BTC fiyatı bugün neden düşüyor? Detaylar ortaya çıktı

  Lider kripto para birimi Bitcoin ve altcoin piyasasındaki düşüş hareketleri hız kazandı. Gün içinde ciddi oranda gerileyen Bitcoin fiyatındaki gerilemenin çok merak edilen sebeplerini popüler araştırmacı açıkladı…

  Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan gerileme, kripto para yatırımcılarını bugün de tedirgin etmeye yetti. Gün içinde yüzde 5 oranından fazla kayıp yaşayan Bitcoin ile birlikte altcoin projelerinde de gerileme hareketleri görüldü. Bazı kripto para uzmanları bu durumun nedeni olarak opsiyonların sona ermesini öne sürdü.

  Ancak deneyimli kripto para gazetecisi Colin Wu, lider kripto para biriminin fiyatındaki düşüşe farklı bir açıdan bakıyor. Çinli kripto para araştırmacısı, BTC fiyatının bir gecede 2 bin dolar düşmesinin arkasında iki farklı nedene dikkat çekti

  Bitcoin ve Altcoinlerdeki Gerilemenin Nedenleri

  Çinli kripto para araştırmacısı Colin Wu, BTC fiyatındaki düşüşe sebep olan 2 faktöre dikkat çekti. Wu’ya göre Avustralya vergi memurlarının kripto para traderlarına vergi hatırlatması yapması, kripto para piyasasına olumsuz etki yarattı. Uzman araştırmacı, bugün yaşanan fiyat çöküşünün önemli bir sebebini bu faktöre dayandırıyor. 

  Bilindiği üzere Avustralya’daki vergi kuruluşuna göre kripto para sahiplerinin, kendilerini ek vergi kontrollerine hazırlaması gerekiyor. Avustralya Vergi Dairesi’nin yardımcısı Tim Lo, binlerce Avustralyalının kayıtlarını incelemesi için son uyarılarda bulundu. Ülkedeki kripto para yatırımcılarını ve kurumsal firmaları ilgilendiren bu gelişmenin piyasaya etkileri olumsuz oldu.

  BTC Fiyatındaki Düşüşü Etkileyen Faktörler

  Bitcoin ve kripto para piyasasının genelinde yaşanan bugünkü gerilemenin bir başka sebebi de Çin ile ilgili oldu. Deneyimli kripto para araştırmacısı Wu’ya göre Çinli yetkililerin madencilik karşıtı politikaları uygulamaya başlayacağı söylentisi piyasa üzerindeki satış baskısını arttırdı. 

  Son dönemde Çin hükümeti tarafından açıklanan ve kripto para birimleri üzerindeki yoğunlaşan baskı, piyasayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Kripto para uzmanlarının yanı sıra traderlar da bu durumun BTC fiyatındaki satışları hızlandırdığına vurgu yapıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle