Kripto Para

İngiltere, yaptırım uyguladığı Binance’tan yardım istiyor!

  Son dönemlerde İngiltere, kripto para konusunda sert önlemler almaya başlamasıyla gündeme gelir oldu. Bu nedenle bazı İngiliz bankaları, Binance borsasıyla olan işlemlerini askıya aldı ya da tamamen bitirdi. Ancak şimdi Londra mahkemesi, siber suçlar konusunda Binance’tan yardım istiyor. Binance’ın tepkisi ne olacak?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, son dönemlerde dünyanın çeşitli bölgelerinde mali düzenleyicilerin kıskacında kaldı. Japonya, Kanada, Tayland, Singapur, Malezya, Hong Kong gibi bölgelerde regülatörlerin soruşturma, inceleme ve yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Binance, en ağır darbelerden birini ise İngiltere’den yemişti. Birleşik Krallık bölgesinde yaptırımlara maruz kalan Binance, bu bölgede bazı bankaların müşterilerine Binance işlemlerini durdurmasıyla büyük darbe almıştı.

  İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Haziran ayında Binance Markets Limited’e yönelik, düzenlenmemiş faaliyetlerinin durdurulması konusunda uyarıda bulunmuştu. Otorite’nin, Binance’a yönelik uyarısının ardından HSBC gibi bazı bankalar da müşterilerinin Binance ile işlemlerini kısıtlamış ya da durdurmuştu. Bu durdurma ve kısıtlama faaliyetlerine rağmen Binance, bölgede mevcut düzenlemelere uyum sağlama konusunda çaba gösterdi. Şimdi Londra mahkemelerinin Binance’tan yardım istemesi de bu çabanın bir göstergesi olarak ele alınıyor.

  Mahkeme Talebi Binance’ın Meşru Olduğunu Teyit Etmiş Oldu

  İngiltere merkezli, yapay zeka araştırma çalışmaları yapan Fetch.ai bir siber saldırıya uğradı. Bu saldırı sonucunda hackerlar 2,6 milyon dolarlık kripto para çaldı. Binance hesaplarını koruyamamış olan şirket de Londra mahkemesine başvuruda bulundu. Başvuru sonrasında Londra mahkemesi, suçluların tespit edilebilmesi ve işlemlerin dondurulması için Binance borsasına bir talep yazısı gönderdi. Bu talep yazısı, aslında Binance’ın meşru bir yapı olduğunu da bir bakıma teyit etmiş oldu.

  Fetch.ai Avukatının Açıklamaları

  Yaşanan saldırı ve mahkeme sürecinin ardından yapay zeka şirketi Fetch.ai avukatlarından Syedur Rahman, konuya ilişkin açıklama yaptı. Rahman, söz konusu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  Kripto paraların gizliliğinin elbette bir sınırı var. Doğru kurallar ve borsalarla iş birliği sayesinde, gereken durumlarda bu ortadan kaldırılabilir.”

  Talep sonrası Fetch.ai’ye ait olan varlıkların bir kısmı Binance borsası tarafından donduruldu. Binance, varlıkların iade edilmesi için şirketten saldırıya uğradıklarını teyit eden bir belge sunmalarını istedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle