Kripto Para

İngiltere’de kripto vergi düzenlemesi duyuruldu!

  Son dönemlerde kriptolara karşı olumsuz tavırlar sergileyen İngiltere, yeni kripto düzenlemelerini duyurdu. İngiltere’de stake ile pasif gelir elde etmeyi hedefleyen yatırımcılar bu düzenlemeden olumsuz etkilenecek gibi görünüyor. Ayrıca düzenleme, DeFi kullanıcılarını da yakından ilgilendiriyor.

  Kripto para piyasalarının devasa büyümesi, son 1 yılda ülkeleri bu alana düzenleme getirme konusunda harekete geçirdi. Bu süreçte kripto paralara karşı olumsuz tavırlar sergileyen ülkelerden biri olan İngiltere’de de bir süredir düzenleme çalışmaları yapılıyordu. İngiltere’de, kriptolara ilişkin yeni düzenlemeler duyuruldu. Bununla birlikte İngiltere’deki kripto para yatırımcıları, özellikle de stake ile pasif gelir sağlamayı hedefleyenler bu düzenlemelerden olumsuz şekilde etkilenecek. Öte yandan DeFi kullanıcıları da bu düzenlemelerden etkilenecek gibi görünüyor.

  İngiltere’de Yeni Düzenleme Adımı

  Merkezi olmayan finans (DeFi) yolu ile token’ların ödünç verilmesi ya da stake edilmesi, sürekli gelişim gösteren alanlardan biridir. Bu nedenle de bir likidite sağlayıcısının ya da borç verenin bir getiri sağladığı tüm şartları ve bu getirinin niteliğini tam olarak belirlemek imkansızdır. İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi de tam olarak bu sebepten dolayı bazı rota ilkeleri belirledi. Getirilen bu düzenleme ile birlikte gelir netliğinin olup olmadığının ya da getirinin sermaye niteliğinde olup olmadığının belirlenmesi gerekecek.

  Getiri Niteliği Nasıl Belirlenecek?

  Getirilen yeni düzenleme ile birlikte borç veren ya da likidite sağlayıcı tarafından, borç alan platforma bir hizmet sunularak mı gelir elde edildi, yoksa borç veren ya da likidite sağlayıcıya ait bir varlığın sermaye büyümesi mi bu getiriyi sağladı, bu sorunun yanıtının verilmesi gerekiyor. Ancak çeşitli işletim modellerinden dolayı bu sorunun yanıtı her zaman net olmayabilir. Bu nedenle bu gibi getirilerde, iadenin niteliğini belirlemeye yardımcı olan bazı faktörlerden yararlanılıyor. Bunlar şöyle:

  • Borç veren ya da likidite sağlayıcı tarafından alınacak iadenin, sözleşmenin gerçekleştirildiği tarihte biliniyor olup olmadığı. Alınacak getiri bilinmiyor ve spekülatif ise bu bir sermaye girişidir.
  • Getiri, bir sermaye varlığının elden çıkarılması ise sağlandıysa bu bir sermaye girişidir.
  • Getirinin, ödünç verme ya da stake etme süresince düzenli olarak ödenip ödenmediği veya sermayenin geri ödenmesi üzerine ödenip ödenmediği bilgisi, getirinin niteliğini belirleyebilir.

  Türkiye, İngiltere’yi Örnek Alabilir

  İngiltere’de gelir vergisi alt limiti %10’dur. İkinci dilim yıllık 1.500 sterlinden fazla kazananları kapsar ve bu dilimde alt limit %23’tür. Bu nedenle kripto para alanında ve bilhassa DeFi sektöründe para ya da döviz cinsinden ödemelere bakılmaksızın, faize benzer nitelikte olan gelirler doğal olarak vergilendirilir. Bir süredir düzenleme adımlarıyla gündemde olan Türkiye’de de vergilendirme adımlarının atılacağına dair söylentiler ortaya atılıyor. Türkiye de olası bir vergilendirme adımında İngiltere modelini örnek alabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle