ECB üyesinden Bitcoin eleştirisi geldi

  Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel Bitcoin ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Daha önceki eleştirilerini yineleyen Schnabel, Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu belirttiği konuşmasında lider kripto para birimini para olarak kabul etmediklerinin altını çizdi. Isabel Schnabel Bitcoin’in finansal sisteme zarar verebileceğini düşünüyor.

  Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu üyesi Isabel Schnabel, Bitcoin’in tanımı ve riskleri ile ilgili yeni eleştirilerde bulundu. Der Spiegel ile gerçekleştirdiği röportajda Bitcoin’in para birimi olarak tanımlanmasını eleştiren Schnabel, Bitcoin’i para birimi olarak kabul etmediklerini ve spekülatif bir varlık olarak ele aldıklarını belirtti. Ünlü isim açıklamasında Bitcoin’in finansal sistem için neden riskli olduğunu da açıkladı.

  Isabel Schanel Bitcoin’i para birimi olarak kabul etmiyor. Spekülatif bir varlık olarak tanımladığı Bitcoin’in fiyat hareketliliklerini de eleştiren Schnabel’in yanı sıra Bitcoin’ê olan kurumsal ilgi ise her geçen gün artıyor. Bu açıklamalarla beraber Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro için hazırlık aşamasında olduğu da biliniyor.

  Isabel Schnabel Bitcoin’e olan güvenin çok hızlı ortadan kalkabileceğini düşünüyor

  Isabel Scbnabel Bitcoin ile ilgili açıklamalarında Bitcon’in spekülatif bir varlık olarak tanımlanmasının yanı sıra lider kripto para biriminin fiyat oynaklığı ile ilgili de eleştirilerde bulundu. Schnabel aynı zamanda Bitcoin’in finansal sistem için riskli olduğunu belirtti. Bitcoin’e olan güveninin bir anda ortadan yok olabileceğine dikkat çeken Schnabel, Bitcoin’în çok kırılgan bir yapıya sahip olduğunu bu nedenle de finansal sisteme, Euro gibi itibari paralara zarar verebileceğini iddia ediyor.

  Schnabel açıklamalarında itibari paralar hakkında yapılan iç değer eleştirisine de yanıt verdi. Kripto para sektörünün itibari paraların iç değeri olmadığını iddia etmesi üzerine Schnabel, Euro’nun son derece güvenilir ve yasal olduğunu belirtti. Schnabel Euro’nun reddedilemeyeceğini Bitcoin’in ise bu konuda çok farklı bir noktada yer aldığını belirtti.

  Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro çalışmaları uzun sürecek

  Schnabel Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin daha önce açıkladığı dijital Euro çalışmaları ile ilgili net bir karar olmadığını ve incelemelerin uzun süre devam edeceğini belirtti. ECB’nin dijital para çıkarması 5 yılı bulabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle