Yatırımcılara şok! Dev yatırım fonu BTC hamlesiyle şaşırttı

  Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden Vanguard CEO’sundan Bitcoin (BTC) açıklaması geldi. Dev fon yönetim şirketinin lideri Tim Buckley, diğer şirketler gibi spot BTC ETF başvurusu yapmayacaklarını söyledi.

  Yatırım dünyasının önde gelen şirketlerinden Vanguard’ın spot BTC ETF yarışına dahil olup olmayacağı merak ediliyor. Yönetimi altında 8.2 trilyon dolardan fazla varlık bulunan Vanguard’ın kripto paralara yönelik tutumuyla ilgili resmi açıklamalar geldi. Vanguard CEO’su Tim Buckley, diğer varlık yönetim şirketleriyle spot BTC ETF yarışına girmeyeceklerini belirtti.

  CNBC kanalına röportaj veren Tim Buckley, belirsiz bir ekonomik durum yaşandığını öne sürerek piyasaları tahmin etmenin aptallık olduğunu söyledi. Vanguard’ın spot BTC ETF başvurusu yapıp yapmayacağı sorusuna yanıt veren uzmandan şaşırtan bir açıklama geldi. BlackRock gibi dev yatırım fonlarının spot BTC ETF başvurusunda yarıştığı dönemde Vanguard’ın bu sektöre adım atmayacağı açıklandı.

  Vanguard Spot BTC ETF’i Çıkarmayacak

  Tim Buckley, spot BTC ETF konusunda net açıklamada bulundu: “Biz zaten şirket olarak altını dahi müşterilerimize sunmuyoruz. Bitcoin, uzun vadeli portföylerimizde yer almadığı için şu anda o alana odaklanmıyoruz.” Vanguard CEO’su, bu yanıtıyla BTC yatırımlarının gündemlerinde olmadığını dile getirdi. Açıklamayı değerlendiren uzmanlar ise bu kararın sürdürülebilir olmadığını belirtiyor.

  Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Vanguard’ın spot BTC ETF başvurusu yapmayacağını söyleyen Tim Buckley’in açıklamalarını yorumladı. Ünlü analist, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu kararın gelecekte değişebileceğini söyledi: “Vanguard’ın Bitcoin ETF yoluna girmemesi büyük şok yaratan bir olay değil. Diğerlerinin de ETF başvurusunda bulunma nedenlerinden biri de, aslında Vanguard’ın bu topa girmemesi.”

  Vanguard Emtia Yatırımını Sevmiyor

  Vanguard’ın BTC ETF’i çıkarmaması sayesinde fiyat baskısının az olacağını belirten Balchunas, “Bunun olmasının tek yolu, Vanguard’ın danışmanlık işlerinin büyümeye devam etmesi ve talebin de müşterilerden gelmesi olur. Yani zorunlu oldukları için bu piyasaya ileriki dönemde girebilirler.” dedi. Bloomberg ETF analisti, uzun vadede şirketin strateji değiştirebileceğini belirtiyor.

  Vanguard’ın para yönetim dinamiklerinin değişik olduğunu hatırlatan Eric Balchunas, “Şirketin sahibi yatırımcılardır. Bilindik varlık yöneticisi gibi her yeni teknoloji yatırımına girmezler. Ayrıca emtia tarzı yatırımları da sevmezler” değerlendirmesinde bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle