Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 15 – 21 Aralık 2021

  Kripto para piyasasındaki belirsizlik yavaş yavaş dağılırken, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında toparlanma sinyalleri görülüyor. Bu durumda altcoin fiyatlarında da inişli çıkışlı bir grafik çizilmesi yatırımcıları tedirgin ediyor. Son dönemde altcoin projeleri arasında sert iniş ve çıkışlar olsa da analistler yıl sonu rallisinin başlayabileceğini belirtiyor.

  15 Aralık ile 21 Aralık 2021 tarihleri arasında altcoin piyasasında etkili olan önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık haberimizde bulabilirsiniz. 

  15 Aralık Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana BTC fiyatındaki belirsiz hareketlilik popüler altcoin piyasasına da olumsuz etki yarattı. Ancak 15 Aralık Çarşamba günü bazı altcoin fiyatlarında toparlanma sinyallerinin olması yatırımcıları umutlandırdı. BNB coin fiyatında yüzde 2.42 oranında değer artışı görülürken, günün en çok kazandıran altcoin projesi ise yüzde 10 artan SOL coin oldu. Öte yandan LUNA coin de istikrarlı yükselişini sürdürdü. 

  Tesla CEO’su Elon Musk şirketin Dogecoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağını açıkladı ve DOGE rallisi başladı. Bu açıklamanın ardından meme coin bir kez daha piyasa değerine göre en yüksek 10 kripto para birimi arasına girmeyi başardı.

  ABD merkezli dev yatırım bankası Bank Of America tarafından hazırlanan raporda, Ethereum’a karşı inandırıcı bir rakip olarak AVAX’ın ön plana çıktığı belirtildi. Bu açıklama AVAX yatırımcılarını sevindirirken raporda ağ üzerinde kurulu 380’den fazla projenin Avalanche benimsemesine yardım ettiği vurgulandı. 

  16 Aralık Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  BNB coin fiyatında dünkü yükselişin ardından satış baskısı etkili oldu ve 16 Aralık Perşembe günü yüzde 2.79 kayıpla dünkü kazançlarını geri verdi. Popüler altcoin projelerinden SOL, ADA ve BNB fiyatlarında geri çekilme devam ederken sadece LUNA coin yükseliş trendini devam ettirdi. Bu hamlesiyle LUNA coin yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. 

  Elon Musk’ın TIME Dergisi tarafından yılın adamı olarak seçilmesi ile ilgili bir yazıya atıfta bulunan Elizabeth Warren sert açıklamalar yapmıştı. Elon Musk’ın Dogecoin başta olmak üzere kripto para piyasası üzerinde etkili olmasıyla ilgili olarak gelen bu eleştirilere ünlü milyarderden cevap gecikmedi. İkili arasındaki bu tartışma sürerken DOGE fiyatı ciddi oranda değer kaybetti. 

  Mike Novogratz’ın kripto para şirketi Galaxy Digital, bu sene hızlı yükselen kripto para birimi Solana’nın blok zinciri için bir kripto yatırım fonu başlatılacağını duyurdu. Galaxy Solana fonunun kurumsal yatırımcıların daha basit ve güvenli araçlar aracılığıyla Solana’nın performansına dayalı getirilerine erişim sağlaması için oluşturulduğu ifade edildi.

  17 Aralık Cuma Altcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoin piyasasında 17 Aralık Cuma gününde konsolidasyon süreci devam etti. Altcoin yatırımcıları yıl sonu boğa rallisi beklerken popüler altcoinler bu beklentilere pozitif yanıt veremedi. BNB, XRP, SOL fiyatlarında kısıtlı geri çekilme görülürken günün en çok değer kaybeden altcoinlerden biri ADA coin oldu. 

  Güney Koreli oyun devi Nexon şirketinin yan kuruluşu Nexon America, oyuncuların oyun içi öğeleri satın alırken Dogecoin’e de yer verdi. DOGE başta olmak üzere bazı kripto para birimlerini kullanabileceğini duyuran şirketin açıklaması altcoin yatırımcıları tarafından beğeni topladı. 

  6 kez NBA şampiyonluğu kazanan Michael Jordan ve oğlu Jeffrey Jordan, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmesi planlanan yeni Web3.0 projesini duyurdu. Kripto para topluluğunda bu haber büyük bir ilgiyle karşılandı. 

  18 Aralık Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde altcoin piyasasındaki volatilite arttı. Günün en fazla değer kazanan kripto para birimleri arasında LUNA coin girdi. LUNA coin fiyatında 18 Aralık Cumartesi günü yüzde 12’den fazla değer artışı yaşanması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. SOL ve XRP fiyatlarındaki yüzde 4 civarı yükselişler de yatırımcısını memnun etti. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği kripto para veri analiz şirketi Santiment raporunda, balinaların son 3 ayda ciddi bir XRP alımı yaptığı ortaya çıktı. Santiment, bir milyon ila on milyon arasında XRP’ye sahip olan cüzdanlara yönelik yaptığı analizinde, son dönemdeki XRP alımlarının arttığına dikkat çekti. 

  Tron’un kurucusu Justin Sun daha fazla politik rol üstlenmek için Tron’dan ayrılacağını açıkladı: “Gelecekteki kariyerim, Blockchain teknolojisinin ulus devlet düzeyinde meşrulaştırılmasına odaklanacak.” ifadelerini kullanan Sun, altcoin yatırımcılarını bir kez daha şaşırttı.

  19 Aralık Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasası genelinde olumlu sinyaller takip edildi. Piyasalardaki Omicron ve FED baskısının azalmaya başladığı 19 Aralık Pazar gününde SOL coin fiyatındaki düşüşler yatırımcıları tedirgin etti. BNB ve XRP fiyatlarında kademeli yükseliş olurken LUNA coin ise yüzde 5.40 oranında değer kazanmasıyla heyecan yarattı. Bu performansla LUNA coin tam 1 haftadır yükseliş çizgisini korudu. 

  Teknoloji odaklı şirket Silver Lake Partners’ın kurucu ortağı Glenn Hutchins, SHIB ve DOGE yatırımcılarına yönelik açıklamalarda bulundu. Hutchins, yatırımcılara 2022 yılı gelmeden ellerinde bulundurduğu Dogecoin ve Shiba INu gibi mem tokenlerini satmalarını önerdi.

  Popüler kripto para analisti Michael Van de Poppe takipçilerine yükselme potansiyeli gördüğü altcoinleri açıkladı. Son paylaşımında VeChain’in fiyatını değerlendiren Poppe, VET’nin dibi gördüğünü ancak bir kırılma meydana gelmeden önce daha fazla birikim olmasını beklediğini ifade etti.

  20 Aralık Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde LUNA coin yükselişi devam etti ve yüzde 4.55 oranında değer kazandı. XRP fiyatında yüzde 5’ten fazla artış olması yatırımcıları heyecanlandırırken kayıp yazan altcoinler de oldu. 20 Aralık Pazartesi gününde en büyük altcoinler arasında SOL coin yüzde 3.52 değer kaybetti.

  Altcoin piyasasında Gavin Wood tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen Polkadot (DOT), sadece tek bir kripto paradan ibaret olmamasıyla dikkat çekiyor. Wu Blockchain haberine göre Clover Finance resmi olarak beşinci parachain slotunun sahibi olarak DOT projesinde yerini aldı. 

  Japonya merkezli SBI Group şimdi Japon yatırımcıların direkt olarak bir fon üzerinden kripto para alabilmesine yönelik hamle yaptı. Holdingin yeni kripto para varlık fonu, yedi kripto para biriminden oluşurken fonun şu an için Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Bitcoin Cash, Chainlink ve Polkadot’u kapsadığı belirtildi.

  21 Aralık Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta altcoin projeleri genellikle yükseliş hareketlerinin hemen ardından satışlar yedi. Böylelikle konsolide olmaya devam eden altcoinlerde analistlerin beklediği yıl sonu boğa rallisi umutları biraz daha azaldı. 21 Aralık Salı gününde XRP ve LUNA fiyatları yüzde 7 civarında artarak yatırımcılarını sevindirdi. 

  XRP Ledger uygulamaları geliştiren Sologenic, XRP yatırımcılarını çok sevindirecek bir duyuru yaptı. Sologenic, XRP ağı üzerindeki kullanımını arttırmak ve daha fazla kitleyi çekebilmek için 100 milyon adet SOLO tokenini airdrop yapacağını açıkladı.

  Alonzo hard forku ile büyük bir yükseliş elde edip beklenti yaşatan Cardano (ADA), beklentilerin aksine sert düşüşle gündeme geldi. ADA, akıllı kontratların ağda beklendiği gibi bir devrim gerçekleştirmemesi üzerine değerinin büyük bir kısmını kaybetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle