Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 31 Ağustos – 6 Eylül 2022

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası FED’in faiz arttırma hamleleri dolara güç kazandırmaya ve fiyatları baskılamaya devam ediyor. Kripto para piyasasında da son dönemde aşağı yönlü fiyat hareketleri görülüyor. Eylül ayının ilk haftasında piyasa değerine göre en büyük ilk 10 listesinde bulunan altcoin fiyatlarında da belirsizlikler takip ediliyor.

  31 Ağustos ile 6 Eylül 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  31 Ağustos Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Ağustos ayının son işlem gününde popüler altcoin fiyatlarındaki hareketlilik iyice azaldı. Bazı projelerde yatay seyir görülürken bazılarında ise kademeli yükseliş olması dikkatlerden kaçmadı. 31 Ağustos Çarşamba gününde BNB, ADA ve DOGE fiyatlarında kademeli düşüş devam etti. Öte yandan XRP ve SOL coin fiyatındaki pozitif görünüm yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. 

  Yerli yatırımcıların yakından takip ettiği Ava Labs’in rakiplerine dava açarak oyaladığı ve Amerika düzenleyicilerini kandırmaya çalıştığı iddia edildi. Ava Labs CEO’su Emin Gün Sirer tarafından yapılan açıklamalar kripto para topluluğunda yeni bir tartışma yarattı. 

  ABD merkezli popüler borsa FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, Solana hakkında olumlu açıklamalarıyla gündeme geldi: “Bence kısa bir süre içinde Solana için çok fazla kötü PR oldu. Açık olmak gerekirse bence bunu hak etti. Başka herhangi bir blok zinciri Solana’nın yaptığını yapmaya çalışsaydı, kırılırdı.”

  1 Eylül Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni bir ay başlangıcında yatırımcılarına kazanç sağlayan altcoinler arasında yer alması beklenen projelerde hareketli bir piyasa akışı takip edildi. 1 Eylül Perşembe gününde piyasa genelinde toparlanma sinyalleri görüldü. BNB, XRP ve SOL coin fiyatlarında yüzde 1 civarında artışlar takip edilirken günün en fazla kazandıran popüler altcoini yüzde 2.51 artan ADA coin oldu. 

  Popüler altcoin XRP ihraççısı Ripple ile SEC arasındaki davada işler kızıştı Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, avukat Kyle Roche ile iş birliği yaptığı iddialarını reddetti. Bu gelişmeler XRP yatırımcıları tarafından yakından takip edilirken basında geniş yankı buldu.

  Dünyanın en büyük NFT platformu OpenSea yaptığı duyuruda, Seaport ile Polygon entegrasyonunu gerçekleştirdiğini açıkladı. Klaytn ve Solana entegrasyonlarıyla kullanıcılarına hizmet eden Seaport son olarak Polygon entegrasyonunu tamamladı. 

  2 Eylül Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen altcoin piyasasında 2 Eylül Cuma günü satış baskısı arttır. Dünkü yükseliş üzerine yüzde 2 civarında değer kaybeden altcoinler böylelikle dünkü kazançlarını geri vererek yatırımcılarını şaşırttı. Analistler volatilitenin düşmesinin arkasından parabolik hareketlerin gelebileceği konusunda yatırımcıları uyardı. 

  Kripto para hizmetleri şirketi Fireblocks, Solana DeFi ekosistemi, NFT ve diğer Web3 faaliyetleri için destek sağlayacağını duyurdu. Böylelikle Solana ekosistemini kullanan kurumsal şirketlere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Gelişme SOL yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı. 

  Fireblocks CEO’su Michael Shaulov, söz konusu ortaklıkla ilgili şunları söyledi: “Fireblocks’un Web3 Motoru, Solana üreticilerine, müşterileri için blok zincirine ve uygulama ekosistemine erişim söz konusu olduğunda en yüksek düzeyde güvenlik sunuyor.” Basında geniş yankı bulan bu haberlere rağmen SOL coin fiyatındaki düşük volatilite dikkatlerden kaçmadı. 

  3 Eylül Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kriptolardaki yükseliş beklentisi karşılıksız kaldı. 3 Eylül Cumartesi gününde sadece BNB pozitif tarafta kalırken yüzde 0.11 artışla neredeyse yatay yönlü hareketle günü kapadı. XRP, SOL ve DOGE gibi yüksek hacimli kripto paralarda negatif sinyallerin görülmesi yatırımcılarda endişeye yol açtı. ADA coin ise basına yansıyan haberlerle yüzde 5.71 oranında sıçrama yaparak yatırımcısını sevindirdi. 

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, diğer kripto para projelerinden farklı olarak ADA yakmanın imkansız olduğunu söyledi. Uzmana göre token yakan projeler, likiditenin düştüğü dönemlerde büyük miktarlarda yakım yaparak varlığın değerini manipüle etmeyi amaçlıyor. ADA coin için böyle bir ihtiyaca gerek olmadığını söyleyen Hoskinson topluluğun beğenisini kazandı. 

  Öte yandan ADA coin fiyatında sıçrama yaratan bir diğer gelişme dev kripto para borsası Binance’den geldi. Binance'in Amerika'daki ayağı olan Binance US, kullanıcılarına popüler altcoin Cardano'da (ADA) stake etme imkanı verdiğini duyurdu. ADA coin stake işlemlerinin açılması altcoin piyasasını yeniden hareketlendirdi. 

  4 Eylül Pazar Bitcoin Altcoin Özeti 

  Haftanın son işlem gününde piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi listesinde yer alan altcoinlerdeki belirsizlik sürdü. Gün içinde dikkat çeken yükseliş ise yüzde 3.25 değer kazanan DOGE oldu. Bu gelişme altcoin topluluğunda en çok konuşulan konular arasında yer aldı. 4 Eylül Pazar gününde en çok değer kazanan altcoin yüzde 4.83 artışla ADA coin oldu. 

  En büyük stablecoin ihraççısı Tether, hukuk firması Roche Freedman'ın, kripto davalarını kötüye kullandığı iddialarını gündeme taşıdı. Kripto para dünyasında büyük ses getiren bu iddiaların ardından mahkemeden çekilmesini talep etti.

  Dünkü parabolik yükselişi ile altcoin yatırımcılarının dikkatini çeken ADA coin ile ilgili çok merak edilen bir soru yanıt buldu. Cardano kurucusu Charles Hoskinson, vasil yükseltmesinin 22 Eylül'de yapılacağını açıkladı. Vasil hard fork’u için geri sayım devam ederken ADA coin yatırımcılarındaki heyecan arttı. 

  5 Ağustos Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  5 Ağustos Pazartesi gününde piyasada belirsizlik hakimdi. Yeni haftanın ilk işlem gününde popüler altcoin fiyatları üzerindeki satış baskısı arttı. BNB, ADA ve DOGE fiyatlarında düşüş sinyalleri takip edilirken sadece XRP ve SOL coin pozitif tarafta kaldı. Kademeli yükselişlerle ayılara direnen altcoinlerde yatırımcıları tedirgin eden formasyonlar ortaya çıktı. 

  Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan kripto para raporunda çarpıcı ifadeler yer aldı. Uzmanlar, kripto paraların niş ürünler olmaktan çıkıp ana akımda yer almaya başlamasını pozitif olarak değerlendirdi. Bu rapor özellikle altcoin yatırımcılarında yükseliş umutlarını tazeledi.

  İşlem hacmine göre en büyük kripto para borsası Binance, LUNC ve USTC için bazı ağlarda yatırma ve çekme işlemlerini durduracağını açıkladı.
  Dev borsa, Shuttle Bridge’in yakın zamanda kapanacak olması sebebiyle, kullanıcıları yeni değişiklikler hakkında bilgilendirdi.

  6 Ağustos Salı Altcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi BTC fiyatında yaşanan sert düşüş popüler altcoinlerde panik satışlarını tetikledi. 6 Ağustos Salı gününde BNB yüzde 5’ten fazla değer kaybıyla yatırımcısını tedirgin etti. XRP, SOL ve DOGE fiyatlarında kademeli düşüş görülürken en fazla kayıp yüzde 8 düşüşle SOL coinde görüldü.

  Cross-chain likidite sağlayıcı platformu Bifrost, ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase Cloud ile ortaklık kurdu. “Coinbase Cloud ile yaptığımız işbirliği, platformumuzdaki liquid staking hizmetine ekstra bir güvenilirlik ve kalite getirecek.” duyurusu yapılırken Kusama (KSM) ağında bir likidite staking hizmeti sağlanacağı açıklandı. 

  Litvanya merkezli DappRadar, Cardano üzerinde çalışan geliştiricileri yakından ilgilendiren bir talepte bulundu. Geliştiricileri sözleşmelerini sunmaya çağıran platform ERC-20 tokeni RADAR’ı duyururken geliştiricilerin dikkatini çekmeyi başardı. RADAR token’lar kullanıcıların mağazayı zenginleştirebilecek yeni merkeziyetsiz uygulamaları keşfetmesi için ödül olarak dağıtıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle