Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 2 – 8 Ağustos 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı son dönemde yükseliş hareketleriyle gündeme geliyor. Yatırımcılar BTC fiyatını yakından takip ederken analistler ise yorum ve değerlendirmeleriyle kripto paranın gelecekteki fiyat projeksiyonunu belirlemeye çalışıyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş trendini koruyan BTC yatırımcısını sevindiren bir grafik çizdi.

  2 Ağustos ile 8 Ağustos tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeler ile önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  2 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Geride kalan haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatındaki gerileme yatırımcıları tedirgin etti. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında yüzde 1.78 oranında kayıp yaşanırken gün içinde en yüksek seviye olan 40 bin dolar seviyesi korunamadı. BTC fiyatı kapanışı 39.188 dolarla yaptı

  Dünyanın en büyük ATM şirketlerinden biri olan NCR Corporation, ABD’de önde gelen Bitcoin ATM şirketi LibertyX’i satın aldı. Bu gelişme kripto para sektörünün büyümeye devam ettiğini gösterse de piyasa üzerinde beklenen etkiyi yaratmadı. 2013 yılında kurulan LibertyX, ABD’de 10 binden fazla ATM işletiyor.

  Kripto para veri analizi platformu CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, çok ciddi bir Bitcoin alım hareketinin olduğunu belirtti. Deneyimli analist, bu işlemlerin yüzde 99'luk kısmının ise borsaların dışında gerçekleştiğine dikkat çekti. 

  3 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Analistler en büyük kripto para birimi BTC fiyatında yükseliş hareketi beklerken, yatırımcıları şaşırtan bir düzeltme daha geldi. BTC fiyatı 40 bin dolar barajını aşmakta zorlanırken peş peşe gelen satışlarla gün içinde yüzde 2.65 oranında geriledi. Böylelikle kripto para borsalarında BTC fiyatı 38.130 dolara kadar geri çekildi. 

  ABD merkezli varlık yönetim firması Invesco, Bitcoin vadelilerine ve onlara bağlı diğer varlıklara yatırım yapan bir ETF için SEC’e resmi başvuru yaptı. Şirket bu ETF'in direkt olarak Bitcoin'e yatırım yapmayacağını da açıkladı.

  4 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para biriminin fiyatındaki yükseliş trendi 4 Ağustos Çarşamba günü başladı. BTC fiyatı yüzde 4’ün üzerinde değer kazanırken, bunun arkasında piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisi dikkat çekti. Gün içinde 40 bin dolar direncine yaklaşan BTC fiyatı 39.736 dolardan işlem görerek günün kapanışını yaptı. 

  ABD’de 1.2 trilyon dolarlık altyapı paketine dahil edilen kripto paraların vergilendirilmesiyle ilgili hükme bir itiraz da Senatör Pat Toomey’den geldi. Kripto paralar için atar topar hazırlanan bu vergi raporlara rejimi konusunda acele edilmemesi gerektiğini söyledi. 

  Bilgi teknolojileri firması MicroStrategy'nin CEO'su Michael Saylor, Bloomberg TV'de Bitcoin hakkındaki fikirlerini yineledi. BTC’nin gelecekte hep hayatımızda olacağını kaydeden Saylor, “Bir gün milyarlarca insanın telefonunda olacak.” şeklinde konuştu.

  5 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Deneyimli analistlerin belirttiği gibi BTC fiyatındaki yükseliş hareketi perşembe gününde de devam etti. En büyük kripto para birimi yüzde 2.84 oranında kısıtlı bir büyüme kaydetse de 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla yatırımcısını memnun etti. Gün içinde en yüksek seviye olarak 41.366 doları gören BTC bir miktar satış yedi ve kapanışta 40.867 dolardan işlem gördü

  Çinli madencilik firması The9, Kazakistan kripto para madencilik şirketi KazDigital ile ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu. İki kripto firmasının ortak girişimiyle BTC madenciliği için Kazakistan'da tesis kuracakları öğrenildi. 

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan ve birçok kurumsal şirketin kripto para fonlarına yatırım yaptığı Grayscale yönetimine önemli bir isim atandı. Sektörde 20 yıllık ETF tecrübesi olan David LaValle, küresel ETF yöneticisi olarak şirkete katıldı.

  6 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasına etki eden olumlu haberlerin etkisi 6 Ağustos Cuma gününde takip edildi. BTC başta olmak üzere kripto para piyasası genelinde yükseliş trendleri sürdü. Bitcoin fiyatı cuma gününde yüzde 4.72 oranında yükselerek haftanın en iyi performansını gösterdi. Günün sonunda 42.765 dolardan fiyatlanan BTC böylelikle yatırımcısını sevindirmeyi sürdürdü.

  ABD’li üç senatör Ron Wyden, Cynthia Lummis ve Pat Toomey, 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısına dahil edilen kripto paraların vergilendirilmesi hükmüne karşı harekete geçti. Kripto para destekçisi Senatörler; madenciler, node operatörleri ve geliştiriciler dahil, kripto para şirketlerinin söz konusu hükümden hariç tutulmaların istiyor. 

  Öte yandan Uruguay'da iktidardaki partiden bir milletvekili tarafından kripto paraların yasalarca tanınması, kabul edilmesi ve geçerli ödeme araçları olması amacıyla teklif yapıldı. Meclise sunulan yasa tasarısı “El Salvador’dan sonra sıradaki ülke Uruguay mı olacak?” dedirtti.

  7 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonunda genellikle gerileme hareketleriyle karşılaşan Bitcoin fiyatındaki yükseliş trendi devam etti. En büyük kripto para birimi BTC yüzde 4.26 oranında değer kazandı ve son ayların en yüksek seviyesine ulaştı. 18 Mayıs tarihinden beri görülmeyen 44 bin dolar seviyesine çıkan BTC yatırımcılarında yüzler güldü. BTC günü 44.614 dolardan fiyatlanarak kapattı. 

  ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan, bu hafta özel bankacılık müşterilerine bir Bitcoin fonu sunmaya başladı. Bu gelişme kripto para topluluğunu heyecanlandırmaya yetti. Dev banka kısa süre önce, varlıklı perakende müşterilerine kripto para fonu sunmasıyla gündeme gelmişti. 

  Bloomberg kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone son raporunda geçtiğimiz aylardaki gibi Bitcoin için olumlu bir yörünge çizdi. Ünlü analist raporunda Bitcoin fiyatının 100 bin dolar seviyesine çıkabileceğini söyledi. 

  Popüler kripto para borsası FTX, 900 milyon dolar yatırım alarak bu alanda bir rekora imza attı. Bitcoin madenciliği sektörüne yatırımlar da hızlanarak sürdü. Diğer yandan Bitcoin madencileri de çıkardıkları BTC’lerin bir kısmını satmayarak elde tuttu ve biriktirdi. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki yükselişin önemli sebepleri olarak gösterildi. 

  8 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde son 4 gündür yükselen Bitcoin fiyatında düşüş sinyalleri görüldü. 8 Ağustos Pazar gününde en yüksek seviye olarak 45 bin 300 dolarlara kadar tırmanan BTC bu seviyede sert satış yedi. Günü yüzde 1.84 kayıpla kapatan Bitcoin fiyatı 43.792 dolara geriledi. 

  Kripto para topluluğu, ABD Kongresi’nde oylanacak olan kripto para vergilendirilmesine ilişkin kanun teklifine karşı sert tepkisini koyarken bir tepki de Elon Musk’tan geldi. Tesla CEO’su Elon Musk da getirilen son dakika değişikliğine karşı çıktı ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un yazdıklarına destek verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle