Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 26 Mayıs – 1 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında sert düzeltmelerin görüldüğü haftada altcoin fiyatları da oldukça hareketli bir grafik çizdi. Kripto para piyasa değerine göre en büyük ilk 10 sıralamasında yer alan altcoin projelerinin fiyatına etki eden gelişmeler basına yansıdı.

  26 Mayıs ile 1 Haziran tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  26 Mayıs Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  ABD’nin blockchain devi Ripple, ABD’nin finansal regülatörü SEC tarafından açılan davaya rağmen yeni ortaklıklar ile yatırımcılarının güvenini kazanmaya devam ediyor. Dev şirket, Umman’ın en büyük ikinci bankası BankDhofar ile ortaklık kurduğunu duyurdu. BankDhofar, artık belirli havale işlemleri ve havale kanalları için RippleNet altyapısını kullanacak.

  Son zamanlarda Dogecoin'e gösterdiği ilgiye rağmen Tesla CEO'su Elon Musk’ın açıklamaları kafa karışıklığı yarattı. Ünlü milyarder popüler altcoin projesi Dogecoin üzerinde herhangi bir resmi yetkiye sahip olmadığını ifade etti

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple’ın XRP’yi kontrol etmediğini ve onun Bitcoin’e benzer şekilde, açık-kaynaklı bir sistem olduğunu söyledi. Öte yandan dev şirket CNBC tarafından yayınlanan ve bu yıla damga vuran 50 finans/teknoloji şirketinin yer aldığı listede sıralamaya girmeyi başardı. 

  Altcoin projelerinde 26 Mayıs gününde en çok kazandıranların başında Cardano (ADA) geldi. Yüzde 14.56 oranında yükselen ADA fiyatı yatırımcıların yüzünü güldürdü. Hemen ardından Binance Coin (BNB) fiyatı yüzde 10, XRP fiyatı ise yüzde 5 oranında yükselerek önemli kazançlar elde etti. 

  27 Mayıs Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen düzeltme hareketi popüler altcoin projelerini de vurdu. ADA, BNB, DOGE ve XRP fiyatındaki dünkü yükselişlerin bir kısmı perşembe gününde geri verilmiş oldu. 

  Piyasa hacmi bakımından yapılan sıralamada CoinMarketCap verilerine göre Binance Coin üçüncü sıradan dördüncü sıraya geriledi. Uzun bir süredir listenin 3. sırasında yer alan BNB, yerini son dönemin popüler altcoin projesi Cardano (ADA) bıraktı. 

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse şirketin halka açılması konusunda olumlu düşündüklerini fakat SEC davasının hemen ardından bu konuya yoğunlaşacaklarını söyledi. Ripple CEO’su uzun zamandır beklenen halka arzın büyük bir ihtimalle hayata geçeceğini müjdeledi.

  Cardano CEO’su Charles Hoskinson, son açıklamalarında Ethereum 2.0 güncellemesini eleştirdi. Ünlü isme göre kurucuları emekli olup itibarını yitirdikten sonra bu sistemin gelişmesi çok zor olacak. Ayrıca Ethereum’un, yan zincirler için özel hükümler oluşturan Cardano, Polkadot, Cosmos gibi protokollerden daha az birlikte çalışabilir olduğunu vurguladı.

  Castle Island Ventures yöneticisi Nic Carter, Elon Musk'ın Bitcoin topluluğuna göre "temiz Bitcoin" tartışmasını yönetmek için uygun kişi olmadığını düşündüğünü açıkladı. Bu gelişmeler ile birlikte popüler altcoin fiyatındaki düşüşler devam etti.  

  28 Mayıs Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Cuma gününde kripto para basınına yansıyan olumsuz haberler, kripto paraların fiyatlarını daha da aşağıya çekti. Sert düzeltme gören kripto paralarda Japonya’dan gelen olumsuz haberler ve ünlü isimlerin açıklamaları etkili oldu.

  Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, kripto para piyasasında yapılan trading işlemlerinin çoğunun spekülatif olduğunu açıkladı. Kripto para fiyatlarındaki volatilite seviyesinin “aşırı derecede yüksek” olduğuna dikkat çeken Kuroda’nın bu açıklamaları piyasada deprem etkisi yarattı. 

  En büyük Bitcoin fonu olan Grayscale’nin ve Dijital Currency Group’un kurucusu Bary Silbert, BTC ve altcoinlerde boğa sezonunun bittiğini düşündüğünü açıkladı. Değerli maden hisse senedi şirketi Metalla Royalty & Streaming'in CEO'su Brett Heath, kriptonun "bir sonraki mali krizde başı çekeceği" konusunda uyardı.

  Bu açıklamalar popüler altcoin fiyatlarında da sert düzeltmeler görülmesine neden oldu. BNB fiyatı yüzde 10, ADA fiyatı yüzde 8, DOGE ve XRP fiyatları da yüzde 7 oranında kayıplar yaşandı. Altcoin yatırımcıları panik satışları yaparak fiyatların daha da gerilemesine yol açtı. 

  29 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para veri izleme robotu Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre Ripple sadece 24 saat içerisinde milyonlarca dolarlık XRP transferi yaptı. Rippleworks isimli kar amacı gütmeyen kuruluşun da bu transferlerde yer alması, yatırımcıların şüphesini arttırdı. 145 milyon dolarlık aktarım yatırımcılardaki satış baskısını arttırdı. 

  ABD Hazine Bakanlığı tarafından Joe Biden’ın 2022 yılına ilişkin bütçe önerisi yayınlandı. Bu bütçe önerisinde kripto para birimlerine karşı regülasyon ve önlemlerin yer alması yatırımcılarda endişeleri arttırdı. Bu gelişme de kripto para piyasasını olumsuz etkiledi. 

  Büyük kripto para fonu Grayscale, yalnızca bir günde 2,1 milyar dolarlık kripto varlığını kaybetti. Kripto para uzmanları, kurumsal yatırımcıların bir numaralı adresi olan Grayscale fonlarından kripto para çıkışı olduğu konusunda uyarılarda bulundu. Bu gelişmeler kripto paralarda ayı sezonu tartışmalarını hatırlattı.

  En değerli kripto para birimleri arasında öne çıkan Binance Coin, Cardano ve XRP fiyatındaki günün kayıpları yüzde 7 oranı civarında görüldü. Ancak son dönemde popülerliğini sürdürmeye devam eden Dogecoin fiyatında sadece yüzde 2 oranında kayıp yaşanması DOGE yatırımcılarını sevindirdi. 

  30 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Son 2 gün kripto para piyasasında üst üste görülen sert düzeltmelerden sonra altcoin fiyatları hızlı toparlanma sinyalleri gösterdi. Pazar günündeki olumlu hava ile birlikte kripto para basınına yansıyan haberler de toparlanma hareketini destekledi. Yalnızca DOGE negatif görünümde kalırken XRP ve ADA yatırımcılarına yüzde 10’dan fazla kazandırdı.

  Ark Invest'in kurucusu Cathie Wood, Elon Musk'ın Bitcoin konusunda neden fikir değiştirdiği hakkında konuştu. Kripto para madenciliğinin doğaya zarar verdiği yönündeki algının daha da arttığını belirten Wood, ünlü milyarderin kurumsal şirketlerden bazı telefonlar almış olabileceğini söyledi.

  SingularityNET, dün aldığı snapshot’ın ardından eski Ethereum sözleşmesini feshederek Cardano ağına geçiş yapacağını açıkladı. Bu yıl akıllı sözleşmeleri kullanmaya başlayacak Cardano, böylece rakibi Ethereum’dan ilk lokmasını kapmış oldu. ADA yüzde 12 oranında değer artışı ile yatırımcısını sevindirdi.  

  31 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  SEC ve Ripple arasındaki dava son hızıyla sürerken, Ripple’ın bir zafer daha kazandı. Jeremy Hogan konu hakkında yaptığı açıklamada bunun çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayadı. Böylelikle SEC’nin Ripple tarafı ile yasal mücadelede kullanmak istediği yolun resmen tıkandığını belirtti.

  Binance’in merkezsiz finans ağı Binance Smart Chain, son dönemde saldırılardan kurtulamıyor. Flash Loan yani ani kredi saldırılarından son mağdur olan platform Belt Finance oldu. Cardano CEO’su Charles Hoskinson son açıklamasında özellikle Ethereum’dan “daha iyi bir model” ile isim yapacaklarını vurguladı. 

  Kripto para birimlerinin fiyatında başlayan düşüşü doğru bir şekilde tahmin eden analist Dave the Wave, boğa sezonunun en geç ağustos ayına kadar başlayacağını söyledi. Piyasadaki toparlanma hareketleri altcoin fiyatlarında büyük yükselişleri beraberinde getirdi. 

  Ripple davasından gelen olumlu haberlerin etkisi ile pazartesi gününün en çok kazandıran altcoin projelerinin başında yer aldı. XRP fiyatı yüzde 15.10 oranında artarken, hemen ardından yüzde 12 yükselişler Cardano geldi. 

  1 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Haziran ayının ilk işlem gününde kripto para birimlerindeki kademeli yükseliş hareketi devam etti. DOGE fiyatı yüzde 14 oranındaki yükselişle en çok kazandıran altcoin projesi olurken, XRP ve ADA fiyatında görülen geri çekilmeler dikkat çekti. Bu kripto para birimleri son dönemde hızlı yükseliş yaşadığı için kâr satışları ile karşılaştı.

  Geleneksel finans sisteminin şu an tıkandığını ve bu tıkanıklığın yıllardır çözülemediğini düşünen Cardano kurucu ortağı Hoskinson, çözümün kripto paralar olduğunu vurguladı. Glassnode veri araştırma şirketinin son raporunda kısa vadeli kripto para yatırımcılarının ellerindeki varlıkları satmaya devam ettikleri belirtildi.

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, harcanan onca iş gücüne ve paraya rağmen borsanın neden hala zaman zaman çöktüğü konusuna açıklık getirdi. Ünlü isim “kısa vadede para kazanmak için manipülasyona gerek yok” açıklamasını yaptı. 

  ABD Para Denetleme Ofisi’nin (OCC) yeni başkanı Michael Hsu, kripto paraların sert şekilde regüle edilmesi konusundaki açıklaması yatırımcılarda panik yarattı. Ancak buna rağmen ilk 10 içinde yer alan popüler kripto para birimlerinin fiyatındaki yükseliş hareketleri devam etti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle