Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 21 – 27 Aralık 2021

  Kripto para piyasası genelinde belirsizliklerin devam ettiği geçtiğimiz haftada Ethereum (ETH) inişli çıkışlı bir grafik çizdi. Volatilitenin son zamanlara kıyasla yeniden artmaya başlamasıyla birlikte ETH fiyatındaki hareketlilik yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Kripto para basınında yer alan haberlerin etkisiyle ETH fiyatındaki değişimler yatırımcılara alım ve satım fırsatları verdi.

  En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum fiyatında 21 Aralık ile 27 Aralık 2021 tarihleri arasında takip edilen değişimleri ve gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  21 Aralık Salı Ethereum Borsa Özeti

  Hafta başında pozitif sinyaller veren lider altcoin Ethereum, 21 Aralık Salı gününe de pozitif başladı. Gün içinde 4 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başaran ETH’de yatırımcıların yüzü güldü. Lider altcoin Salı gününde yüzde 2 civarında bir yükseliş performansı ortaya koydu ve kapanışta 4.016 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, BTC’den sonra yatırım yaptığı kripto parayı açıkladı. Kripto para yatırımları arasında Ethereum’un da bulunduğunu itiraf eden Dalio, cüzdanında ne kadar miktarda kripto para bulunduğunu açıklamamayı tercih etti. 

  Sektörün popüler kripto para fonlarından olan Three Arrows Capital’in kurucu ortaklarından Su Zhu, Ethereum yatırımcılarının tepkisini çekti. Daha önceden topluluğu terk ettiğini duyuran Zhu, bu sefer de diğer kripto para birimlerinin Ethereum’u geçmesinin artık daha büyük bir olasılık olduğunu söylemesiyle tepki topladı. 

  22 Aralık Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde olumlu bir hava takıp edilirken, altcoinler yön bulmakta zorlandı. Bu süreçte ETH fiyatında da volatilite arttı ve inişli çıkışlı bir grafik çizildi. 22 Aralık Çarşamba gününde ETH fiyatında yüzde 1 civarında bir kayıp yaşandı. Bu geri çekilmeyle birlikte 4 bin dolar üzerinde tutunamayan Ethereum yeniden 3.979 dolarlı seviyelere geriledi. 

  Teknoloji devi Microsoft’un dijital dönüşüm direktörü Yorke Rhodes, Ethereum’un geleceği hakkında konuştu. Ethereum ağının gelecek yıllarda Merkezi Olmayan Uygulama (dApp) Merkezi haline geleceğini savunan Rhodes, DeFi için bir AppStore görevi üstleneceğini vurguladı. 

  Ethereum geliştiricileri, Ethereum 2.0’ye yani Proof-of-Stake odaklı ağa geçiş için çalışmalarına devam ederken yeni bir duyuru yaptı. ETH 2.0 henüz hazır olmasa bile buna geçişin testinin yapılacağı bir test ağı daha aktif oldu. Tim Beiko, yayınladığı gönderisinde Kintsugi test ağının artık aktif olduğunu duyurdu. 

  23 Aralık Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Ethereum fiyatındaki değişimler altcoin yatırımcıları tarafından yakın takip edilirken yeniden yükseliş hamlesinin gelmesi yatırımcıları sevindirdi. En büyük ikinci kripto para birimi ETH fiyatı yüzde 3.28 oranında değer kazanmasıyla yatırımcıların dikkatini çekti. 23 Aralık Perşembe günü gelen bu yükselişin arkasında basına yansıyan olumlu haberler etkili oldu. Günün kapanışında popüler borsalarda ETH fiyatı 4.110 dolarlı seviyeleri gördü. 

  Bilindiği üzere Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretleri çözülmesi gereken önemli bir sorundu. Ethereum ağında yer alan ancak çoklu-ağ sistemine bağlanıp işlem ücretlerini bir hayli düşürebilen Polygon, işlem ücretlerini düşüren güncellemeyi yayınladı. Bu haberin ardından kripto para biriminin fiyatı yeni rekora ulaştı. 

  Real Vision CEO’su Raoul Pal, 2022 yılında kripto para sektörünü nelerin beklediğini açıkladı. Ünlü isim, Bitcoin ve Ethereum‘un sosyal token olduğunu söyleyerek bu kriptoların gelecek yıllarda çok daha fazla kişi tarafından tercih edileceğini vurguladı. Bu açıklamalar toplulukta büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılaştı. 

  24 Aralık Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü yükselişin hemen ardından ETH piyasasında kar satışları geldi. 24 Aralık Cuma gününde Ethereum fiyatında yüzde 1.62 oranında değer kaybı yaşanması yeniden kritik seviyeleri gündeme getirdi. Gün içinde en yüksek seviye olarak 4.133 dolarlı seviyelere kadar tırmanan ETH günün sonunda 4 bin dolar barajının üstünde kapanış vermeyi başardı. 

  Altcoin piyasasının popüler varlıklarından Dogecoin vakfı 2022 yılının başlarında PoS’a geçme planlarını netleştirdi. Yapılan açıklamada yeni projede Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ile birlikte çalışacaklarını duyurdu. DOGE ve Buterin isminin yan yana gelmesi bazı ETH destekçilerinin tepkisini çekti. 

  Ethereum ağındaki madenciliği bitiren Bellatrix güncellemesi resmen tanıtıldı. ETH geliştiricilerinin tanıttığı bu güncelleme ile uzun süredir beklenen iki ağ arası birleşim tamamlanacak. Beacon Chain olarak bilinen ilk güncellemenin yerini alarak PoW yerine PoS modeline geçilmesini sağlayacak. 

  25 Aralık Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  ETH boğaları ve ayılarının son dönemde 4 bin dolar civarında devam eden savaşları hafta sonunda da yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. Her gün iniş ve çıkışlı bir grafik çizen ETH 25 Aralık cumartesi gününde yüzde 1.23 oranında değer kazandı. Lider altcoin bu hamlesiyle birlikte 4.093 dolardan kapanış yaparak yatırımcıları sevindirdi. Analistler ETH fiyatındaki volatilitenin önümüzdeki dönemde bu şekilde devam edebileceğini söylemesi dikkat çekti. 

  Makro analist Lyn Alden, 2022 yılında Ethereum’un patlama yaşayacağını vurguladıktan sonra bu patlamanın sebeplerini açıkladı. Ethereum 2.0 kontratında kilitli olan ETH’lere dikkat çeken Alden, bu sayede ETH fiyatında yeni rekorlar geleceğini kaydetti. 

  26 Aralık Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Hafta sonunda ETH fiyatındaki satışlar hız kazandı. Dünkü yükseliş akabinde 26 Aralık Pazar gününde Ethereum fiyatı yüzde 0.78 oranında değer kaybetti. Lider altcoin bu hamlesiyle birlikte yeniden 4 bin dolar destek seviyesi üzerinde fiyatlandı. Bu seviye üzerinde kalıcı olmakta zorlanan Ethereum fiyatında yön yeniden aşağıya dönmesi yatırımcıları tedirgin etti. 

  Deneyimli kripto trader’ı Lark Davis, 2022 yılı için en iyi yatırım seçenekleri arasında Ethereum ve iki altcoini öne çıkardı. Gelecek yıl patlama yapacak kripto para birimlerinin başına Ethereum’u yazan analist, “Ethereum’un beş haneli bir varlık olacağına inanıyorum. Bu döngüde varlığın 20.000 dolara kadar çıkabileceğini görebiliriz” dedi.

  Twitter eski CEO’su ve aynı zamanda Block CEO’su olan Dorsey, ETH açıklamasıyla gündeme geldi. Ethereum geliştiricisi Dorsey’i blockchain projeleri üzerinde çalışmayı düşünmeye davet etti. Dorsey ise bu davete gerçekten güvenli ve dayanıklı teknolojilere yönlendirmenin “kritik” olduğunu söyleyerek yanıt verdi. 

  27 Aralık Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ETH fiyatındaki düşüş sinyalleri devam etti. 27 Aralık pazartesi gününde ETH fiyatındaki kayıp yüzde 0.62 oranında oldu. Buna rağmen 4 bin dolar desteğini çok başarılı bir şekilde savunan ETH boğalarının çabasıyla kripto para birimi 4.036 dolardan fiyatlanarak günün kapanışını yaptı. Ancak Ethereum fiyatındaki belirsizliklerin devam etmesi yatırımcıların kafasında soru işareti yarattı. 

  Popüler kripto veri analiz platformu Glassnode’a göre, kripto varlık alım satım platformlarındaki Ethereum çıkışları son dört yılın en düşük seviyesinde sonuçlandı. Yatırımcılar, platformlardan çıkış verilerini bir gösterge olarak kullandığı için piyasa geleceğine yönelik önem taşıyor. Ethereum çıkışlarının azalması bazı yatırımcılara göre yükseliş sinyali olarak kabul gördü. 

  The Block Research son raporunda Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlemlerinin toplam ticaret hacmi 2021 yılında 32 trilyon doları geride bıraktığını açıkladı.  Geçen sene Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerinin toplam işlem hacmi 7 trilyon doların üzerinde yer almıştı. Bu büyüme, başta Ethereum olmak üzere kripto para yatırımcılarını sevindirdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle