Kripto Para

TCMB’nin kripto varlık yönetmeliğine karşı ilk dava açıldı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 16 Nisan tarihinde duyurulan, Resmi Gazete’de yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürütmesine karşı ilk dava açıldı. Dava duyurusunu Digilirapay kurucusu Serkan Bayar, Twitter hesabından yaptı.

  Yerli kripto para piyasaları, 16 Nisan gecesinde alınan karar ile çalkalanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu tarihte “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” kararını açıkladı ve karar Resmi Gazete’de de yayımlandı. 30 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak olan kararda; kripto para ile hiçbir şekilde alışveriş yapılamayacağı belirtildi. Ayrıca; ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto para borsa ve uygulamalarına para aktarmada aracılık etmesi yasaklandı.

  Davayı Twitter’dan Duyurdu

  Merkez Bankası tarafından alınan yasaklama kararı, yerli kripto para piyasalarını ayağa kaldırdı ve sosyal medyada karara peş peşe itirazlar geldi. Ancak gelen itiraz ve tepkiler resmi boyutta olmadığı için karar, yürütmeden çıkarılmadı. Fakat açıklanan yönetmelik kararından doğrudan etkilenen, faaliyetleri ve kazançları sekteye uğrayan Digilirapay platformu, yönetmeliğin iptali için Danıştay’a, TCMB’ye karşı dava açtı.

  Danıştay’ın davada ne karar vereceği merak ediliyor. Yürütme durdurulacak mı, askıya mı alınacak, yoksa yürütme kararı uygulanmaya devam mı edecek, bilinmiyor. Ancak mahkemenin, talep edilen doğrultuda yürütmenin durdurulması için şartların oluşup oluşmadığına bakacağı ve buna göre karar vereceği biliniyor.

  Davacı taraf olan Digilirapay kurucusu Serkan Bayar, davayı Twitter hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu. Bayar paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “16.04.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’in yürütmesinin durdurulması ve iptali için TCMB’ye karşı davamızı açtık.”

  Yürütmenin Tamamının Durdurulması ve İptali Talep Ediliyor

  Ayrıca sosyal medyaya yansıyan dava talep dilekçesinde dava konusunun, ilgili yönetmeliğin “3. maddesinin, 2. ve 3. Fıkraları ile 4. maddesi başta olmak üzere TAMAMININ yürütmesinin durdurulması ve duruşmalı yapılacak yargılama neticesinde iptali talebidir” olduğu görülüyor.

  Digilirapay şirketi, 16 Nisan tarihinde kararın açıklanması ile birlikte tüm faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Ardından şirket, kripto varlık ödemeleri dışındaki faaliyetlerinin devam edeceğini açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle