Kripto Para

Alibaba Metaverse odaklı ilk şirketini kurdu!

  Son dönemlerde Metaverse ile ilgili çalışmalar hızlanmaya başladı. Özellikle Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesinden sonra bu alan yönelen şirket sayısındaki artış, heyecan uyandırmaya devam ediyor. Adidas, Nike gibi spor markalarının ardından bu kez de Çinli internet teknolojisi devi Alibaba Metaverse alanına giriş yaptı.

  Yaklaşmakta olan sınırsız dijital evren Metaverse, hem yatırımcılarda hem teknoloji ile ilgilenenlerde hem de dev şirketlerde heyecan uyandırmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde daha popüler hale gelen Metaverse, sosyal medya devi Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesinden sonra daha fazla gündeme gelmeye başladı. Adidas, Nike gibi dev spor markalarının da giriş yaptığı Metaverse evrenine bu kez de Çin merkezli internet teknolojisi devi Alibaba giriş yaptı.

  Alibaba, Yeni Bir Alt Birim Şirketi Kurdu

  Metaverse yarışında geride kalmak istemeyen Alibaba, bu alanda önemli bir adım attı. Alibaba, Metaverse’ün oyun potansiyelini deneyimlemek için Çin’in başkenti Pekin’de “Yuanjing Shengsheng” isimli bir şirket kurdu. Gelen açıklamalarda kurulan bu yeni şirketin ana faaliyet amacının “yazılım geliştirmeleri” olacağı ifade edildi. Yeni kurulan Yuanjing Shengsheng şirketinin sermayesi ise 1,6 milyon dolar olarak belirlendi. Çinli medya kanalı Chinastarmarket.cn’in Alibaba çalışanlarından aldığı bilgilerle sunduğu habere göre Alibaba’nın yeni alt birimi Metaverse odaklı çalışacak.

  Alibaba’nın Attığı Metaverse Adımı Küresel Yankı Buldu

  Alibaba şirketinin Metaverse odaklı attığı bu adım, küresel olarak da yankı buldu. Londra merkezli danışmanlık şirketi olan Omdia’nın Kıdemli Oyun Araştırma Analisti Chenyu Cui, Alibaba’nın atmış olduğu bu adımı değerlendirdi. Cui, bu hamle ile Alibaba’nın Metaverse stratejisini gösterdiğini dile getirdi. Konuya ilişkin açıklamasında Cui “Bu adım, Metaverse için temel altyapı oluşturma amacıyla sınır ve bulut bilişim teknolojisinden yararlanma çabası” sözlerini dile getirdi.

  Açıklamalarının devamında Chenyu Cui, Alibaba’nın bu alan teknoloji yönünden girmeyi tercih ettiğini ve bunun, e-ticaret devi Alibaba’nın, Metaverse konseptinin daha olgun hale gelmesi ile birlikte oyun ve sanal gerçeklik alanına da adım atmasına imkan sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

  Çin’de Metaverse Yelpazesi Genişliyor

  Alibaba’nın Metaverse alanına adım atması, Metaverse ile ilgili heyecanı da arttırdı. Öte yandan geçtiğimiz haftada da Çin’in popüler arama motoru Baidu da benzer şekilde “Land of Hope” isimli ilk Metaverse projesini piyasaya süreceğini açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle