Kripto Para

Rusya Merkez Bankası’ndan kripto şirketlerine engel

  Rusya Merkez Bankası, ülkedeki kripto para borsalarına önemli uyarılarda bulundu. Yetkililer, kripto paralar ile doğrudan bağlantılı olan şirketlerin hisselerini listelememeleri konusunda borsalara çağrı yaptı…

  Kripto para şirketlerinin hisseleri, dünyanın dört bir yanında regülatörler ve yetkililer tarafından risk olarak görülmeye başlandı. Rusya Merkez Bankası da haftalık yayımladığı bildirisinde borsalara önemli bir çağrıda bulundu. Buna göre kripto para kurları, yabancı dijital finansal varlıkların fiyatları, kripto para ve kripto varlık endeksleri ilke kripto türevlerine dayanan şirket hisselerinin listelenmemesini istedi.

  Rusya Merkez Bankası’nın bu çıkışı kripto para basınında da geniş yankı buldu. Öte yandan kripto para fonlarında yer alan menkul kıymetlere dayanan şirketleri de hisselerinin borsalarda listelenmemesi için öneriler yapıldı. Ülkedeki borsa ve finans kuruluşlarına yönelik bu çağrının amacı, finans piyasasına duyulan güveni korumak şeklinde açıklandı.

  Yatırımcıları ve Piyasayı Koruma Hedefi

  Rusya’nın finans dünyasına duyulan güveni korumak için paylaşılan bildiride yönetim şirketlerine kurdukları yatırım fonlarında bu tür varlıklara yer vermemeleri tavsiye edildi. Rusya Merkez Bankası’nın sektörde engel olarak görülebilecek bu hamlesinde ayrıca aracılara ve tröst yöneticilerine de bazı tavsiyeler yer aldı.

  Bu kuruluşlara, özellikle nitelikli olmayan yatırımcılara dayanak varlığı kripto para olan türev enstrümanları üzerinden yatırım imkanı sunmamaları konusunda uyarı yapıldı. Rusya Merkez Bankası, söz konusu maddelerin dijital ulusal paralar ve dijital finans varlıkları için geçerli olmadığının altını çizdi.

  Piyasada Önlem Amaçlı Uyarılar

  Rusya Merkez Bankası, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması ve şeffaf şekilde fiyatlandırılmaması sorunları sebebiyle kendine has riskler barındırdığını söyledi. Rusya Merkez Bankası yetkilileri, likiditesini düşük gördükleri kripto paralar için bazı teknolojik ve hukuki risklerin de olduğunu vurguladı. 

  Bu tür risklerin Rusya finans sektörüne zarar vermemesi ve piyasadaki güvenin korunması için Rusya Merkez Bankası’nın önemli tavsiyeler verdiği belirtildi. Bu önerilerin kripto paralar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan yatırımcıların riskle karşılaşmasını önlem amaçlı sunulduğu ifade edildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle