DOGE ve SHIB şaşaalı günlerini kaybetti! Şimdi ne olacak?

  2021 yılında kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelen Dogecoin (DOGE), MEM tabanlı ve köpek temalı diğer kripto para birimlerine öncü oldu. Bu alanda öne çıkan Shiba Coin (SHIB) ile DOGE’un, piyasalardaki eski popülaritesini kaybetmeye başlaması, yatırımcılarını endişelendiriyor.

  Bilindiği gibi Dogecoin (DOGE), 2021 yılında kripto para piyasalarının en popüler kripto paralarından biri olmayı başardı. 2013’te piyasaya amaçsız ve sadece şaka olsun diye, Bitcoin (BTC) parodisi olarak sürülen DOGE, Ocak sonu ve Şubat başlarında çok ciddi yükselişler elde etti. Gelen bu yükselişlerle kısa sürede değerini binlerce kat artırmayı başaran Dogecoin, haliyle tüm kripto para piyasalarının da ilgisini çekti. Elde ettiği yükselişlerle birçok yatırımcının yüzünü güldüren Dogecoin, aynı zamanda bir akıma da öncülük etmiş oldu.

  Elon Musk, Akımı Büyük Ölçüde Sırtlayan İsim Oldu

  Dogecoin, elde ettiği bu sert ve hızlı yükselişlerin büyük bir kısmını Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın DOGE’a destek vermesiyle birlikte elde etti. Hatta Musk, DOGE ile ilgili tweetlerinden dolayı birçok kişi tarafından “piyasaları manipüle etmekle” suçlandı. Ancak Musk, o dönemlerde paylaşımlarına devam etti. Suçlamalar yoğunlaşınca Musk bu kez de kinayeli bir şekilde DOGE’u kast ederek “Shiba Inu cinsi bir köpek sahiplenmek istiyorum” şeklinde paylaşımda bulundu. Bu da Shiba Coin (SHIB) uyanmasını sağladı.

  Birçok Analist DOGE ve Benzerleri İçin “Risk” Uyarısında Bulunmuştu

  Musk’ın paylaşımından kısa süre sonra değerini yüzlerce hatta binlerce kat artıran SHIB, şimdilerde tıpkı DOGE gibi elde ettiği popülaritesinin büyük bir kısmını kaybetmiş gibi görünüyor. Bu da haliyle köpek temalı kripto para birimi yatırımcılarını endişelendiriyor. Ancak birçok analist, bunun olabileceğini DOGE’un en şaşaalı dönemlerinde bile dile getirmişti. Zira DOGE ve benzeri coinlerin bir amacının olmaması ve sadece sosyal medya desteği gibi etkenlerle değer kazanması, onları normalden biraz daha riskli varlıklar haline getirmişti.

  Analistler DOGE ve SHIB İçin Ne Diyor?

  Analistler, DOGE için 50 günlük basit ortalamaya (SMA) bakarak, fiyatın 0,22 dolar seviyesinde kalabileceğini ifade ediyor. Her ne kadar yatırımcılar DOGE’dan şimdilerde 0,30 dolar seviyesi için bir atak beklese de bu ihtimal endişeleri tetikliyor. Öte yandan analistler, piyasa hacmiyle 40. sırada yer alan SHIB içinse 0,00000819 dolar seviyesinde güçlü bir direnç olduğunu ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle