Kripto Para

Bu kez veri Bitcoin’den yana! Umutlar artıyor

  FED Başkanı Jerome Powell’in şahin açıklamaları ve Silvergate olayı nedeniyle zor günler geçiren Bitcoin’e bugün açıklanan bir veri umut oldu! Açıklama ile BTC fiyatı bir miktar yükselirken, gözler yarın beklenen işsizlik başvurusu verisine odaklandı.

  Merakla beklenen ABD Merkez Bankası (FED) açıklamasından umduğunu bulamayan ve Silvergate olayı ile nedeniyle iyice köşeye sıkışan Bitcoin’de (BTC) yeniden umut belirdi! Olumlu açıklanan ABD İşsizlik Haklarından yararlanma verisi ardından yarın için BTC’de umut belirdi.

  ABD’den Olumlu Veri Açıklandı!

  22 bin doların altına sarkan Bitcoin için düşüşün devam edeceği beklentisi güçlenirken bugün Birleşik Devletler açıkladığı veri ile işlerin tersine dönebileceği beklentisini güçlendirdi! ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma verisi beklenti üstü gelerek yarın açıklanacak İstihdam Verisi öncesi moral verdi.

  Bir önceki ay 190 bin olan işsizlik haklarından yararlanma başvurusu bu ay 195 bin bekleniyordu. Başvuru ise 211 bin olarak beklenti üstü açıklanarak, 14 Mart’ta açıklanacak enflasyon verisi öncesi ilk pozitif veri olarak istatistiklere kaydedildi.

  Piyasalar İşsizlik Başvurusu Verilerini Bekliyor!

  Bugün beklenti üstü açıklanan veriler ise FED faiz kararına da etki edecek işsizlik başvuruları verileri hakkında fikir veriyor. Bugün beklenti üstü gelen veri sonrası işsizlik başvurularında artış beklentisi güçlenirken, gözler yarın açıklanacak bu veriye çevrildi.

  İşsizlik başvurularının artması FED’in de resesyon riski nedeniyle yakından izlediği bir veri. Eğer bu veri yüksek gelirse son FED açıklaması aksine 25 baz puanlık faiz artışı için umutlar yeniden yeşerecek.

  Enflasyon Verisi 14 Mart’ta Açıklanacak

  Enflasyonda yaşanan düşüş eğilimi ile yükselişe geçen Bitcoin’de geçtiğimiz günlerde konuşan FED Başkanı Jerome Powell, açıklamaları ile trendi tersine çevirmişti. Powell faiz artışı konusunda şahin bir politikaya dönerken, piyasalar 25 baz puan olan faiz artışı beklentilerini 50 baz puana çıkarmıştı.

  FED öncesi kritik enflasyon verisi14 Mart’ta açıklanacak. Şu anda piyasalar 50 baz puanı fiyatladı ve eğer yarın açıklanan veriler de beklenti üstü gelirse ufukta yeniden 25 baz puan ihtimali belirecek. Elbette bu karar 14 Mart enflasyon rakamları ile birlikte değerlendirilecek ve beklentinin güçlenmesi için enflasyonda görülen düşüş ivmesinin devam etmesi gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle