafta devam etti. Piyasa genelinde risk iştahının artmasıyla birlikte BTC fiyatında da yükseliş hareketleri görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki hızlı yükseliş hareketleri yatırımcıları memnun etti.

  21 – 27 Mart 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  21 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatı yüzde 0.62 oranında kayıpla düşüş sinyalleri gösterdi. Lider kripto BTC fiyatı gün içinde 41.532 dolarlı seviyeleri zorlasa da bu noktada kalıcı olamadı. 21 Mart Pazartesi günü kapanışında borsalardaki Bitcoin fiyatı 41 bin dolar desteğine kadar geriledi. 

  Bitcoin’i yasallaştıran El Salvador yakın bir zamanda çıkarılacağı söylenen Bitcoin tahvili büyük olasılıkla gecikeceği belirtildi. El Salvador Maliye Bakanı Zelaya, "Tahvilleri doğru zamanda çıkarmak için uluslararası şartları da dikkate almalıyız." ifadelerini kullanarak sürecin gecikebileceğini ima etti.

  Yatırım dünyasının ünlü isimlerinden Dolar milyarderi yatırımcı Peter Thiel, yatırım yaptığı Bitcoin'e ayrı bir parantez açtı. Ünlü yatırımcı, "En büyük hatam Bitcoin'e geç ve az miktarda yatırımla girmek oldu" ifadeleri ile daha erken zamanda BTC yatırımı yapmadığına pişman olduğunu söyledi. 

  22 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci gününde Bitcoin fiyatında yükseliş sinyalleri takip edildi. 22 Mart Salı gününde Bitcoin fiyatı yüzde 3.29 oranında yükselerek 42.373 dolardan fiyatlandı. Gün içinde 43.329 dolarlı seviyeler görülürken yatırımcılar Bitcoin’deki yükselişin devam edeceği yönünde umutlandı. 

  Tecrübeli kripto para analisti Willy Woo, yatırımcıların dikkatini çeken açıklamalarda bulundu. Kripto para topluluğunun ilgi gösterdiği isimlerden olan analist, "Son döngüye yaklaşıyoruz. Artık 4 senelik döngüler yok" açıklamasıyla döngün bekleyen yatırımcıları uyardı.

  ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs, dijital varlık yönetim şirketi Galaxy Digital ile tezgah üstü (OTC) işlem gerçekleştirdi. Goldman Sachs bu tür bir işlem yapan ilk ABD'li banka olurken, Galaxy Digital son duyurusunda karşılıklı ticaretin, Bitcoin opsiyon işlemi olduğu ifade edildi. 

  23 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Usta analistlerin Bitcoin’de al sinyallerinin geldiğini belirttiği 23 Mart Çarşamba günü yükselişin devam etmesi yatırımcıları sevindirdi. Bir süredir kademeli yükseliş hareketleri gösteren BTC 23 Mart Çarşamba günün yüzde 1.27 oranında değer kazandı. Böylelikle Bitcoin fiyatı 42.912 dolarlı seviyelere kadar tırmandı. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği zincir üstü veri platformu Glassnode, Bitcoin'in hala "ayı piyasası" sinyalleri gösterdiğine dikkat çekti. Asya bölgesindeki satış baskısının Avrupa ve ABD'deki işlemleri ciddi şekilde etkilediğini raporlarına ekleyen Glassnode analistleri, 42 bin üzeri kapanış vurgusu yaptı. Bitcoin bu seviyelerde kalıcılık sağlayamazsa yeni bir ayı koşusu başlatabilir.

  Haftalık dijital fon rakamları raporlayan Avrupa merkezli dev fon yönetim şirketi CoinShares, geçen haftadaki fon hareketlerini açıkladı. En büyük iki kripto para fonlarındaki çıkışlar dikkat çekerken, Bitcoin'de 33, Ethereum'da ise 17 milyon dolarlık fon çıkışları yaşandı.

  24 Mart Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatının 42 bin dolar direnci üzerinde kalıcı olup olmayacağı merak ediliyordu. Yatırımcıların yakından takip ettiği 24 Mart Perşembe gününde Bitcoin fiyatında yükseliş devam etti. Gün içinde 44.2451 dolara kadar tırmanan BTC yüzde 2.57 oranında değer kazanarak yatırımcıları sevindirdi. Kapanışta Bitcoin 44 bin dolar desteği üzerinde fiyatlandı. 

  En büyük Bitcoin borsası Binance CEO'su Changpeng Zhao, Bitcoin'i resmi para kabul eden Orta Amerika ülkesi El Salvador'u ziyaret edeceğini açıkladı. Zhao, burada Başkan Nayib Bukele ile görüşerek sektörün gidişatı hakkında istişarede bulunacak. 

  ABD Senatosu, El Salvador'un Bitcoin hamlesini izlemeyi öngören bir yasa tasarısını kabul etti ve genel Senato'ya sundu. Senato’nun oymamaya açacağı bu tasarı hakkında El Salvador Başkanı Nayib Bukele'den tepki geldi: “Bizden bu kadar korkacaklarını rüyamda bile göremezdim!” diyen Bukele’nin çıkışı dikkat çekti. 

  25 Mart Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Piyasa genelinde risk iştahının artmasıyla birlikte Bitcoin fiyatında da hızlı yükseliş hareketleri devam etti. 25 Mart Cuma gününde satış baskısına iyi direnen BTC yüzde 0.72 oranında değer kazandı. Gün içinde 45.112 dolar seviyesini gören en büyük kripto para birimi Bitcoin bu seviyede tutunamadı ve 44.331 dolarlı seviyelerden kapanış yaptı. 

  Rusya Devlet Başkanı Putin, dost olmayan ülkelerle yapılan enerji ticaretinin ruble üzerinden yapılması talimatını verdi. Dost ülkeler için de ayrı bir politika belirlenirken bir Rus yetkilinin Bitcoin ve altın yorumu dikkat çekti. Bitcoin ile ödeme söylentileri piyasadaki hareketliliğe hız kazandırdı. 

  Rap müziğin ünlü ismi Drake, oynadığı çevrimiçi rulet oyunlarında rekor kazanç elde etti. Ünlü rapçi kumardan kazandığı bu paranın bir bölümünü LeBron James Vakfı'na bağış olarak gönderdi. Drake bir milyon dolar değerdeki bağışı Bitcoin olarak yapınca kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  26 Mart Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Analistlerin satış baskısına ve olası düzeltmeye dikkat çektikleri 25 Mart Cumartesi gününde Bitcoin fiyatındaki yükselişin devam etmesi dikkatlerden kaçmadı. Bitcoin fiyatında yüzde 0.49 oranında artış görülürken kademeli yükseliş yatırımcıları memnun etti. Cuma günü kapanışında borsalardaki Bitcoin fiyatı 44.548 dolarlı seviyeleri gösterdi. 

  Deneyimli Bloomberg analistleri, uzun zamandır beklenen spot Bitcoin ETF onayının 2023'ün ortalarına kadar gelebileceğini açıkladı. Uzmanlar, bu tahminini SEC'nin bir kural değişikliği önerisine dayandırırken, ETF haberi kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı. Bu haberlerin basında yer alması BTC fiyatındaki yükselişi destekleyen olumlu gelişmelerden biri oldu.

  Kripto para yatırımcılarının takibindeki Blythe Masters, Bitcoin ve diğer kripto paraların fiat paraları ve bankacılık sektörünü işe yaramaz hale getireceği fikrine katılmadığını söyledi. Topluluktan büyük destek gören Masters, “Dijital varlıkların enflasyon karşısında koruma sağladığı fikri henüz kendisini net şekilde göstermiş değil. Sınırsız sayıda kripto para seçeneği, uzun dönem enflasyon karşısındaki koruma konusunda soru işaretleri yaratıyor” dedi.

  27 Mart Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin fiyatındaki yükselişin sert bir ivme kazanması yatırımcıları sevindirdi. Uzun bir süredir 44 bin dolar seviyesinde kalıcılık sağlamaya çalışan Bitcoin 27 Mart Pazar gününde parabolik yükseliş hareketi yaptı. Haftanın son işlem gününde yüzde 5.19 oranında artan Bitcoin fiyatı 46.859 dolarlı seviyelere kadar tırmandı. 

  ABD’nin ilk spot Bitcoin ETF'i olan Purpose, son 10 günde 135 milyon dolar değerinde Bitcoin girişiyle gündeme geldi. ETF'in yönetimindeki Bitcoin'ler 36 bini geçerken bu haberler piyasaya olumlu yansıdı. BTC fiyatındaki parabolik yükselişi destekleyen faktörlerden biri oldu.

  Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, kripto para basınında geniş yankı bulan haberle gündeme geldi. Dijital paraların ülkenin finansal sistemine entegre edilmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Mişustin, merkez bankası ile ortak hareket ederek bu konuda adımlar atılabileceğini söyledi. Rusya’dan gelen haberler kripto paraların geleceği açısından büyük önem taşımaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle