Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 27 Temmuz – 2 Ağustos 2022

  Kripto para piyasası genelinde belirsiz görünüm devam ettikçe popüler altcoin fiyatlarındaki hareketlilik değişmiyor. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan popüler altcoinler, geride kalan haftada inişli çıkışı bir grafik çizdi.

  Yatırımcıların yakından takip ettiği altcoin projelerinde 27 Temmuz ile 2 Ağustos 2022 tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  27 Temmuz Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana negatif sinyaller veren altcoinler 27 Temmuz Çarşamba gününde piyasa genelinde yaşanan olumlu havadan etkilendi. BNB, XRP, ADA ve DOGE coin fiyatlarında yüzde 7 ve 9 arasında yükseliş hareketleri takip edildi. Altcoin yatırımcısını en çok sevindiren ralli ise yüzde 11’den fazla değer kazanan SOL coinde yaşandı. 

  Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun geliştiricisi Yuga Labs, davalık olma riskiyle karşılaştı. Bazı yatırımcılar, firmanın token’larını uygunsuz bir biçimde tanıtıp insanları satın almaları yönünde yanlış yönlendirdiğini öne sürdü. Bu gelişme sonrası APE fiyatında sert düşüş görüldü. 

  ABD düzenleyici kurumu SEC, ülkenin önde gelen borsalarından Coinbase’in menkul kıymet olarak kaydedilmesi gereken dijital varlıkları ticarete açtığı iddiasını araştırmaya başladı. Borsada listelenen bazı altcoinlerin araştırmaya konu olması yatırımcıları endişelendirdi. Dev borsadan konuyla ilgili açıklama gelmedi. 

  28 Temmuz Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü parabolik yükseliş sonrası popüler altcoin fiyatlarında satış baskısı oluştu. Bazı analistler 28 Temmuz Perşembe gününde ayıların kontrolü ele alabileceklerini ifade etmelerine rağmen yükseliş devam etti. BNB, XRP ve DOGE fiyatlarında yüzde 2 civarında, SOL coinde ise yüzde 6.76 oranında artış olması yatırımcıları sevindirirken ADA coin yatay kapanış yaptı. 

  Dev madencilik cihazı üreticisi Bitmain tarafından desteklenen Antpool, Ethereum Classic (ETC) ekosistemini desteklemek için 10 milyon dolar yatırım yaptı. Bu duyuru sonrası ETC cıin fiyatında çok ciddi yükselişler gözlemlendi. 

  Yerli yatırımcıların portföyüne giren Fantom (FTM) topluluğu üyeleri oylama yaptı. Ağın yakım ücretlerinin üçte birinin Fantom ekosisteminde geliştirilen yeni projeleri finanse etmek için kullanılmasını öneren oylama kabul edildi. Gelişme FTM coin fiyatına olumlu yansıdı.

  29 Temmuz Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para topluluğunun beklediği satış yönlü hareketler 29 Temmuz Cuma gününde geldi. Son 2 gündür yükselen XRP yüzde 1.61, SOL coin ise yüzde 2.49 oranında değer kaybetti. Piyasadaki negatif görünüme rağmen BNB, basına yansıyan olumlu haberlerin de etkisi ile yüzde 5.92 artarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.

  Popüler altcoinler arasında yer alan Cardano'da heyecanla beklenen Vasil hard fork'unda bir gecikme daha gündeme geldi: “Bulunduğumuz yerden, gerçek Vasil hard fork’a gitmemize birkaç hafta daha olabilir. Bu inanılmaz derecede önemli. Sorunsuz bir süreç sağlamak için tüm kullanıcılar hard fork boyunca ilerlemeye hazır olmalıdır.”

  FED kararı sonrasında kripto paralardaki rahatlama rallisinin en çok Optimism’e (OP) yaradığı görüldü. İlk 100 kripto para birimi içinde yer alan projeler arasında OP coin ralli sırasında yüzde 101 oranında değer kazanmayı başararak yatırımcılarını sevindirdi.

  30 Temmuz Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde popüler altcoin fiyatlarındaki inişli çıkışlı fiyat hareketleri devam etti. 30 Temmuz Cumartesi gününde Salı gününden beri yükselen BNB yüzde 2 değer kaybetti. DOGE dünkü düşüşten sonra yüzde 1.31 değer kazandı. Günün en çok kazandıran altcoinleri ise yüzde 4.60 artan SOL ile yüzde 5.43 yükselen XRP coinler oldu.

  Global ödeme ağı Mercuryo, sistemlerine Dogecoin (DOGE) ve Ripple (XRP) için destek eklediğini açıkladı. Bu sistemi kullanan müşteriler, Dogecoin (DOGE), XRP, Fantom (FTM), USD Coin (USDC) ve Litecoin (LTC) kullanarak ödemelerini gerçekleştirebilecekler. 

  31 Temmuz Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Hem haftanın hem de temmuz ayının son işlem günü olması sebebiyle 31 Temmuz Pazar günü kripto para piyasası yakından takip edildi. Popüler altcoinlerde beklenen yükseliş gelmezken değer kayıpları ise sınırlı oranda kaldı. BNB, XRP, ADA ve DOGE fiyatlarında kayıplar yüzde 1-2 arasında değişti. Ancak SOL coin yüzde 3.22 oranındaki değer kaybıyla son işlem gününde yatırımcısını üzdü. 

  Popüler altcoin XRP’nin arkasındaki blokzinciri şirketi Ripple, en hayırsever şirketler arasına girerek bir kez daha adından söz ettirdi. San Francisco Business Times, San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki en cömert şirketler arasında Ripple’a yer verince kripto para topluluğu bu haberi olumlu karşıladı.

  Kripto para dünyasındaki balina hareketlerini inceleyen WhaleStats verilerine göre Ethereum (ETH) balinaları, Polygon’un yerel tokenı MATIC’i odaklandı. Raporda iki kripto balinasının, cüzdanlarına yaklaşık iki buçuk milyon dolarlık MATIC eklediği belirtildi. MATIC coin fiyatında hızlı yükseliş hareketi görüldü. 

  1 Ağustos Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın başında kripto paralardaki belirsiz hava etkisini sürdürdü. Güne negatif başlayan popüler altcoinler kapanışa doğru kayıplarını telafi etmeye başladı ve zararları nötrlerdi. 1 Ağustos Pazartesi gününde volatilite azalırken sadece DOGE coin yüzde 0.59 artışla günü pozitif tarafta kapattı. 

  Altcoin piyasasında adından söz ettirmeye başlayan Arbitrum yeni güncelleme haberiyle gündeme geldi. Ethereum ölçeklendirme çözümü Arbitrum böylelikle daha hızlı ve daha az maliyetli olacağını duyurdu. Güncelleme haberi piyasada olumlu fiyatlandı.

  En popüler meme tokenler arasında yer alan Shiba Inu (SHIB), geçmiş proje duyuruları öncesi yaptığı gibi Twitter’da silüet içeren gizemli bir video paylaştı. Her zaman olduğu gibi yine bir gizem katan Shiba Inu’nun paylaşımı sosyal medyada büyük ilgi görse de SHIB coin fiyatında yükseliş gelmedi. 

  2 Ağustos Salı Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasasında 2 Ağustos Salı gününde satış baskısı arttı. XRP yüzde 2, ADA coin yüzde 3.10 değer kaybı yaşadı. SOL coindeki kayıplar yüzde 4.83’e ulaşırken sadece BNB coin pozitif tarafta kalarak yatırımcısını sevindirdi. Analistler altcoinlerdeki görünümde toparlanma sinyallerinin henüz oluşmadığını hatırlattı.

  Mercedes-Benz Daimler Güneydoğu Asya, Blockchain teknolojisine dayalı bir veri paylaşım ağını kuracağını açıkladı. Bu ürününü piyasaya sürmek için Ethereum katman 2 ölçeklenebilirlik platformu Polygon (MATIC) ile ortaklık yapıldı. MATIC coin birkaç gün önce balinaların en çok ilgi gösterdiği altcoin olmuştu. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 4 Ağustos’ta bakıma gireceğini duyururken bazı altcoinlerde işlemleri durduracağını açıkladı. Dev borsada ADA, SOL, RUNE ve XTZ gibi coinlerde işlemlere belirli süreliğine ara verileceği belirtildi. Bu paylaşım sosyal medyada çok konuşuldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle