Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 18 – 24 Mayıs 2022

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam ederken, popüler altcoin fiyatlarında da sert hareketlilikler görülüyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı her dalgalandığında önde gelen altcoin projeleri sert satışlar veya parabolik yükselişlerle gündeme geliyor. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan altcoin fiyatları yakından takip ediliyor.

  18 – 24 Mayıs 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  18 Mayıs Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana inişli çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoinlerde 18 Mayıs Çarşamba günü sert düşüş hareketleri yaşandı. Özellikle BNB, XRP ve DOGE fiyatlarında yüzde 7 civarında değer kaybı yaşanırken, popüler altcoinler arasında SOL coinde yüzde 12’lik düşüş gerçekleştir. ADA coin ise yüzde 18 oranındaki düşüşüyle en çok değer kaybeden altcoinlerden biri oldu. 

  Yatırımcılardan büyük ilgi gören fan tokenleri piyasaya süren Chiliz Blockchain’inin yerel tokeni CHZ coin, mevcut piyasa hareketinden pozitif ayrıştı. CHZ coin yaşadığı yükselişin ardından geçen haftaki kayıplarını silerken Chiliz CEO’su Alexandre Dreyfus, CHZ Chain 2.0’ın fan tokenleri için ilk merkeziyetsiz kripto para borsasını başlatacağını duyurdu.

  Dogecoin (DOGE) kurucu ortağı Billy Markus, kripto yatırımcılarının yüzde 70’inin kesinlikle hiçbir piyasa bilgisine sahip olmadığını söyledi. Yatırımcıların yakından takip ettiği ünlü geliştirici, çoğu yatırımcının yatırım yapmadan önce pazar araştırması gibi temel faktörlere dikkat etmeden alım yaptığını ve zarar ettiğini vurguladı. 

  19 Mayıs Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Dünkü sert satışlardan sonra altcoin piyasasında yeniden toparlanma sinyalleri görüldü. BNB ve DOGE’de dünkü kayıpların yarısı geri alınırken, ADA ve SOL coinlerde hızlı yükseliş bekleyen yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı. 19 Mayıs Perşembe gününde piyasada her iki altcoinde de değer artışı yüzde 5 civarında olunca yatırımcıların beklentileri karşılanmadı. 

  XRP yatırımcılarının yakından takip ettiği Blockchain şirketi Ripple (XRP), iklim değişikliği ile mücadele etmek için 100 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu haberle birlikte karbon kredi piyasasının modernizasyonuna katkı sağlanması hedeflendi. Ayrıca Ripple sözcüsü karbon kredilerinin tokenizasyonunu sağlayacak yeni bir yatırım yapacaklarını söyledi. 

  Altcoin sektörünün ünlü isimlerinden Celsius CEO’su Alex Mashinsky, Wall Street köpekbalıklarının düşüşe devam edeceklerini söyledi. Celsius (CEL) fiyatı da LUNA sonrasında sert düşerken “Bu bir tesadüf değil. Bu birisinin “biliyor musun ben şimdi gidip bütün CEL’lerimi satacağım” demesi ile olan bir şey.” ifadeleri dikkat çekti. 

  20 Mayıs Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi BTC’nin yeniden negatif sinyaller vermesinin ardından altcoin piyasasındaki satış baskısı hız kazandı. 20 Mayıs Cuma gününde BNB, XRP, ADA ve DOGE coin fiyatlarında yüzde 3 civarında değer kaybı takip edildi. Popüler altcoinlerde SOL coindeki düşüş yüzde 5’i aşınca yatırımcılar endişe yaşadı. 

  ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in yakında listeleyebileceğini duyurduğu popüler metaverse altcoini Sandbox (SAND) coin fiyatı hızlı yükseldi. CoinMarketCap verilerine göre SAND coin, yaklaşık 1.6 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük üçüncü oyun tokeni oldu. 

  Avalanche (AVAX) kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer, Avalanche ve AVAX’ın Terra (LUNA) çöküş olayında yanlış bilinenlere dair önemli açıklamalarda bulundu: “İnsanların endişeli olduğu şu anki gibi zamanlarda, yanlış bilgi yayan insanlara karşı dikkatli olun. Sizi coin’lerinizden ayırarak hızlı bir kâr elde etmek istiyorlar.”

  21 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde altcoin piyasasındaki düşüş sinyalleri yerini toparlanmaya bıraktı. Ancak düşerken çok hızlı değer kaybeden popüler altcoinlerin yükselişi aynı kuvvette olmamasıyla yatırımcıları üzdü. 21 Mayıs Cumartesi gününde XRP ve SOL coinler yüzde 1 artarken DOGE ise sadece yüzde 0.68 oranında değer kazandı. Günün en fazla yükselen altcoin ise yüzde 3.35 artan BNB oldu. 

  Yerli altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Bloktopia ekibi, Bloktopia için Metaverse arazi satışlarının 23 Mayıs tarihinde başlayacağını duyurdu: “Bloktopia Genesis NFT arazi satış portalı 23 Mayıs 2022’de yayında olacak.” haberi altcoin yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti. 

  Ünlü kripto para yatırımcısı Michael Novogratz, altcoinler yalnızca yüzde 80 düşüş yaşadı ve çöküşün devam edebileceğini söyledi. Novogratz’a göre 2018 yılındaki düşüşe benzer bir çöküş yaşanması için altcoinlerin yüzde 70 daha düşmesi gerekiyor. Bu açıklamalar altcoin yatırımcılardaki korku atmosferini besledi.

  22 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde altcoinlerdeki yükseliş hamlesi yine beklentilerin altında kaldı. Haftalık bazda negatif görünüme devam eden altcoinlerde 22 Mayıs Pazar günü kademeli yükseliş takip edildi. ADA ve BNB coin fiyatlarında yüzde 2.50 civarında artış görülürken, son dönemde üst üste değer kaybeden SOL coin yüzde 4.31 yükselişle yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı.  

  Zincir içi verilere göre ETH balinalarının hangi altcoinlere hücum ettiği ortaya çıktı. Kripto balinaları yatırımlarından elde ettikleri getirileri korumak için DeFi’ye yatırım yaparken önemli miktarda Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Wrapped Ethereum (wETH) topladı. Balinaların bu altcoinlere ilgisi yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  Kripto para piyasasındaki çalkantılı görünüm devam ederken TRON (TRX), kilitlenen toplam değer (TVL) bakımından merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri arasında en büyük üçüncü blockchain oldu. Böylelikle TRON, listede yer alan Avalanche, Solana ve Polygon gibi önemli projeleri geride bırakmayı başardı. 

  23 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem günü kripto yatırımcısı için kabus gibi başladı. 23 Mayıs Pazartesi gününde kripto para piyasası genelinde yaşanan düşüş hareketinden sonra popüler altcoinlerde satışlar hız kazandı. XRP, ADA ve SOL coin fiyatlarında yüzde 5 civarında değer kaybı yaşanırken, BNB coinde kayıpların yüzde 1’in altında kalması dikkat çekti. 

  Kripto para piyasasını sarsan düşüş hareketleri devam ederken bazı altcoinler piyasadan pozitif ayrıştı. Ethereum ağının alan adı hizmeti olan Ethereum Name Service, yeni kullanıcı rekoru kırarken bu gelişme ENS coin fiyatına da olumlu yansıdı. Bu paylaşım altcoin topluluğundan büyük ilgi gördü. 

  Kore merkezli en büyük kripto para borsaları Bithumb ve Upbit, Litecoin (LTC) işlemleri hakkında müşterilerini uyardı. Litecoin, işlemlerinin gizli olarak yapılmasına izin veren Litecoin Mimblewimble güncelleştirmesi ile gündeme gelmişti. Borsada yapılan açıklamada LTC işlemlerine bir süre ara verildiği belirtildi. 

  24 Mayıs Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Haftalık bazda beklentileri karşılamayan altcoinlerde 24 Mayıs Salı günündeki hareketlilik yine yatırımcıları heyecanlandırmaya yetmedi. XRP, ADA, SOL ve DOGE coinlerdeki yükseliş yüzde 2’yi geçemeyince yatırımcılar hayal kırıklığına uğradı. Öte yandan BNB coin ise yüzde 3.57 oranında artarak yatırımcılarını sevindirdi.

  Teknoloji ve Havacılık şirketi Lockheed Martin ve Filecoin Vakfı, açık kaynaklı bir blok zinciri ağını için ortaklık kurduklarını açıkladı. Loockheed Martin ve Filecoin, Gezegenler Arası Dosya Sistemi’ni (IPFS) çalıştırabilecek program geliştirmek için yeni projeler geliştirmeye başladı. Bu haber FIL coin fiyatına olumlu yansıdı. 

  En büyük stablecoin Tether (USDT), kripto para piyasasında yaşanan son düzeltmeden ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Algoritmik bir stablecoin olmamasına rağmen Tether’in değer kaybedeceği endişesi fiyatları aşağı çekti. Tether ekibi bu esnada önlem alarak satış baskısını önlemeyi başardı ancak USDT piyasa değerinde kayıp yaşadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle