Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 28 Nisan – 4 Mayıs 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatında yaşanan iniş ve çıkışlar, altcoin piyasasını da yakından etkiledi. Altcoin yatırımcılarının takip ettiği popüler kripto para projelerinde piyasayı etkileyen çok sayıda gelişme yaşandı.

  Haftanın öne çıkan altcoin gelişmelerini ve fiyat hareketlerini 28 Nisan ile 4 Mayıs haftalık altcoin özeti özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  28 Nisan Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Ripple (XRP), Üniversite Blok Zinciri Araştırma Girişimi (UBRI) adı verilen blockchain hızlandırıcı programını genişleten üç üniversite ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu üniversiteler; Capetown Üniversitesi, New York Üniversitesi Abu Dabi ve Reykjavik Üniversitesi şeklinde açıklandı. 

  Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere bakıldığında özellikle bilinmeyen cüzdanlardan Huobi ve Binance gibi kripto para borsalarına yüklü XRP gönderim işlemlerinin gerçekleştirildiği görüldü. Öte yandan Coinseed kripto para uygulamasının kullanıcıları, izinleri olmadan birikimlerinin Dogecoin (DOGE) çevrildiğini söyleyerek şikayetlerde bulundu. 

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, SEC’ye karşı uzun süredir verdikleri yasal mücadelede öne çıkan gelişmelerden şu ana dek memnun olduğunu açıkladı. Garlinghouse, kendilerini savunmaya devam edeceklerini ifade ederken XRP yatırımcılarının da desteğini aldı. 

  Bu gelişmelerin ışığında altcoin piyasasında da hareketli bir gün yaşandı. Binance Coin (BNB), XRP, Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) fiyatında düşüş hareketleri görüldü. Günün en çok kazandıran ve hızlı yükselişi ile dikkatleri üzerine çeken projesi Dogecoin oldu. DOGE fiyatı 28 Nisan Çarşamba gününde yüzde 19.55 değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. 

  29 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Almanya Mali Denetleme Kurumu ( BaFin) tarafından yayınlanan bildiri dikkat çekti. Bu bildiride Binance’ın menkul kıymetler yasasını ihlal ediyor olabileceğine ilişkin endişelerin olduğu belirtildi. SLA/BUSD, COIN/BUSD ve MSTR/BUSD çiftlerinin tokenize edilmiş hisse senetleri olması sebebiyle açıklama yapıldı. Bu hisselerin menkul kıymet hükümlerine tabi olmaları sebebiyle ilgili yasaları ihlal edebileceğini söylendi.

  Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee, LTC ile BTC arasındaki farklılıkları ortaya koydu ve LTC’nin üstün olduğu yönleri belirtti. ASIC cihazlarının devre dışı bırakılması nedeniyle LTC’nin herkes tarafından madenciliği yapılabilen bir kripto para olduğunu öne çıkardı. Ünlü isim ayrıca Cardano’nun 2016’da belirledikleri büyük hedeflere ulaşmak için hazır hale gelmek üzere olduğu söyledi. 

  Dogecoin topluluğu, Amazon e-ticaret sitesinde DOGE ile ödeme yapabilmek için imza kampanyası başlattı. 300 bin kişinin hedeflendiği Amazon’un Dogecoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etme kampanyasına yaklaşık 205 bin kişinin imza attığı öğrenildi. Cardano, Afrika’daki dijital dönüşüm misyonları amacıyla Etiyopya Hükümeti ile işbirliği yaptığını duyurdu. 

  Dogecoin fiyatını etkileyen isimlerin başında gelen Elon Musk son paylaşımında, “Dogefather” ifadesini kullandıktan sonra 8 Mayıs tarihine işaret etti. Bu gelişmelerin ışığında perşembe gününde BNB fiyatında yüzde 6’dan fazla yükseliş görüldü. DOGE fiyatında ise dünkü yükselişten sonra yüzde 6.29 oranında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı. 

  30 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Popüler kripto para analisti Randall Trzaska, yaklaşan 2021 boğa koşusunda patlamaya hazır olan en iyi altcoin projelerini sıraladı. Ünlü analistin listesinde Litecoin (LTC), Solana (SOL) ve FTX Token (FTT) yer aldı. 

  On-chain analist Ali Martinez son paylaşımında Santiment’ten alınan veriler doğrultusunda XRP fiyatının geleceğine dikkat çekti. On-chain verilere göre balinalar XRP kripto para birimini alım yapmaya başladı ve bu yüzden kısa dönemde Ripple fiyatında ciddi bir artış beklentisi oluştu.

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD’nin kripto para regülasyonlarını eleştirdi. Uzun bir süredir IOTA’dan beklenen Chrysalis güncelleştirmesi sonunda ana ağda yayınlandı. BNB ve XRP fiyatındaki yükselişler sınırlı kalsa da cuma gününde en büyük yükseliş yine Dogecoin’den geldi DOGE fiyatındaki yüzde 11 oranında yaşanan artış yatırımcıların yüzünü güldürdü. 

  1 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Cardano Africa projesinin başlangıç duyurusunun ardından ADA fiyatındaki yükseliş dikkatlerden kaçmadı. Cardano, bu proje sonucunda finansın ademi merkeziyetçiliğine ve Afrika ülkeleri arasında Blockchain teknolojisini kullanarak güvenli veri tabanlarının oluşturulmasına liderlik etmek istiyor. Bu projeler ADA fiyatına olumlu etki yaratıyor.

  Binance Smart Chain (BSC), daha düşük ücretlerle merkezi olmayan finans uygulamaları arasında Ethereum’un büyük bir rakibi olmaya devam ediyor. Binance Coin’e yönelik artan talep, BSC ağının başarısından kaynaklanıyor. İşlem ücretlerinin düşük olması ve NFT projelerine gösterilen ilginin artmasından sonra Binance Coin (BNB) fiyatı yeni bir rekor kırdı.

  Dijital metaverse Sensorium Galaxy’nin arkasındaki şirket olan Sensorium Corporation, mevcut arzı yüzde 70 oranında azaltmak için SENSO token yakımı gerçekleştirdi. Bu token yakımı, kripto para tarihinin şimdiye kadarki en büyük coin yakma işlemi olarak tarihe geçti. Ripple 1 milyar XRP kripto para biriminin daha kilidini açtı. Bu XRP’ler kripto para borsalarına likiditeyi desteklemek için gönderildi.

  Bitcoin hakimiyetinin giderek düştüğü 1 Mayıs günüde altcoin yatırımcılarına en çok kazandıran altcoin yine DOGE oldu. Popüler kripto para birimlerinde yatay seyirde hareketler görülürken Dogecoin fiyatı gün içinde yüzde 16 oranında değer kazanmasıyla dikkat çekti. 

  2 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  RippleNet üyesi Tranglo, Avustralya, Çin ve Asya’nın hızla gelişen bölgeleri arasında sınır ötesi ödemeler başlatmak için OmiPay ile güçlerini birleştirdi. Ripple, bu yılın Mart ayı sonlarında önde gelen uluslararası ödeme platformu Tranglo’da yüzde 40 hisse satın aldığı için bu gelişme XRP yatırımcıları tarafından da yakından takip edildi.

  Binance Coin (BNB), Bitcoin ve Ethereum’dan sonra 100 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip üçüncü dijital varlık haline gelerek yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Kripto para analistleri BNB’de ticaret hacmi azalması sebebiyle yakın zamanda bir düzeltmeye gitme olasılığının azaldığına dikkat çekti. 

  2 Mayıs Pazar gününde işlemleri negatif görünümde kapatan kripto para projeleri arasında, Polkadot (DOT), Litecoin (LTC), XRP ve ADA yer aldı. DOGE fiyatında sert düşüş yaşanırken sadece Binance Coin fiyatındaki yükseliş yatırımcıların yüzünü güldürdü. 

  3 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, XRP topluluğunu eleştirerek onların gerçekleri görmediklerini söyledi. Novogratz açıklamalarında, XRP topluluğuna her şeyin söylenebileceğini ve onların da buna inanacağını dile getirdi.

  Mark Cuban, Dogecoin’in (DOGE) artan fayda nedeniyle bir miktar değer kazanabileceğini ve bunun sonucunda kullanışlı bir kripto para birimine evrilebileceğini söyledi. Dünya çapında 20 milyon kullanıcısı olan eToro kripto para borsası, müşterilerden gelen yoğun talebe yanıt vererek Dogecoin’i (DOGE) de platformuna ekledi. eToro, Türkiye’deki kripto para kullanıcılarının erişimine açık değil.

  Popüler kripto para analisti Austin Arnold, yakın vadede ana akım kabule ulaşabilecek ve insanların hayatlarını değiştirebilecek kripto para birimleri arasında Cardano’ya yer verdi. 3 Mayıs Pazartesi gününde Binance Coin yüzde 8.78 oranında değer kazanarak yeni bir fiyat rekoru kırdı. DOGE fiyatındaki yükseliş yüzde 17.68 olarak dikkatlerden kaçmadı ve en büyük 5. kripto para birimi haline geldi. 

  4 Nisan Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Amerikan Ulusal Beyzbol Ligi ekiplerinden Oakland Athletics, Toronto Blue Jays maçı için Dogecoin ile bilet satışına başladı. Bu gelişme kripto para piyasasında da ciddi bir etki yarattı. Kulüp, 3-6 Mayıs tarihleri arasında geçerli olmak üzere, sahaya yakın bölümlerdeki iki kişilik koltukları 80 dolar yerine 100 DOGE’a satışa çıkardı.

  Lider stablecoin Tether’ın USDT’si, Coinbase Pro’dan sonra şimdi de Coinbase borsasına eklendi. Kripto stratejisti Michael van de Poppe, Cardano’daki yükseliş beklentisini dile getirdi. ABD’deki bir grup XRP yatırımcısı, SEC’nin Ripple aleyhinde açtığı davada haklarını savunmak için mahkemeye başvuruda bulundu. Şirket son açıklamasında bu yatırımcıları desteklediğini duyurdu. 

  Bir önceki gün fiyat rekoru kıran Binance Coin 4 Nisan Salı gününde yüzde 8.37 oranında çakıldı. Son dönemim popüler altcoini Dogecoin ise yüzde 27.56 oranında değer kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. XRP fiyatındaki yüzde 10 oranında düşüş yatırımcıları endişelendirirken ADA ve DOT fiyatında da düşüş görüldü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle