Kripto Para

ECB eski başkanı: Kriptoların mutlak şeffaflığa ihtiyacı var

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski başkanı Jean-Claude Trichet, France 24’e konuştu. 2003-2011 yılları arasında ECB’de başkanlık görevini yürüten Fransız ekonomist Trichet, kripto paraların “mutlak şeffaflığa” ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

  Kripto para sektöründeki çok ciddi büyüme karşısında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) karşıt bir tutum sergilemişti. ECB, kripto paralar ile ilişkilendirilebilen merkez bankası dijital parası (CBDC) konusuna ılımlı bakarken, kripto paralara karşı sert bir tutum sergiliyor. ECB Başkanı Christine Lagarde, daha önce yaptığı açıklamalarında kripto paraların yasadışı eylemlerde yoğun olarak kullanıldığını ifade ederek kripto paraları eleştirmişti. Kripto paralara ilişkin bir açıklama bu kez de ECB eski başkanı Jean-Claude Trichet’ten geldi.

  Trichet’e Göre “Gerçek Kripto Paraları” Merkez Bankaları Çıkaracak

  2003-2011 yılları arasında ECB’de başkanlık görevini yürüten Fransız ekonomist Jean-Claude Trichet, France 24’e açıklamalarda bulundu. Gündemine kripto paraları alan Trichet, kripto paraların “mutlak şeffaflığa” ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Trichet açıklamalarında, mevcut EBC Başkanı Lagarde ile paralel şekilde, kripto paraların suç eylemlerinde kullanıma ilişkin endişe duyduğunu söyledi. Konuya ilişkin olarak Trcihet’in ifadeleri şöyle:

  Bu işlemler şeffaf olmadığı sürece her türlü suç eyleminin önü açılır ve bu kabul edilebilir değil.”

  Jean-Claude Trichet, açıklamalarında ayrıca merkez bankalarının çalışmalarına da değindi. Trichet’e göre merkez bankaları “gerçek kripto para birimlerini” çıkaracak. Trichet, dünyadaki 58 merkez bankasının halihazırda dijital para çalışmalarını yürüttüğünü vurguladı.

  Trichet Daha Önce de Bitcoin’i Kötülemişti

  Trichet, kripto paralar ile ilgili olarak ilk kez olumsuz açıklamalarda bulunmuyor. ECB eski başkanı, 2019 yılında ilk olarak Bitcoin (BTC) ile ilgili olumsuz açıklamalarda bulunmuştu. O dönemde Trcihet Bitcoin’in “gerçek olmadığını” iddia etmişti. Daha sonrasında ise 2021 başlarında yaptığı açıklamasında Trichet, Bitcoin’i “saf spekülasyon” olarak tanımlamıştı.

  ECB Kripto Paraları Neden Kötülüyor?

  Kripto paraların herhangi bir merkeze, bir ülkeye bağlı olmaması merkez bankalarındaki endişenin temelini oluşturuyor. Öte yandan kripto paraların takip edilemiyor olması da onların suç faaliyetlerinde daha yoğun kullanıldığı iddialarını daha sık gündeme getiriyor. Bu nedenle ülkeler ve ECB gibi oluşumlar, CBDC kullanımına teşvik amacıyla bu gibi yorumlarla gündeme gelebiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle