Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 8 - 14 Ağustos 2022

  Küresel piyasalarda merkez bankalarının enflasyona karşı kararlarının etkisi devam ederken, resesyon ve diğer pek çok riske karşı da kripto paralarda belirsizlik devam ediyor. Kasım 2021’den beri zirveden sert düşen lider kripto para birimi Bitcoin, 8 Ağustos  - 14 Ağustos 2022 haftasında hafif bir toparlanma eğilimi ile dikkat çekti.

  24 bin dolar seviyelerini test etmeye başlamasının ardından yatırımcıların yakın takibi yeni haftada da devam edecek. Bitcoin’de haftanın öne çıkan gelişmeleri haberimizde! 

  8 Ağustos Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin (BTC), 23 bin dolar seviyesi ile uzun önceki kapanışına benzer seviyelerde işlem gördü. Hafta açılışında en yüksek 24,234 doları gören BTC, 197,94K hacim gösterdi. Hafta başında gelen haber akışı ise fiyatında yaşanan oynaklığın en temel nedeni olarak gösterilmeye devam ediyor. 8 Ağustos verilerine göre en düşük 23.160 dolar en yüksek ise 24.234 dolar seviyesini test etti.  

  Piyasalarda ise haftanın ilk öne çıkan önemli gelişmelerinden biri MicroStrategy Hissesi oldu. Şirketin Bitcoin’i benimsemesinin ardından S&P 500 hisselerinin %97 düzeyinde geride bıraktığı aktarılıyor. 2020 Ağustos ayında Bitcoin’i benimseyen şirket, çoğu varlıktan daha iyi performans göstermesiyle dikkat çekti. 

  Diğer yandan küresel piyasalardan gelen haberler sonrasında nispeten bir pozitif görüntü sunan BTC, uzun bir aranın ardından yatırımcısına umut verdi. Ancak birçok uzmana göre hala piyasalarda ciddi bir belirsizlik eğilimi devam ediyor. 

  9 Ağustos Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin, 2022 yılının ikinci yarısında daha iyi bir performans gösterme eğilimi ile dikkat çekiyor. Ağustos ayında umutlu bir yarışa başlayan Bitcoin, 9 Ağustos Salı gününde ise hareketli bir seyir izledi. 23 bin 818 dolar seviyesinden açılış yapan BTC, 23 bin 912 dolar seviyesini görerek günün en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. En düşük ise 22 bin dolar seviyelerine kadar gerilemesi volatilite riskini gösterdi. 

  Haftanın en kritik Bitcoin analizlerinden biri ise Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz’dan geldi. BTC’nin gidişatı konusunda emin olmadığını ifade eden Novagratz, 30 bin dolar hedefini yakalayıp yakalanmayacağı konusunda kararsızlığını dile getirdi. Kısa vadede ise bu seviyenin pek de mümkün olmadığı aktarıldı. 

  Madencilik alanında da yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin madencilik şirketi olan Cleanspark, sahip olduğu 36 MW’lık tesisin gücünün 86 MW’a çıkarttığı açıklandı. Bu gelişme sonrasında da olumlu bir esinti görüldü. 

  10 Ağustos Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta ortasında Bitcoin (BTC) değerinde çalkantılı bir görüntü takip edildi. 23 bin 150 dolar ile açılışını yapan BTC, 22 bin 714 dolar seviyesine kadar geriledi. Olumlu haber akışı sonrasında ise değerinin 24 bin 209 dolara ulaştığı görüldü. Bu seviye ile günün zirvesin yaşadı. 

  Ünlü yatırım şirketi BlackRock tarafından hafta ortasında gelen habere göre doğrudan BTC odaklı fon sunulmaya başlayacağı aktarıldı. Bitcon balı ilk fon olması ise dikkat çekiyor. Piyasalar için de önemli bir gelişme olarak tanımlanan bu strateji ile ABD’li müşterilere hizmet sunulacak. Özellikle çalkantılı bir dönemde güven vermesi açısından bu gelişmenin pozitif yönde değerlendirilmesi gerektiği aktarılıyor.  

  11 Ağustos Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  23 – 24 bin dolar bandında hafta boyunca devam eden seyrini 11 Ağustos Perşembe gününde de devam ettiren BTC, istenen seviyelerde sıçramasını ne zaman yapacağı merak ediliyor. -0,12% fark ve 285.36K hacim ile dikkat çekti. Kripto analistleri ise hafta sonuna doğru yeni tahminlerini duyurdular. Popüler kripto para analistlerinden Rekt Capital, Bitcoin için kritik değerlendirmelerde bulundu. 

  BTC’nin eski direnç seviyesini yeniden test ederek yukarı yönlü bir hareketi sürdürdüğünü ifade eden Rekt Capital, piyasaların lider varlığı olan Bitcoin’in 3 hafta boyunca 200 haftalık hareketli ortalamayı (MA) tutturduğunu açıklamıştı. 200 haftalık MA’yı destek olarak başarılı biçimde test ederek, yukarıya olan hareketin bir süre daha devam ettiği aktarıldı. 

  Öte yandan BTC’de yeni hareket görülürken, birkaç hafta öncesinde göre reddettiği direnç seviyesini tekrardan görmesi de dikkat çeken önemli bir veri olarak aktarıldı. Piyasalardan gelen haberler umutlu bekleyişin de güçlenmesini destekler nitelikte görüldü. 

  12 Ağustos Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta kapanışına hazırlanan birçok piyasa kripto varlıkları da etkiliyor. 24 bin 440 dolar seviyesine kadar çıkarak pozitif bir eğilim gösteren Bitcoin, 12 Ağustos Cuma itibariyle hafta başından itibaren devam eden seviyelerde yatay bir seyir takip etti. Takip edilen bu seyir sonrasında hafta sonu sürprizi gelip gelmeyeceği ise merak edilmeye başladı. 

  İsabetli piyasa tahminleri ile yatırımcıların takibe aldığı ünlü yatırımcı Anthony Scaramucci ise akıllara durgunluk veren bir tahminde bulundu. Bitcoin (BTC) değerinin 300.000 dolar seviyelerine kadar gelebileceğini aktaran Scaramucci, uzun süredir tartışma yaratan bir konuyu farklı bir bakış açısı ile değerlendirdi. 20 bin dolardan mı yoksa 60 bin dolardan mı BTC alındığının bir öneminin olmadığına inan Scaramucci, önümüzdeki 6 yıl içinde aşırı yükselişin geleceği ve hedeflerin yakalanacağını ifade etti. 

  BlackRock tarafından müşterilerine doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmasına olanak tanıyan seçeneklerin de aktif hale getirildiğinin altını çizen Scaramucci, uzun vadeye işaret ediyor. BTC’nin hafta kapanışında gösterdiği performans ise yatırımcıların kafasında soru işaretlerine neden olmuştu.  

  13 Ağustos Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin değeri hafta sonunda yatay bir seyir izledi. 13 Ağustos Cumartesi gününde 24 bin 882 dolar seviyesini test eden Bitcoin, hacminde yaşanan düşüş ile dikkat çekti. 0,18% seviyesinde bir fark görüldü. 24 bin dolar banında gidip gelen BTC, hafta boyunca gelen haber akışı sonrasında hafif devam eden toparlanma eğilimini sürdürmeye devam ediyor. 

  MicroStrategy kurucusu Michael Saylor tarafından yapılan bir açıklama ise piyasaları resmen altüst etti. Saylor’a göre Bitcoin’in yakın bir gelecekte altının yerini alacağını söyledi. Bitcoin’in en dikkat çeken savunucuları arasında yer alan Saylor, meşhur tezinin yeniden altını çizmesinin ardından piyasalarında gündeminde ilk sıralara yerleşti. 

  MicroStrategy kurucusu ve eski CEO’su Michael Saylor, BTC’nin değer depolama gibi muhtelif metriklerde altını geride bırakacağını ve nihayetinde altının yerini alacağını beklediğini dile getirdi. 2021 yılının sonu ve 2022 yılının ilk yarısı itibariyle yaşanan sert düşüşleri ise birçok kişi gibi alım fırsatı olarak değerlendiriyor. 

  14 Ağustos Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Yeni hafta öncesinde Bitcoin 8 – 14 Ağustos haftasını yatay bir seyirle tamamlamayı başardı. Sert fiyat dalgalanmaları yaşanmayan haftada 14 Ağustos itibariyle 24 bin 997 dolar seviyesi en yüksek değer olarak takip edildi. 25 bin dolara dayanan BTC fiyatının yeni haftada ne yönde bir seyir izleyeceği ise merak ediliyor. 

  Piyasalarda ise hala endişeler devam ediyor. Siber saldırı haberleri, iflas açıklamaları ve makroekonomik endişeler nedeniyle değerinde çalkantılı bir seyir bir süre daha devam edecek. Sakin geçen 14 Ağustos gününde %0,57 seviyesinde bir eksi yönde hareket izlendi. Yeni hafta hareketi ise yakından takip edilecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle